Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 06.12.2016 року у справі №2а-11012/11/1370 Постанова ВАСУ від 06.12.2016 року у справі №2а-11...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 06.12.2016 року у справі №2а-11012/11/1370

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" грудня 2016 р. м. Київ К/9991/67018/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М.,

суддів Загороднього А.Ф.,

Кобилянського М.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Буського районного управління юстиції Львівської області про скасування постанови про накладення штрафу,

встановила:

У жовтні 2011 року Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області (далі - Управління) звернулось до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Буського районного управління юстиції Львівської області (далі - ВДВС) про скасування постанови від 28 вересня 2011 року ВП № 27778263 про накладення штрафу у розмірі 680 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, Управління подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, ухвалити нове, яким позов задовольнити.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідачем на підставі виконавчого листа від 18 липня 2011 року № 2а-330/2009/1303, виданого Буським районним судом Львівської області, 25 липня 2011 року відкрито виконавче провадження та надано строк для добровільного виконання судового рішення.

28 вересня 2011 року за невиконання Управлінням рішення суду відповідачем винесено постанову про накладення на позивача штрафу у розмірі 680 грн.

Частинами 1 та 2 статті 75 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-ХІV) передбачено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Відповідно до частини 1 статті 89 Закону № 606-XIV у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Управлінням на виконання постанови державного виконавця було надіслано повідомлення, в якому зазначено, що на виконання постанови Буського районного суду Львівської області по справі № 2а-330/2009/1303 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області проведено відповідний перерахунок пенсії, суму доплати буде проведено відомостями серпня 2011 року. При цьому позивач зазначив, що фінансування на виплату пенсії здійснюється централізовано Пенсійним фондом України згідно з потребою, інші наявні кошти, які б могли бути спрямовані на виконання рішень суду, в Управлінні Пенсійного фонду України у Буському районі Львівської області відсутні.

Згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 (далі Положення), управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі Управління) є органами Пенсійного фонду України, підпорядкованими відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Пенсійного фонду України в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України.

На підставі аналізу зазначених норм права колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку про те, що невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 24 березня 2015 року №21-66а15

За таких обставин, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що позовні вимоги Управління підлягають задоволенню, а оскаржувана постанова про накладення штрафу від 28 вересня 2011 року ВП № 27778263 - скасуванню.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанції і ухвалює нове рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

постановила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2012 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Буського районного управління юстиції Львівської області про скасування постанови про накладення штрафу - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою позов Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області до Відділу державної виконавчої служби Буського районного управління юстиції Львівської області про скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.

Скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Буського районного управління юстиції Львівської області від 28 вересня 2011 року ВП № 27778263 про накладення штрафу у розмірі 680 грн.

Постанова може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя Заїка М.М.

судді: Загородній А.Ф.

Кобилянський М.Г.

logo