ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2015 року Справа № 912/1609/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого - судді Коробенка Г.П.,
суддів Мачульського Г.М., Шаргала В.І.,
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
розглянувши касаційну скаргу Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.08.2015
у справі №912/1609/15 Господарського суду Кіровоградської області
за позовом Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1
до Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області
про визнання недійсним розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство "Колосок" ОСОБА_1 звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання недійсним розпорядження голови Долинської районної державної адміністрації №1008-р від 28.12.2012 року "Про затвердження проекту землеустрою та передачу членам фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 земельних ділянок у власність" у частині пункту 3, яким позивачеві передано земельну ділянку загальною площею 19,0979 га ріллі, що залишилась після розпаювання, в оренду строком на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 05.06.2015 року (суддя Поліщук Г.Б.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.08.2015 (судді: Чоха Л.В., Антонік С.Г., Чимбар Л.О.), у задоволенні позовних вимог відмовлено, з посиланням на відсутність правових підстав для визнання розпорядження голови Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області №1008-р від 28.12.2012 року частково недійсним, оскільки спірне розпорядження прийняте відповідачем в межах його компетенції та відповідно до вимог земельного законодавства.
Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Фермерське господарство "Колосок" ОСОБА_1 звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції. Скарга мотивована тим, що спірна земельна ділянка вже знаходиться в користуванні позивача і позбавлення цього права без належних правових підстав є порушенням його конституційних прав.
Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Господарськими судами встановлено:
Рішенням Долинської районної ради Кіровоградської області від 24.12.1999 року №231 ОСОБА_1 була надана в постійне користування земельна ділянка площею 50 га на території Варварівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області для ведення селянського (фермерського) господарства. Право постійного користування посвідчено державним актом на право постійного користування землею серії НОМЕР_1 від 23.06.2000 року.
28.07.2000 року ОСОБА_1 було створене і зареєстроване фермерське господарство "Колосок" ОСОБА_1. 21.12.2006 року було проведено реєстрацію змін до статуту даного фермерського господарства, а саме включено дані про нових членів господарства.
У 2012 році головою та членами господарства було вирішено розпаювати земельну ділянку площею 50 га, яка перебувала у постійному користуванні даного господарства.
Розпорядженням голови Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 25.06.2012 року №453-р надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в розмірі 9,09 сільськогосподарських угідь в умовних кадастрових гектарах, з них ріллі - 7,65 га із земель, які перебувають у постійному користуванні громадянина ОСОБА_1 за межами населених пунктів на території Варварівської сільської ради: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - членам фермерського господарства для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та решту земель, що залишилася після розпаювання, в оренду строком на 10 років Фермерському господарству "Колосок" ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зобов'язано членів фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 виготовити проектно-технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Приватним підприємством "І-Експерт-Сервіс" була виконана технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та Фермерському господарству "Колосок" ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Варварівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
Розпорядженням голови Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 28.12.2012 року №1008-р "Про затвердження проекту землеустрою та передачу членам Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 земельних ділянок у власність на території Варварівської сільської ради":
1.Затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та в оренду на 10 років фермерському господарству для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель, які перебувають на умовах постійного користування Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 на території Варварівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області;
2.Передано у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель, які перебувають на умовах постійного користування Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 членам фермерського господарства: ОСОБА_3 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,8583 га ріллі; ОСОБА_4 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,9195 га ріллі; ОСОБА_2 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,9243 га ріллі.
3.Передано фермерському господарству "Колосок" ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 19.0979 га ріллі, що залишилась після розпаювання, в оренду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Варварівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області. Встановлено орендну плату 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з послідуючою щорічною індексацією.
На даний час позивач продовжує користуватись земельною ділянкою площею 19,0979 га, однак, договір оренди на користування нею не укладає.
З урахуванням наведених обставин, з посиланням на норми ст. ст. 92, 116, 122, 123 Земельного кодексу України, п.6 розділу Х цього Кодексу, ст.ст. 7, 12, 13 Закону України "Про фермерське господарство", ст. 41 "Про місцеві державні адміністрації", господарські суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Проте, судова колегія касаційної інстанції не погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, вважає його передчасним, тобто таким, що зроблений всупереч положенням ст. 43 Господарського процесуального кодексу України без ґрунтовного дослідження обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору.
Як вбачається із встановлених обставин, земельна ділянка площею 50 га на території Варварівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області для ведення селянського (фермерського) господарства надавалась громадянину ОСОБА_1, який в подальшому створив назване фермерське господарство, і, як вбачається із Статуту фермерського господарства очолив його.
Статтею 19 Закону України "Про фермерське господарство" встановлено, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
За приписами ст. 20 цього Закону порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом.
Статтею 14 Закону встановлено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об'єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч.2 ст. 13 Закону членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
За приписами пункту а) ст. 141 Земельного кодексу України підставою для припинення права користування є добровільна відмова від права користування.
Господарськими судами не досліджувалось питання чи передавалось належне ОСОБА_1 право на постійне користування земельною ділянкою, яке посвідчене вищезазначеним актом серії НОМЕР_1 від 23.06.2000 року, до складу майна фермерського господарства; чи звертався ОСОБА_1 як голова до відповідного органу про припинення права користування земельною ділянкою за вказаним актом; чи вилучались із постійного користування фермерського господарства земельні ділянки, які оспорюваним розпорядженням були надані іншим членам фермерського господарства у власність; чи звертався ОСОБА_1 до відповідача із заявою про надання фермерському господарству в оренду земельної ділянки площею 19.0979 га за вищезазначеною адресою.
Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не наділена повноваженнями щодо встановлення обставин справи, а останні встановлені неповно, то оскаржені судові рішення підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи господарському суду слід взяти до уваги викладене, вжити всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об'єктивного встановлення обставин, що мають суттєве значення для справи, і, в залежності від встановленого та відповідно до вимог чинного законодавства, вирішити спір.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Фермерського господарства "Колосок" ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 05.06.2015 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.08.2015 у справі №912/1609/15 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
Головуючий суддя Коробенко Г.П. Судді Мачульський Г.М. Шаргало В.І.