Історія справи
Постанова ВАСУ від 20.05.2014 року у справі №2а-6075/10/2270
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" травня 2014 р. м. Київ К/800/60031/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.
суддів : Калашнікової О.В. Чумаченко Т.А.
при секретарі Романишин О.Р.
з участю представника поз. Напорчук С.В. відп. Шостацької Т.В.
розглянувши в судовому заіданні касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2010 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 р. по справі № 2а-6075\10\2270 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Хмельницькій області до Першого загону державної пожежної охорони Хмельницької АЕС Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області про зобов»язання вчинити певні дії -
в с т а н о в и л а :
У вересні 2010 року Контрольно-ревізійне управління в Хмельницькій області звернулося до суду з позовом до Першого загону державної пожежної охорони Хмельницької АЕС ГУ МНС України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії по виконанню п. 3 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 13.03.2010 року № 13-33/309.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що ним проведено ревізію використання бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Першому загоні державної пожежної охорони Хмельницької АЕС ГУ МНС України в Хмельницькій області за 2008-2009 роки. Ревізією було виявлено порушення використання відповідачем бюджетних коштів, виділених для забезпечення діяльності сил цивільного захисту, а саме в порушення вимог п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» при нарахуванні індексації працівникам невірно визначався базовий місяць, внаслідок чого за 2008-2009 роки не донараховано працівникам доходів на суму 262573,93 грн.
За результатами ревізії відповідачу направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією від 13.03.10 року № 13-33/309, п. 3 якої зобов'язано відповідача усунути дане порушення, а саме провести нарахування грошових доходів працівників за 2008-2009 роки та вирішити питання щодо їх виплати. Однак, на даний час вимогу відповідачем не виконано, а тому позивач просить суд зобов'язати Перший загін державної пожежної охорони Хмельницької АЕС ГУ МНС України в Хмельницькій області вчинити дії по виконанню цієї вимоги.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 р., в задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення судів мотивовані тим, що ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» встановлено виключний перелік прав державної контрольно-ревізійної служби, згідно якої позивач наділений відповідними повноваженнями щодо вжиття заходів за невиконання вимог КРУ. Повноваження щодо пред'явлення позову про зобов'язання виконати вимоги у разі нецільового використання бюджетних коштів даним Законом не передбачені. Тому, суд дійшов висновку, що позивачем невірно обрано спосіб захисту порушених прав, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог з цих підстав слід відмовити.
Не погодившись з ухваленими рішеннями, Державна фінансова інспекція у Хмельницькій області подала касаційну скаргу, в якій просить ці рішення скасувати, справу направити на новий розгляд. Скарга обґрунтована невірним застосуванням судами норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає , що вона підлягає частковому задоволенню.
Як встановлено судом , з 18.01.2010 року до 24.02.2010 року посадовими особами Контрольно-ревізійного управління в Хмельницькій області було проведено ревізію використання бюджетних коштів, виділених на забезпечення діяльності сил цивільного захисту в Першому загоні державної пожежної охорони Хмельницької АЕС ГУ МНС України в Хмельницькій області за 2008-2009 роки, за результатами якої було складено акт від 25.02.2010 року № 13-35/9.
Під час ревізії, серед іншого, було встановлено, що в порушення вимог п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» при нарахуванні індексації працівникам невірно визначався базовий місяць, внаслідок чого за 2008-2009 роки не донараховано працівникам доходів на суму 262573,93 грн.
За результатами ревізії відповідачу направлено вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією від 13.03.10 року № 13-33/309, п. 3 якої зобов'язано відповідача усунути дане порушення, а саме провести нарахування грошових доходів працівників за 2008-2009 роки та вирішити питання щодо їх виплати.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачем невірно обраний спосіб захисту порушених прав. При цьому суд зазначив, що законом не передбачено право контрольно-ревізійної служби на звернення до суду у випадку незабезпечення підконтрольною установою виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань нецільового використання бюджетних коштів.
Колегія суддів вважає такий висновок суду невірним, оскільки він не ґрунтується на нормах матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (назва Закону і редакція, чинні на час виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Право звернення органів контрольно-ревізійних служб до суду передбачено п. 10 ст. 10 цього Закону, згідно з яким органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду, суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Із змісту наведених норм випливає, що органи контрольно-ревізійної служби (державної фінансової інспекції) наділені повноваженнями звернення до суду про зобов»язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Пункт 3 спірної вимоги позивача, яким зобов»язано відповідача провести нарахування індексації грошових коштів працівникам 1-го ЗДПО за 2008 - 2009 р. та вирішити питання щодо її виплати носить конкретний характер, вказує на необхідність виконання конкретних дій, результатом вчинення таких дій мають бути конкретні наслідки, а тому є обов»язковим до виконання.
Відповідачем не оспорювався факт не проведення індексації грошових доходів працівників Першого загону у 2008 - 2009 роках.
Оскільки , добровільно вказана вимога відповідачем виконана не була, у контрольно-ревізійної служби були правові підстави для звернення до суду відповідно до ст. 10 Закону «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» з позовом про зобов»язання виконати вимогу.
Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин, але невірно застосували норми матеріального права до їх вирішення.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 221, 229, 230, 232 КАС України, колегія суддів -
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області задовольнити частково.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2010 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 р. по справі № 35286\10\9104 скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов контрольно-ревізійного управління в Хмельницькій області задовольнити.
Зобов»язати Перший загін державної пожежної охорони Хмельницької АЕС Головного управління міністерства надзвичайних ситуацій в Хмельницькій області виконати п. 3 вимоги від 13.3.2010 р. № 13-33\309, а саме провести нарахування індексації грошових доходів працівникам за 2008 - 2009 роки в сумі 262 573, 93 грн та вирішити питання щодо її виплати.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді : підписи
З оригіналом згідно: суддя Н.Васильченко