Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 03.11.2015 року у справі №4/14
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року Справа № 4/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді:Погребняка В.Я.суддів:Білошкап О.В., Жукової Л.В.,розглянув касаційну скаргу Уповноваженої особи акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску" Верещаки Григорія Михайловичана постанову господарського суду Полтавської області від 17.03.2015 року та постановуХарківського апеляційного господарського суду від 18.06.2015 рокуу справі№4/14 господарського суду Полтавської областіза заявою Відкритого акціонерного товариства "Полтавське"доВідкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску"провизнання банкрутом,за участю представників сторін: арбітражний керуючий Катриченко Юрій Олексійович, уповноважена особа акціонерів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" - Верещака Григорій Михайлович,

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Полтавської області від 17.03.2015 року у справі №4/14 (суддя Білоусов С.М.) припинено процедуру санації Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску", с. Яцинова Слобідка, Полтавський район, Полтавська область, 38721 (ідентифікаційний код 13940437) та припинено повноваження керуючого санацією арбітражного керуючого Катриченка Юрія Олексійовича.

Визнано банкрутом Відкрите акціонерне товариство "Яциново-Слобідський кар'єр піску", с. Яцинова Слобідка, Полтавський район, Полтавська область, 38721 (ідентифікаційний код 13940437).

Відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором підприємства-банкрута арбітражного керуючого Катриченка Юрія Олексійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією) НОМЕР_1 виданого Міністерством юстиції України 05.03.2013 року) з наданням йому повноважень відповідно до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Зобов'язано ліквідатора організувати здійснення ліквідаційної процедури для забезпечення задоволення визнаних судом вимог кредиторів в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, визначено здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску", с. Яцинова Слобідка, Полтавський район, Полтавська область, 38721 (ідентифікаційний код 13940437) банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет; в повідомленні вказати повне найменування банкрута, його юридичну та фізичну адресу, номер справи, найменування та адресу господарського суду, дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, граничний строк на заявлення поточних грошових вимог кредиторів до боржника, відомості про ліквідатора, тощо.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.06.2015 року (колегія суддів у складі: головуючий - Лакіза В.В., суддя - Гетьман Р.А., суддя - Фоміна В.О.) апеляційну скаргу уповноваженого представника акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску" Верещаки Григорія Михайловича залишено без задоволення. Постанову господарського суду Полтавської області від 17.03.2015року у справі №4/14 залишено без змін.

Не погодившись з постановою господарського суду Полтавської області від 17.03.2015 року та постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.06.2015 року у справі №4/14, Уповноважена особа акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску" Верещака Григорій Михайлович ( далі - уповноважена особа акціонерів боржника) звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою про скасування означених судових актів, з вимогою передати справу №4/14 на новий судовий розгляд.

В обґрунтування заявлених вимог, скаржник посилається на те, що господарським судом Полтавської області при прийнятті Постанови про визнання боржника банкрутом порушені норми матеріального та процесуального права; неповністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи ; зроблені висновки не відповідають обставинам справи; не забезпечено дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи; не надано належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам. При цьому, скаржник вважає, що Постанова про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури прийнята передчасно, при неповному з'ясуванні обставин, які мають значення для справи.

Розпорядженням В.о.секретаря третьої судової палати Вищого господарського суду України від 19.10.2015 року для розгляду справи №4/14 господарського суду Полтавської області сформовано колегію суддів Вищого господарського суду України у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., судді: Білошкап О.В., Жукова Л.В.

В судовому засіданні 03.11.2015 року ліквідатор - арбітражний керуючий Катриченко Ю.О. проти заявленої касаційної скарги заперечував, пояснив, що з дня визнання боржника банкрутом будь-яка господарська діяльність не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши пояснення арбітражного керуючого та скаржника, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 16.11.2009 року порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску" ( далі - ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску") .

