Історія справи
Постанова ВАСУ від 06.10.2014 року у справі №875/147/14
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/147/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді Степашка О.І.
суддів Рибченка А.О.
Федорова М.О.
секретар судового засідання Мосійчук І.М.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Краснощока А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 у справі №875/147/14 за позовом ОСОБА_4 до Центральної виборчої комісії про скасування постанови Центральної виборчої комісії №1331 від 29.09.2014 в частині і зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2014 року ОСОБА_4 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_4.) звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду, як до суду першої інстанції, з позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач, ЦВК) про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії №1331 від 29.09.2014 про відмову в реєстрації кандидатом у народні депутати України позивача в одномандатному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014; зобов'язання ЦВК повторно розглянути подані ОСОБА_4 24.09.2014 документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному окрузі №18 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 та прийняти рішення, передбачене частиною 6 статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову ЦВК №1331 від 29.09.2014 в частині відмови у реєстрації кандидату у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому округу №18 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014. Зобов'язано ЦВК повторно розглянути подані ОСОБА_4 документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 та прийняти рішення, передбачене частиною 6 статті 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, ЦВК звернулася до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014. Апелянт просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник відповідача просив скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Представник позивача просив суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги з огляду на те, що оскаржувана постанова суду першої інстанції є законною та не підлягає скасуванню.
Заслухавши учасників судового процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Як встановлено Київським апеляційним адміністративним судом, позивачем до ЦВК було подано заяву про самовисування та реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014.
29.09.2014 ЦВК було прийнято постанову №1331 про відмову в реєстрації кандидатом у народні депутати України позивача в одномандатному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014.
Дана постанова ЦВК в частині відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України мотивована тим, що подана ним заява про самовисування кандидатом у народні депутати України суперечить вимогам пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме, не містить зобов'язання позивача у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність чи скласти представницький мандат, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата.
Задовольняючи позов, Київський апеляційний адміністративний суд виходив з відсутності у ЦВК підстав для прийняття постанови №1331 від 29.09.2014, оскільки позивач виконав вимоги пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Колегія суддів не погоджується із вказаними висновками Київського апеляційного адміністративного суду, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» ЦВК є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Згідно пункту 6 статті 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» ЦВК реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
У відповідності з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
Частиною другою статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлено, що ЦВК реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Відповідно до частини четвертої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Згідно з довідкою про прийняття документів, наявною у матеріалах справи, 24.09.2014 для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №18 відповідно до частини другої статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ОСОБА_4 особисто пред'явлено паспорт та подано, а ЦВК прийнято, такі документи: заяву про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографію кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; документ про внесення грошової застави; 4 фотографії кандидата у депутати розміром 4х6 сантиметрів на паперовому носії та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у депутати; передвиборну програму кандидата у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; а також інші документи, а саме - фотографія 9 х 13 кандидата у депутати.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем в заяві про самовисування надано згоду на оприлюднення його біографічних відомостей і зазначено про відсутність у нього іншого представницького мандату, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом народного депутата, а також відсутність належних йому підприємств і корпоративних прав, але при цьому не зазначено зобов'язання у разі обрання його народним депутатом України припинити діяльність, яка відповідно до Конституції України та законів України несумісна з мандатом народного депутата України.
Зазначення в заяві про згоду балотуватися кандидатом у депутати про прийняття на себе обов'язку припинити несумісні зі статусом депутата діяльність та/або скласти представницький мандат є безумовним обов'язком особи.
Відсутність у особи відповідних мандатів або фактичне нездійснення несумісної діяльності не звільняють заявника від зазначеного зобов'язання.
Таким чином, документи, подані позивачем для реєстрації його, як кандидата у народні депутати України, у розумінні пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», не відповідають визначеним Законом вимогам, оскільки у заяві про самовисування відсутнє одне з обов'язкових за Законом зобов'язань, і це виключає можливість розглядати відповідний документ як такий, що відповідає вимогам Закону до його змісту.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 з мотивів, викладених у постанові ЦВК №1331 від 29.09.2014, та про правомірність цієї постанови в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_4 в одномандатному виборчому окрузі №18 як такої, що прийнята згідно з передбаченими законом підставами і з урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
За вказаних обставин, зважаючи на неправильне застосування Київським апеляційним адміністративним судом норм матеріального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваного судового рішення із постановленням нового, про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис) Степашко О.І.
Судді (підпис) Рибченко А.О.
(підпис) Федоров М.О.
З оригіналом згідно
помічник судді О.Я. Меньшикова