Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 23.01.2014 року у справі №2а-429/275/12 Постанова ВАСУ від 23.01.2014 року у справі №2а-42...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 23.01.2014 року у справі №2а-429/275/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"23" січня 2014 р. м. Київ К/800/13957/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В., Голяшкіна О.В. Леонтович К.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного Фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 грудня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного Фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и л а:

В вересні 2012 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного Фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача про відмову в призначені позивачу пенсії на пільгових умовах; зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01 березня 2012 року.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач в період з 01 січня 1995 року по 31 грудня 2002 року був членом збірної команди України з важкої атлетики, а відтак має необхідний стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року, позовні вимоги задоволено: визнано протиправними дії відповідача про відмову в призначені позивачу пенсії на пільгових умовах; зобов'язано відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом "є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01 березня 2012 року.

Не погоджуючись з оскаржуваними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Управління Пенсійного Фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у задоволенні позову.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що на день звернення до відповідача за призначенням пенсії на вислугою років загальний стаж роботи позивача становив більше двадцяти років, що підтверджено трудовою книжкою та пільговий стаж майстром спорту міжнародного класу і перебуванні у складі збірної команди України становить вісім років, а тому є всі законні підстави для призначення позивачу пенсію на пільгових умовах згідно пункту «є» ст.. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені особи, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно ж до пункту "є" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за вислугу років мають спортсмени - заслужені майстри спорту, майстри спорту міжнародного класу - члени збірних команд при загальному стажі роботи не менше двадцяти років - у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Пунктом 1 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років заслуженим майстрам спорту, майстрам спорту міжнародного класу - членам збірних команд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12 жовтня 1992 року, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються спортсменам, які мають особливі заслуги перед фізкультурним рухом, - заслуженим майстрам спорту, майстрам спорту міжнародного класу при стажі роботи не менше двадцяти років і перебуванні в складі збірних команд України не менше шість років незалежно від віку.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивачу з 12 червня 1996 року присвоєно звання майстра спорту міжнародного класу.

Довідкою Державної служби молоді та спорту України від 23 лютого 2012 року № 1/1234 підтверджується перебування позивача за період з 01 січня 1995 року по 31 грудня 2002 року у складі резерву збірної команди України з важкої атлетики.

Слід звернути увагу, що відповідно до ст. 35 Закону України «Про фізичну культуру та спорт» резервний спорт - це напрям спорту, який забезпечує у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту, здійснення відбору обдарованих дітей та молоді для занять певним видом спорту, створення умов для максимального розвитку їхніх індивідуальних здібностей з метою досягнення високих спортивних результатів, забезпечення умов для переходу до спорту вищих досягнень та поповнення основного складу національних збірних команд.

Водночас, статтею 37 цього Закону визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, з урахуванням пропозицій національних спортивних федерацій та фізкультурно-спортивних товариств комплектує на конкурсній основі з числа найбільш підготовлених спортсменів дитячо-юнацького, резервного спорту та спорту вищих досягнень, а також фахівців сфери фізичної культури і спорту, зокрема тренерів, національні збірні команди з визнаних в Україні олімпійських та неолімпійських видів спорту для підготовки їх до участі в міжнародних спортивних змаганнях.

Склад національних збірних команд щорічно затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, та включає основний склад та склади спортсменів різних вікових груп з урахуванням вимог міжнародних спортивних федерацій.

До основного складу національних збірних команд включаються спортсмени, які мають найвищі спортивні результати на всеукраїнських та міжнародних змаганнях.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, на конкурсній основі формує штатну команду національних збірних команд України з олімпійських та неолімпійських видів спорту, що включає спортсменів та фахівців сфери фізичної культури і спорту, зокрема тренерів, а з видів спорту інвалідів - Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, укладає трудовий договір (контракт) із спортсменами та фахівцями штатної команди національних збірних команд України з олімпійських та неолімпійських видів спорту, а з видів спорту інвалідів - Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів.

Спортсмени - члени штатної команди національних збірних команд України беруть участь у міжнародних змаганнях або інших спортивних змаганнях, не включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, відповідно до умов трудового договору (контракту).

Отже, перебування в складі збірної команди України передбачає наявність у спортсмена - члена збірної команди наявність трудового договору.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.

Згідно трудової книжки позивача, відсутні дані щодо укладення відповідного трудового стажу з ОСОБА_4 та відсутній відповідний запис в трудовій книжці.

Матеріали справи містять списки складу збірної команди України з важкої атлетики за 1995- 2002 роки та довідку Державної служби молоді та спорту від 23.02.2012 року № 1/1234, відповідно до яких позивач перебував у складі збірної команди України, але не членом збірної команди.

На підставі викладеного та враховуючи вимоги пункту «є» ст.. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо членства збірних команд, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову шляхом зобов'язання управління ПФ призначити, нарахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років.

Крім того, колегія суддів враховує, що згідно п. 2 частини 1 Тимчасового порядку відшкодування витрат, пов'язаних з участю національних збірних команд, окремих членів таких команд, інших осіб у спортивних змаганнях, навчально-тренувальних зборах, інших спортивних заходах, які проводяться в Україні та за кордоном, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 року №695, до складу національної збірної команди, що затверджується наказом Міністерства молоді та спорту, входять спортсмени, тренери, спортивні судді та інші фахівці, які забезпечують підготовку та участь спортсменів у заході.

Отже, відмова відповідача в призначенні ОСОБА_4 пенсії за вислугою років є обґрунтованою та правомірною.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову шляхом зобов'язання управління ПФ призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту «є» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Також, слід звернути увагу на те, що відповідно до ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Як вбачається з прохальної частини позову, ОСОБА_4 просив призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах та визнати неправомірними дії відповідача у відмові в призначенні такої пенсії згідно пункту «є» ст.. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка передбачає призначення пенсії не на пільгових умовах, а за вислугою років, що і було предметом розгляду та відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді.

Згідно з положеннями статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

За таких обставин, рішення судів підлягають скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного Фонду в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області задовольнити.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 грудня 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2013 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: (підписи)

logo