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 22.01.2010 року введено процедуру розпорядженням майном боржника, призначено розпорядником майном ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" арбітражного керуючого Катриченко Ю.О.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 14.09.2010 року затверджено реєстр вимог кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", що звернулися з грошовими вимогами в порядку, передбаченому ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Згідно з ст. 16 Закону про банкрутство створено комітет кредиторів.

06.07.2011 року комітетом кредиторів прийнято рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" (протокол зборів кредиторів від 06.07.2011 року).

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 07.07.2011 року відкрито процедуру санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Катриченко Юрія Олексійовича.

Керуючим санацією боржника було подано суду план санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", затверджений на засіданні комітету кредиторів 23.09.2011 року.

Листом вих. №12.11/1 від 12.11.2012 року керуючий санацією боржника Катриченко Ю.О., зокрема повідомив про проведення розрахунків та підписання актів взаємних розрахунків із Полтавським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Полтавському та Новосанжарському районах та Полтавським районним центром зайнятості, в результаті чого внесені зміни до реєстру вимог кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" (вх. №15144д від 13.11.2012 року.).

Також, керуючим санацією подані суду докази сплати поточних кредиторських вимог Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку на суму 3600,00 грн. (вх. №16216д від 05.12.2012 року).

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 23.07.2013 року затверджено план санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску".

Комітетом кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" (протокол засідання комітету кредиторів від 11.03.2014 року), після заслуховування звіту керуючого санацією станом на 11.03.2014 року, вирішено клопотати перед господарським судом Полтавської області про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

18.03.2014 року головою комітету кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" до господарського суду Полтавської області подано клопотання про припинення процедури санації та визнання ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури .

Рішенням комітету кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" (протокол засідання комітету кредиторів від 12.03.2015р.) вирішено повторно клопотати перед господарським судом Полтавської області про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та клопотати про призначення ліквідатором ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" арбітражного керуючого Катриченка Юрія Олексійовича.

Постановою господарського суду Полтавської області від 17.03.2015 року у справі №4/14, зокрема: припинено процедуру санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" та повноваження керуючого санацією арбітражного керуючого Катриченка Ю.О.; визнано банкрутом ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" ; відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором підприємства-банкрута арбітражного керуючого Катриченка Ю.О.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.06.2015 року апеляційну скаргу уповноваженого представника акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску" Верещаки Григорія Михайловича залишено без задоволення. Постанову господарського суду Полтавської області від 17.03.2015року у справі №4/14 залишено без змін.

Приймаючи оскаржені судові акти, суди попередніх інстанцій виходили з фактичного фінансового стану боржника, визначеного на підставі звіту керуючого санацією та аудиторського висновку щодо фінансової звітності ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" станом на 31.12.2014 року, складеного Полтавським бюро судово-економічної експертизи та аудиту від 05.03.2015 року, його неспроможність відновити свою платоспроможність та задовольнити всі визнані судом вимоги кредитора, невиконання затвердженого судом плану санації, а також позицією комітету кредиторів щодо неможливості продовження процедури санації відносно боржника.

Колегія суддів погоджується з висновками та рішенням судів попередніх інстанцій з оглядом на наступне.

Провадження у справах про банкрутство регулюється Господарського процесуального кодексу України ( далі - ГПК України) у випадках, коли його норми безпосередньо визначають правила даного провадження (статті 2, 4-1, 12 та 15) або мають універсальний характер для будь-якої стадії судового процесу , або процесуальної дії (статті, вміщені в розділах I, V, VI, VII, XII, XIII), з урахуванням встановлених Законом особливостей.

Згідно зі ст.41 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) .

Враховуючи приписи п. 1-1 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 22.12.2011 року № 4212-VI, а також пункт 40 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року № 01-06/606/2013, в даному випадку, при вирішенні питання про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора підлягають застосуванню норми Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 30.06.1999 року.

За приписами абз. 4 ст. 1 Закону про банкрутство ( у визначеній редакції) суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що завдання підсумкового засідання суду полягає в з'ясуванні ознак банкрутства для визначення наступної судової процедури, виходячи з клопотання комітету кредиторів, однак остаточна їх оцінка надається судом.

