Історія справи
Постанова ВАСУ від 15.01.2015 року у справі №2а-2014/12/2770
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" січня 2015 р. м. Київ К/800/7827/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в м. Севастополі на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 15 жовтня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року у справі № 2а-2014/12/2770 за позовом Військової частини А4515 до Державної фінансової інспекції в м. Севастополі, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, за участю Севастопольської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Кримського регіону України, про скасування вимоги, -
в с т а н о в и л а:
Військова частина А4515 звернулась в суд з позовом до Державної фінансової інспекції в м. Севастополі, в якому просила: визнати дії Державної фінансової інспекції в м. Севастополі щодо встановлення порушень, викладених в акті ревізії від 08.05.2012 року №08-21/95 та вимозі від 13.06.2012 року №27-08-14-14/2035 про усунення порушень протиправними; скасувати вимогу Державної фінансової інспекції в м. Севастополі від 13.06.2012 року №27-08-14-14/2035 про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності.
Позовні вимоги мотивовано тим, що порушення, викладені в акті ревізії від 08.05.2012 року №08-21/95 та вимозі від 13.06.2012 року №27-08-14-14/2035 про усунення порушень, є такими, що суперечать чинному законодавству, зокрема пункту 5.14.9 Наказу Міністра оборони України №690.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 15 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року, позовні вимоги задоволено частково, визнані дії Державної фінансової інспекції в місті Севастополі щодо встановлення порушень, викладених в акті позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини А 4515 №08-21/95 від 08.05.2012 та вимозі про усунення порушень №27-08-14-14ф/2035 від 13.06.2012 року в частині встановлення винних осіб у незаконному списанні палива, суми шкоди та неврахованої нестачі матеріальних цінностей протиправними, пункти 3, 4 вимоги №27-08-14-14ф/2035 від 13.06.2012 року про усунення порушень скасовано, в решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Державна фінансова інспекція в м. Севастополі звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та відмовити у позові.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 18.06.2012 року на адресу позивача надійшла вимога Державної фінансової інспекції в м. Севастополі про усунення порушень № 27-08 14-14/2035 від 13.06.2012 року, згідно якої вимагалося: 1. Опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб; 2. Забезпечити виконання вимог законодавства при здійсненні обліку, інвентаризації, зберіганні, списанні та використанні паливно-мастильних матеріалів; 3. Забезпечити достовірність даних первинних документів для бухгалтерського обліку паливно-мастильних матеріалів. Стягнути з осіб, винних у незаконному списанні паливно-мастильних матеріалів на суму 540 479,96 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому статтями 130, 133, 136 Кодексу законів про працю України; 4. Зарахувати на облік Військової частини А4515 суму неврахованої нестачі палива для реактивних двигунів у розмірі 128 055,00 грн. Провести службове розслідування для встановлення осіб, винних у порушенні. Стягнути з винних осіб нестачі матеріальних цінностей на загальну суму 128 055 грн., в порядку та розмірах передбачених статтями 130-136 Кодексу законів про працю України, постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.1995 року №880. Крім того, у вимозі зазначені вимоги про прийняття управлінських рішень.
Передумовою направлення на адресу позивача вимоги № 27-08 14-14/2035 від 13.06.2012 року став акт ревізії від 08.05.2012 року №08-21/95 за результатами проведеної позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача в період з 01.0.2010 року по 31.03.2012 року.
Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 1 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пунктів 2.15, 3.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995 року, позивачем не забезпечена достовірність даних первинних документів для списання палива для реактивних двигунів ТС-1 з вини техніків літаків Військової частини А4515. Крім того, встановлено неправомірне списання палива для реактивних двигунів ТС-1 внаслідок невідповідності даних показників лічильників фактичної кількості виданого палива та завищення кількості палива, яке рахується як видане у обліку (у відомостях видачі) з послідуючим його списанням призвело до незаконного списання з обліку позивача палива для реактивних двигунів ТС-1 у кількості 59 624 л (47 699 кг) на суму 450 399, 97 грн. (з податком на додану вартість 540 479, 96 грн.).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що дії Державної фінансової інспекції в місті Севастополі щодо встановлення порушень, викладених в акті ревізії від 08.05.2012 року №08-21/95 та вимозі від 13.06.2012 року №27-08-14-14/2035 про усунення порушень №27-08-14-14ф/2035 від 13.06.2012 року в частині встановлення винних осіб у незаконному списанні палива, суми шкоди та неврахованої нестачі матеріальних цінностей є протиправними, а тому пункти 3, 4 вимоги №27-08-14-14ф/2035 від 13.06.2012 року про усунення порушень підлягають скасуванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011, Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011, Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
З огляду на наведене, у органу державного фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
В даній справі, відповідачем пред'явлена вимога про усунення порушень, виявлених під час ревізії, пунктами якої позивача зобов'язано провести дій по стягненню шкоди з винних осіб.
При цьому оскаржувана вимога вказує на виявлені збитки та їхній розмір.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку щодо необґрунтованості заявленого позову.
За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в м. Севастополі задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 15 жовтня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2014 року скасувати.
Ухвалити у справі нове рішення, яким у задоволенні позову Військової частини А4515 до Державної фінансової інспекції в м. Севастополі про визнання протиправними дій та скасування вимоги - в і д м о в и т и.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи.)