Історія справи
Постанова ВАСУ від 15.04.2015 року у справі №800/74/15
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2015 року м. Київ справа № 800/74/15
Час 16 год. 34 хв.
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді Борисенко І.В.
суддів Кошіля В.В.
Моторного О.А.
Степашка О.І.
Усенко Є.А.
за участю секретаря судового засідання Гончар Н.О.
представників сторін:
від позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5
від відповідача Гуцал Д.С,
розглянувши у відритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Президента України Порошенка П.О.
про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на публічній службі,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України, як до суду першої інстанції, із позовною заявою до Президента України Порошенка П.О., у відповідності до якої просить скасувати та визнати протиправним і незаконним Розпорядження Президента України Порошенка П.О. № 1317/2014-рп від 23.12.2014 про звільнення ОСОБА_4 з посади голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області та поновити його на посаді голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване розпорядження прийнято з порушенням норм чинного законодавства, оскільки не містить жодної правової підстави припинення повноважень позивача, а позивач не порушив жодної норми Закону України «Про державну службу», а також жодної норми закону, що стосувалася його працевлаштування, а тому спірне Розпорядження Президента України П.Порошенка винесене безпідставно, незаконно, не має достатніх законних підстав для його застосування і підлягає скасуванню.
Крім того, позивачем було подано клопотання про поновлення строку подання адміністративного позову про поновлення на публічній службі.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення, в яких він проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки Розпорядження № 1317 видано Президентом України за наявності відповідних правових підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч.2 ст.100 КАС України).
Колегія суддів, розглянувши заявлене клопотання позивача про поновлення строку подання адміністративного позову, в ході судового розгляду справи дійшла висновку про його обґрунтованість та необхідність його задоволення.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні з підстав, наведених у письмових запереченнях.
З'ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, колегія суддів встановила наступне.
Розпорядженням в.о. Президента України О.Турчинова № 613/2014-рп від 17.04.2014 року ОСОБА_4 був призначений головою Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Президент України П.Порошенко (який був обраний на позачергових виборах Президента України 25.05.2014 та вступив на пост 07.06.2014, склавши присягу як Глава держави) звернувся до Прем'єр-міністра України А.Яценюка з листом № 1-1/467 від 18.06.2014 щодо внесення на розгляд Президента України подань про звільнення голів місцевих державних адміністрацій у зв'язку із закінченням строку повноважень Президента України.
Кабінетом Міністрів України внесено подання Президенту України № 7875/0/2-14 від 20.06.2014 про звільнення з посад голів районних, районних в місті Києві державних адміністрацій у зв'язку із закінченням строку повноважень Президента України, в тому числі, ОСОБА_4 - з посади голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Розпорядженням Президента України П.Порошенка № 1317/2014-рп від 23.12.2014 року ОСОБА_4 звільнений з посади голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області.
Судова колегія Вищого адміністративного суду України не вбачає підстав для задоволення заявленого позову, з огляду на таке.
Відповідно до положень Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.
Питання призначення на посади голів місцевих державних адміністрацій та припинення їх повноважень урегульовані статтею 118 Конституції України та статтями 8,9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Частиною 4 ст.118 Конституції України визначено, що голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 27.02.2001 № 1-рп/2001 у справі щодо правових актах Верховної Ради АРК Крим, зокрема, зазначив, що реалізація зазначеного повноваження Президента України зумовлена лише однією конституційною вимогою - наявністю подання Кабінету Міністрів України про призначення певної особи на посаду чи звільнення її з посади.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державну службу» правовий статус Президента України, Голови Верховної Ради України та його заступників, голів постійних комісій Верховної Ради України та їх заступників, народних депутатів України, Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України, Голови та членів Конституційного Суду України, Голови та суддів Верховного Суду України, Голови та суддів вищого спеціалізованого суду України, Генерального прокурора України та його заступників регулюється Конституцією та спеціальними законами України. Регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.
Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає Закон України «Про місцеві державні адміністрації», згідно з частиною другою статті 8 якого голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
Згідно ч.2 ст.9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі:
1) прийняття відставки голови відповідної обласної державної адміністрації;
2) подання Прем'єр-міністра України з підстав, передбачених законодавством про державну службу;
3) висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради.
У разі обрання нового Президента України голови місцевих державних адміністрацій продовжують здійснювати свої повноваження до призначення в установленому порядку нових голів місцевих державних адміністрацій (ч.4 ст. 9 названого Закону).
Таким чином, питання, пов'язані з призначенням та припиненням повноважень голів місцевих державних адміністрацій, врегульовані спеціальним Законом України «Про місцеві державні адміністрації», яким передбачено право новообраного Президента України в установленому законодавством порядку припиняти повноваження голів місцевих державних адміністрацій у зв'язку із закінченням повноважень попереднього Президента України на підставі подання Кабінету Міністрів України та призначати нових голів місцевих державних адміністрацій, а тому норми трудового чи іншого законодавства застосуванню до спірних відносин не підлягають.
Матеріалами справи підтверджено, що новообраний Президент України П.Порошенко звернувся до Прем'єр-міністра України з листом № 1-1/467 від 18.06.2014 (а.с.34) щодо внесення на розгляд Президента України відповідних подань стосовно звільнення голів місцевих державних адміністрацій у зв'язку із закінченням строку повноважень Президента України.
У зв'язку із зазначеним зверненням Кабінетом Міністрів України внесене подання Президенту України №7873/0/2-14 від 20.06.2014 (а.с.35) щодо звільнення голів обласних та Київської міської державної адміністрації у зв'язку із закінченням строку повноважень Президента України, у тому числі, ОСОБА_4 - з посади голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (а.с.47).
Президент України П.Порошенко на підставі вказаного подання Кабінету Міністрів України розпорядженням №1317/2014-рп від 23.12.2014 звільнив позивача з посади голови Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області у зв'язку із закінченням строку повноважень Президента України, як зазначено у подані.
Отже, оскаржуване розпорядження про звільнення ОСОБА_4 з посади голови Олександрівської РДА, що видане Президентом України у зв'язку із закінченням повноважень попереднього Президента на підставі відповідного подання Кабінету Міністрів України, відповідає вимогам чинного законодавства щодо підстав та порядку припинення повноважень голів місцевих державних адміністрацій.
За таких обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки Президент України діяв за наявності відповідних правових підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 100, 159 - 163, 167, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Поновити ОСОБА_4 строк звернення до адміністративного суду.
2. У задоволенні позову відмовити.
3. Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому частиною сьомою статті 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Борисенко
Судді В.В. Кошіль
О.А. Моторний
О.І. Степашко
Є.А. Усенко