Відповідно до вимог ст.1 Закону про банкрутство, ліквідація це припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.

Частиною 4 ст. 205 Господарського кодексу України передбачено, що у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів, він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом. Аналогічними є положення частини 3 ст.110 Цивільного кодексу України.

Згідно з частиною 1 ст. 22 Закону про банкрутство господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру у випадках, передбачених Законом.

Відповідно до частини 8 ст.16 Закону про банкрутство до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про введення процедури санації, ліквідації боржника, внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника.

За приписами ч. 1, 2 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " господарський суд за клопотанням комітету кредиторів у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, установленого відповідно до цього Закону, має право винести ухвалу про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією. Санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено. Комітет кредиторів приймає рішення про погодження кандидатури керуючого санацією, вибір інвестора (інвесторів). Кандидатури керуючого санацією та інвестора (інвесторів) можуть бути запропоновані комітету кредиторів будь-яким із кредиторів, представником органу, уповноваженого управляти майном боржника. Керуючим санацією може бути запропоновано особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна, або керівник підприємства, якщо на це є згода комітету кредиторів та (або) інвесторів.

Так, як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Полтавської області від 07.07.2011 року відкрито процедуру санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Катриченко Юрія Олексійовича.

Згідно п. 1 ст. 18 Закону про банкрутство протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до п.5 означеної статті Закону господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена в установленому порядку.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 23.07.2013 року затверджено план санації ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску".

Пунктом 2 ч.85 постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" від 18.12.2009року №15 встановлено , що згідно з частиною першою статті 22 Закону господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру , зокрема, у разі, якщо виявлена неможливість досягнення мети процедури санації після її введення судом (частина шоста статті 18, частина дванадцята статті 19, частини п'ята, шоста і одинадцята статті 21 Закону).

Згідно з абз.11 ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, у виконання ухвали господарського суду Полтавської області від 23.07.2013 року у справі № 4/14 та рішення зборів комітету кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" 15.09.2013 року керуючим санацією здійснено пошук суб'єкта оціночної діяльності для проведення незалежної оцінки майна та майнових прав, укладено договір з проведення оцінки майна боржника з суб'єктом оціночної діяльності ПП ОСОБА_7

На підставі складеного ПП ОСОБА_7 звіту про оцінку майна ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", на який було проведено рецензію ФОП ОСОБА_8, рішенням зборів комітету кредиторів від 07.11.2013 року, прийнято рішення про визначення стартової ціни майна в сумі 1630980,07 грн. 07 коп. без урахування ПДВ-20%, а також запропоновано арбітражному керуючому розмістити відповідне оголошення в газеті "Зоря Полтавщини" для пошуку незалежного організатора аукціону.

Рішенням комітету кредиторів боржника від 26.11.2013 року запропоновано керуючому санацією заключити договір на організацію та проведення торгів майна ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" як цілісного майнового комплексу з Товарною біржею «Міжнародна товарна біржа» з оплатою послуг з організації торгів 30000 грн.; вартість цілісного майнового комплексу ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" визначений в сумі 1630980,07 грн. без урахування ПДВ.

На виконання рішення комітету кредиторів від 26.11.2013 року, 28.11.2013 року арбітражним керуючим Катриченко Ю.О. укладено угоду на організацію та проведення аукціону № 27/11-2013 з Товарною біржею "Міжнародна товарна біржа". Відповідно до п. 2.1.1 Угоди замовник замовляє організувати та провести 30.12.2013 року о 11-00 год. за адресою: місто Харків, проспект Московський, будинок 96-а, оф. 165, аукціон по продажу майна, що належить ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску".

Товарна біржа "Міжнародна товарна біржа" звернулась до Міністерство юстиції України з вимогою про розміщення на офіційному сайті Міністерства юстиції України оголошення про проведення аукціону з продажу майна ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", проте станом на 26.12.2013 року на своєму офіційному сайті Міністерство юстиції України не розмістило оголошення про продаж майна ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", що унеможливило проведення вказаного аукціону. Товарна біржа "Міжнародна товарна баржа" запропонувала укласти додаткову угоду на організацію та проведення аукціону 28.02.2014 року.

