Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №673/542/15-а Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №673/5...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №673/542/15-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2015 року м. КиївК/800/33081/15,К/800/33488/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі

суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційними скаргами ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області на постанову Деражнянського районного суду Хмельницької області від 30 квітня 2015 року, постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року у справі № 673/542/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області, в якому просив визнати неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити розрахунок і виплату недоплаченої пенсії з урахуванням включення сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення на час призначення пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача суперечать чинному спеціальному законодавству, положенням статті 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" та статті 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також на ч.2 ст. 33 Закону України „Про державну службу".

Постановою Деражнянського районного суду Хмельницької області від 30 квітня 2015 року позов задоволений. Визнані протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі щодо не включення ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток в заробітну плату для призначення йому пенсії відповідно до Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування". Зобов'язане управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі здійснити з 23 серпня 2011 року розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної йому відповідно до Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування" у розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток відповідно до довідки відділу Держземагенства у Деражнянському районі №31-2210-0.1761/2-15 від 23 березня 2015 року та довідки Деражнянської районної ради №2 від 23 березня 2015 року.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року скасоване рішення суду першої інстанції. Позов задоволений частково. Визнані неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області щодо відмови включення до заробітної плати, з якої обраховується пенсія сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких утримувались та сплачувались страхові внески. Зобов'язане управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії з 25.03.2015 року в розмірі 80% з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких утримувались та сплачувались страхові внески, згідно довідки відділу Держкомзему України в Деражнянському районі № 31-2210-0.1761/2-15 від 23.03.2015 року за період з 01.08.2009 року по 24.12.2010 року; довідки Держкомзему України в Деражнянському районі № 2 від 23.03.2015 року за період з 27.12.2010 року по 31.07.2011 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року постанова Деражнянського районного суду Хмельницької області від 30 квітня 2015 року в частині задоволення позову за період з 23 серпня 2011 року по 15 жовтня 2014 року скасована. В цій частині позовні вимоги залишені без розгляду відповідно ст.100 КАС України.

Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями ОСОБА_1 та управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких просять: управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області скасувати рішення судів та відмовити в позові; ОСОБА_1 скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деражнянському районі та з 25 серпня 2011 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування" у розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі №517 від 8 квітня 2015 року.

При розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем була взята до уваги довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1.

Судами встановлено, що згідно з вказаною довідкою при розрахунку пенсії ОСОБА_1 була включена сума нарахованої йому за період з 1 серпня 2009 року до 24 грудня 2010 року заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суми ж інших виплат, зокрема, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток при розрахунку пенсії позивача включені не було.

Розмір нарахованих позивачу вищенаведених виплат за період з 1 серпня 2009 року по 24 грудня 2010 року підтверджується наявною у справі довідкою відділу Держземагенства у Деражнянському районі №31-2210-0.1761/2-15 від 23 березня 2015 року, а за період з 27 грудня 2010 року по 31 липня 2011 року - довідкою Деражнянської районної ради №2 від 23 березня 2015 року.

Позивач 25 березня 2015 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку розміру його пенсії із включенням до сум заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, проте, згідно з письмовим повідомленням відповідача №10/О-4 від 8 квітня 2015 року йому у цьому було відмовлено з тих підстав, що вказані виплати не являються надбавкою чи премією в розумінні ст. 33 Закону України „Про державну службу".

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії, з урахуванням отримуваних застрахованою особою сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, діяв неправомірно та всупереч діючому законодавству.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та залишаючи частину позовних вимог без розгляду суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем пропущені процесуальні строки. Частково задовольняючи позовні вимоги зазначив, що позивач правомірно заявив вимоги щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації до заробітку, з якого обраховується пенсія.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до змісту ст.37 Закону України „Про державну службу", діючої на час спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначаються в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати

Частиною1 ст.1 Закону України 24 березня 1995 року „Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XIIПро пенсійне забезпечення" врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Виходячи з наведеного матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Вищевказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 наданий вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, індексація до зазначеного переліку не входить.

Крім цього, згідно з позицією висловленою в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 14.05.2013 року та 28.05.2013 року, та застосування Закону України „Про індексацію заробітної плати", визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.

Виходячи з наведеного позивач правомірно заявив вимоги щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації до заробітку, з якого обраховується пенсія.

З огляду на викладене, суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку щодо протиправності дій відповідача. Разом з тим, апеляційний суд вірно зазначив про безпідставність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 23.08.2011 року.

Так, відповідно до частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Позивач звернувся до суду 16.04.2015 року, а тому позовні вимоги за період з 23.08.2011 року по 15.10.2014 року слід залишити без розгляду.

При цьому, відповідно до ст.83 Закону України „Про пенсійне забезпечення" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.

Оскільки позивач звернувся до Пенсійного фонду 25.03.2015 року, право позивача на перерахунок пенсії підлягає захисту за період з 25.03.2015 року.

Крім того, слід зазначити що суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про необхідність зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії з 25.03.2015 року. Разом з тим, виходячи з того, що позивачу призначена пенсія з розрахунку 90% зоробітку, тому такий перерахунок слід здійснити в розмірі 90% з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких утримувалися та сплачувалися страхові внески, згідно довідки відділу Держкомзему України в Деражнянському районі № 31-2210-0.1761/2-15 від 23.03.2015 року за період з 01.08.2009 року по 24.12.2010 року; довідки Держкомзему України в Деражнянському районі № 2 від 23.03.2015 року за період з 27.12.2010 року по 31.07.2011 року.

Згідно ст.225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області залишити без задоволення, касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року змінити, скасувати в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії з 25.03.2015 року в розмірі 80%, прийняти в цій частині нове рішення, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії з 25.03.2015 року в розмірі 90% з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких утримувалися та сплачувалися страхові внески, згідно довідки відділу Держкомзему України в Деражнянському районі № 31-2210-0.1761/2-15 від 23.03.2015 року за період з 01.08.2009 року по 24.12.2010 року; довідки Держкомзему України в Деражнянському районі № 2 від 23.03.2015 року за період з 27.12.2010 року по 31.07.2011 року.

В решті постанову суду залишити без змін.

Ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2015 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo