Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 20.11.2014 року у справі №811/2331/13-а Постанова ВАСУ від 20.11.2014 року у справі №811/2...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 20.11.2014 року у справі №811/2331/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" листопада 2014 р. м. Київ К/800/63698/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року,

встановив:

В липні 2013 року ОСОБА_4 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до статті 129, частини третьої статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України від 07.07.2010 р. № 2453-VІ), без обмеження граничного розміру, в розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до довідок Апеляційного суду Кіровоградської області від 15.07.2013 р. з 01.01.2012 р. по 16.07.2013 р. з виплатою різниці між нарахованим та фактично виплаченим щомісячним довічним грошовим утриманням за цей період, зобов'язання перерахувати і виплачувати щомісячне довічне грошове утримання згідно з довідкою Апеляційного суду Кіровоградської області від 15.07.2013 р. № 120 в розмірі 19304,01 грн щомісячно, починаючи з 16.07.2013 р. та в подальшому до змін розміру мінімальної заробітної плати, визначеного бюджетом у відповідному році, та Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2013 року позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.01.2012 р. по 16.01.2013 р. залишено без розгляду.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови у здійсненні ОСОБА_4 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виплаті різниці між нарахованим та фактично виплаченим щомісячним довічним грошовим утриманням за період з 17.01.2013 р. по 16.07.2013 р.; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок ОСОБА_4 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до статті 129, частини третьої статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України від 07.07.2010 р. № 2453-VІ), без обмеження граничного розміру, в розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді відповідно до довідок Апеляційного суду Кіровоградської області з 17.01.2013 р. по 16.07.2013 р. та виплатити різницю між нарахованим і фактично виплаченим щомісячним довічним грошовим утриманням; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді нарахувати і виплатити ОСОБА_4 щомісячне довічне грошове утримання у вказаному розмірі починаючи з 17.01.2013 р. по день фактичного виконання рішення суду. Зобов'язано Державну казначейську службу у Кіровоградській області стягнути на користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 17,25 грн з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунка Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року постанову суду першої інстанції змінено в частині розподілу судових витрат, а саме: зобов'язано Державну казначейську службу у Кіровоградській області стягнути на користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 17,25 грн з Державного бюджету України.

У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення в частині задоволених позовних вимог.

В запереченні на касаційну скаргу ОСОБА_4 просить відмовити в задоволенні касаційної скарги, а судові рішення доповнити абзацами про зобов'язання відповідача зробити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за 2012 рік та нараховувати і виплачувати його в подальшому згідно з довідками Апеляційного суду Кіровоградської області про заробітну плату судді на відповідній посаді.

Справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними матеріалами, оскільки особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. Відповідач надіслав заяву про розгляд справи без участі його представника.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судами встановлено, що постановою Верховної Ради України від 16.11.2000 р. № 2112-III ОСОБА_4 звільнений з посади судді Кіровоградського обласного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку. З березня 2007 року позивач отримує щомісячне довічне грошове утримання з розрахунку 90% заробітку працюючого судді в розмірі 7871,10 грн.

16.07.2013 р. ОСОБА_4 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді із заявою про перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання, зокрема, на підставі довідки Апеляційного суду Кіровоградської області від 15.07.2013 р. № 120 про те, що заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, станом на 01.01.2013 р. становить 21448,90 грн.

Відповідач у проведенні перерахунку грошового утримання відмовив, мотивуючи відмову тим, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів місцевих та апеляційних судів у відставці.

Згідно з частиною четвертою статті 43 Закону України від 15.12.1992 р. № 2862-XII "Про статус суддів" (чинній на момент призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання) судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

В частині третій статті 138 Закону України від 07.07.2010 р. № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", який набрав чинності з 30 липня 2010 року, також було закріплено норму про те, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Разом з тим, Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, частину третю і п'яту статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" викладено в новій редакції, згідно з якою щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді (частина третя статті 138 Закону). Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (частина п'ята статті 138 Закону).

Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013 р. № 3-рп/2013 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) частину третю, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

З огляду на викладене суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що право судді у відставці на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання в разі зміни грошового утримання працюючого судді передбачено частиною третьою статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та визначалось в розмірі від 80% до 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

За наведених обставин та враховуючи стаж позивача на посаді судді, суди дійшли правильного висновку, що розмір його щомісячного довічного грошового утримання має становити 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Водночас, задовольняючи позов з 17.01.2013 р. по 16.07.2013 р. (або по день фактичного виконання рішення суду - з резолютивної частини постанови суду першої інстанції неможливо зробити чіткого висновку), суди не врахували, що ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду 16.07.2013 р. і просив перерахувати грошове утримання на підставі довідки від 15.07.2013 р.

За правилами частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", положення якого є загальними у сфері пенсійних правовідносин, у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Крім того, щомісячне довічне грошове утримання як і пенсія є періодичним платежем, виплата якого не обмежена у часі, тому вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі судді у відставці, суди не мали підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.

За наведених обставин позов підлягав задоволенню з 01.08.2013 р. без обмеження кінцевою датою.

Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

У зв'язку з цим судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді задовольнити частково.

Скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2013 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року.

Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_4.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити з 01.08.2013 р. перерахунок і виплату ОСОБА_4 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст

Приймаємо до оплати