За результатами зборів кредиторів від 21.01.2014 року, в зв'язку з не проведенням аукціону та можливістю повтору вищевказаної ситуації, керуючому санацією запропоновано не укладати додаткову угоду до угоди №27/11-2013 на організацію та проведення аукціону та підготувати письмовий звіт керуючого санацією у відповідності до ст. 36 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Після заслуховування звіту комітет буде вирішувати подальшу процедуру банкрутства боржника. Засідання комітету кредиторів призначено на 11.03.2014 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону про банкрутство за п'ятнадцять днів до закінчення санації, а також за наявності підстав для дострокового припинення санації керуючий санацією зобов'язаний надати комітету кредиторів письмовий звіт і повідомити членів комітету кредиторів про час і місце проведення засідання комітету кредиторів.

Згідно ч. 8 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом ті відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є заінтересованість.

Комітетом кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" (протокол засідання комітету кредиторів від 11.03.2014 року), після заслуховування звіту керуючого санацією станом на 11.03.2014 року, прийнято рішення клопотати перед господарським судом Полтавської області про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. На виконання даного рішення, 18.03.2014 року головою комітету кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" до господарського суду Полтавської області подано відповідне клопотання .

Рішенням комітету кредиторів ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" (протокол засідання комітету кредиторів від 12.03.2015 року) вирішено повторно клопотати перед господарським судом Полтавської області про припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та клопотати про призначення ліквідатором ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" арбітражного керуючого Катриченка Юрія Олексійовича.

Під час розгляду означених клопотань, судами встановлено, що відповідно звіту з оцінки майна боржника, станом на 30.09.2013 року його вартість склала 1630980,07 грн. без урахування ПДВ 20%. З розділу 2 звіту керуючого санацією вбачається, що станом на 12.03.2015 року збитки по балансу за 2014 рік склали 210000,00 грн., грошові кошти боржника станом на 12.03.2015 року складають 35000,00 грн., але знаходяться під арештом. Грошові кошти, які можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів боржника відсутні. Дебіторська заборгованість боржника станом на 12.03.2015 року складає 268000,00 грн., а кредиторська - 8862000,00 грн. За результатами проведеного аудиту фінансової звітності боржника зроблено висновок, що товариство не має умов для подальшого безперервного функціонування.

При цьому, судами встановлено, що на момент прийняття комітетом кредиторів рішення про припинення процедури санації відносно ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску", оформленого протоколом від 11.03.2015р., кредиторські вимоги до боржника навіть частково не було погашено, майно боржника не було реалізовано, акціонерами товариства не задоволено вимоги кредитора шляхом обміну корпоративних прав на борги підприємства, у боржника не виявилось жодного інвестора.

За результатами проведеного Полтавським бюро судово-економічної експертизи та аудиту 05.03.2015 року аудиту фінансової звітності боржника зроблено висновок, що товариство не має умов для подальшого безперервного функціонування.

З моменту введення процедуру санації боржника у даній справі (ухвала господарського суду Полтавської області від 07.07.2011 року), до подання комітетом кредиторів до суду клопотання про припинення процедури санації боржника та введення ліквідаційної процедури ( 18.03.2014 року), сплинуло більш як три роки.

Таким чином, з огляду на фактичний фінансовий стан боржника, його неспроможність відновити свою платоспроможність та задовольнити всі визнані судом вимоги кредитора, а також позицією комітету кредиторів щодо неможливості продовження процедури санації відносно боржника, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що наявні підстави для визнання ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

За приписами ст. 16 Закону про банкрутство до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), а також про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону про банкрутство ліквідатор призначається у порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією.

Статтею 3-1 Закону передбачено, що арбітражним керуючим (розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором) може бути призначено фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну або економічну освіту, володіє спеціальними знаннями та не є зацікавленою особою щодо боржника і кредиторів.

Арбітражні керуючі діють на підставі ліцензії арбітражного керуючого, виданої уповноваженим органом у порядку, встановленому законом.

Арбітражними керуючими не можуть бути призначені: особи, які згідно з цим Законом вважаються заінтересованими; особи, які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, за винятком випадків, коли з дня усунення цієї особи від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років, якщо інше не встановлено цим Законом; особи, яким заборонено здійснювати цей вид підприємницької діяльності або займати керівні посади; особи, які мають судимість за вчинення корисливих злочинів.

До призначення арбітражним керуючим особа має подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до жодної категорії вищезазначених осіб.

Вирішення питання про обрання та призначення кандидатури ліквідатора є компетенцією господарського суду. При цьому суд, враховуючи вимоги ст. 43 ГПК України, повинен належним чином обґрунтувати призначення арбітражного керуючого.

Як вбачається з матеріалів справи, для виконання повноважень ліквідатора ВАТ "Яциново-Слобідський кар'єр піску" комітетом кредиторів суду запропоновано кандидатуру арбітражного керуючого Катриченка Юрія Олексійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією) НОМЕР_1 виданого Міністерством юстиції України 05.03.2013 року).

Під час розгляду даної кандидатури ліквідатора, судами встановлено, що арбітражний керуючий Катриченко Юрій Олексійович має свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого НОМЕР_1 від 15.03.2013 року, надав згоду приймати подальшу участь у даній справі та його кандидатура відповідає вимогам Закону.

За таких обставин, постанова Харківського апеляційного господарського суду від 18.08.2015 року та ухвала господарського суду Харківської області від 05.05.2015 року у даній справі прийняті у відповідності до норм чинного законодавства з повним та всебічним дослідженням всіх обставин справи.

Стосовно доводів скаржника про те, що санація боржника має пріоритет перед іншими процедурами банкрутства, оскільки направлена на відновлення платоспроможності боржника, колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.

Так, санація є основною формою фінансового оздоровлення боржника, яка передбачає ефективні механізми відновлення його платоспроможності, спрямовані на запобігання банкрутству та знищенню господарюючого суб'єкта. Та, введення такої процедури щодо боржника є пріоритетним при здійсненні провадження у справі про банкрутство. Проте, судами, в даному випадку, встановлено неможливість продовження цієї процедури та виконання плану санації враховуючи фінансовий стан боржника.

Проте, відповідно до ч.2 ст.37 Закону про банкрутство ( в редакції, що діє з 19.01.2013 року) за клопотанням комітету кредиторів або інвесторів, або власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) банкрута чи з власної ініціативи господарський суд може прийняти рішення про введення процедури санації й після визнання боржника банкрутом у разі наявності плану санації та до початку продажу майна банкрута.

Тобто, норми Закону, у визначеній редакції, не виключають можливість відновлення платоспроможності боржника після введення ліквідаційної процедури.

Відповідно до статті 111-7 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Доводи скаржника не знайшли свого підтвердження під час касаційного провадження, є безпідставними та необґрунтованими, направлені на переоцінку доказів у справі, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

Таким чином, перевіривши у відповідності до частини 2 статті 111-5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у оскаржених судових актах, колегія суддів дійшла висновків про те, що судами першої та апеляційної інстанцій, відповідно до статей 43, 101 Господарського процесуального кодексу України розглядаючи справу, розглянуто всебічно, повно та об'єктивно в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, належним чином з'ясовано зміст зобов'язальних правовідносин сторін, в зв'язку з чим відсутні підстави для їх скасування .

Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України.

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Уповноваженої особи акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Яциново-Слобідський кар'єр піску" Верещаки Григорія Михайловича залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Полтавської області від 17.03.2015 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.06.2015 року у справі №4/14 - залишити без змін.

Головуючий суддя: В.Я. Погребняк Судді: О.В. Білошкап Л.В. Жукова

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст