ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2015 року м. Київ К/800/32047/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва на постанову Оболонського районного суду м.Києва від 18 травня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 року у справі № 2а/756/63/15 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва, третя особа публічне акціонерне товариство „Завод „Ленінська кузня" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України України в Оболонському районі м.Києва, третя особа публічне акціонерне товариство „Завод „Ленінська кузня", в якому просила визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні її пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, зобов'язати управління Пенсійного фонду України України в Оболонському районі м.Києва призначити її пенсію за віком на пільгових умовах з 12.12.2014 року відповідно п.„б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з 09.04.2014 р..
Позовні вимоги мотивовані тим, що 09.04.2014 р. вона звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, 29.05.2014 листом №7951/09 управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва повідомило позивача що для призначення пільгової пенсії за Списком №2 відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення" немає підстав. Вважає вказану відмову необгрунованою, оскільки наявність відповідного пільгового стажу підтверджується записами в трудовій книжці та уточнюючою довідкою третьої особи.
Постановою Оболонського районного суду м.Києва від 18 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 року, позов задоволений. Визнані протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м Києва, щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2. Зобов'язане управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком №2 відповідно до п. „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з 09.04.2014 року.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями судів управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалу суду апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що позивач в період з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік працювала повний робочий день на ВАТ „Завод „Ленінська кузня" в ливарному цеху №1 на посаді машиніст крана (кранівник), яка значиться як машиністи кранів (кранівники), зайнятої у формувальних, стержньових, землепідготовчих, обрубних та очисних відділеннях, має 14 років 1 місяць 26 днів пільгового стажу роботи за списком №2. Пільговий стаж підтверджуються копією трудової книжки позивача, копіями довідок від 28.03.2014 року № 704/19 та від 29.08.2014 № 704/44, виданими ПАТ „Завод „Ленінська кузня".
ОСОБА_1 09.04.2014 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва із заявою від про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно п.„б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
Відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку за списком №2, з підстав не підтвердження пільгового стажу позивача за списком №2 належними документами, оскільки документально не підтверджено роботу в формувальних, стержневих, землепідготовчих, обрубних та очисних відділеннях ливарного виробництва.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позов виходили з тих обставин, що записи в трудовій книжці та уточнююча довідка Товариства, де працювала позивач, підтверджують наявність пільгового трудового стажу, передбаченого Списком №2, що підтверджується і проведеною атестацією робочого місця позивача у 1994 р., тому позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п. „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо відмови відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік з підстав документально не підтвердження роботи позивача у формувальних, стержневих, землепідготовчих, обрубних та очисних відділеннях ливарного виробництва, передбаченого Списком №2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 №1173. та №10, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 р. №162.
Відповідно п."б"ч.1ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", діючої на час спірних правовідносин, право на призначення пільгової пенсії за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботахіз шкідливими і важкими умовами праці, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно ст.62 наведеного Закону основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно записів трудової книжки та уточнюючої довідки ПАТ „Завод „Ленінська кузня" позивач працювала на роботах, передбачених списком №2, а саме, кранівником ливарного цеху, зайнятого в формувальних, стержневих, землепідготовчих, обрубних та очисних відділеннях з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік. Відповідно довідки ПАТ „Завод „Ленінська кузня" від 28.03.2014 № 704/19 вперше атестацію робочих місць на ВАТ „Завод „Ленінська кузня" проведено у 1994 році. Згідно проведеної атестації на підставі наказу №82 від 19.07.1994 робоче місце машиніста крана (кранівник) атестоване за списком № 2.
Спір існує щодо не зарахування відповідачем до стажу з шкідливими і важкими умовами праці позивачу періоду роботи з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік кранівником ливарного цеху з підстав документального не підтвердження роботи у формувальних, стержневих, землепідготовчих, обрубних та очисних відділеннях ливарного виробництва.
Відповідно до статті 100 України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, та мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Пунктом 8 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" застосовуються Список №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких в дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах і Список № 2 виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173.
Списком цехів, професій та посад, затверджених Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956 р.року за №1173, Список №1, передбачено посаду машиніста крану на гарячих дільницях робіт у ливарному виробництві.
Списками №2, розділ XIV „Металообробка", п.1 „Ливарне виробництво", позиція 2150100а-13790, затвердженими постановами КМ СРСР від 26.01.1991 р. № 10 та КМУ від 11.03.1994 р. №162 передбачено посаду машиністи кранів (кранівники), зайняті у формувальних, стержньових, землепідготовчих, обрубних та очисних відділеннях.
Згідно п.3 Наказу Мінпраці від 18 листопада 2005 року №383 „Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р., при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або професіях незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Відповідно до п.4.5 зазначеного Порядку, якщо ж атестація з 21.08.1992р. не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997р., право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92р. включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових, умовах має бути проведена позачергова атестація.
Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи, впродовж наступних 5 років з урахуванням п.4.2 цього Порядку.
Аналізуючи законодавчі норми та встановлення судами попередніх інстанцій вищенаведені обставин справи, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів, що позивач працювала в період з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік на роботах із шкідливими умовами праці, передбачених Списком №2.
Виходячи з наведених законодавчих норм та нормативних актів суди першої та апеляційної інстанції прийшли до обґрунтованих висновків про неправомірність дій управління пенсійного фонду Українив в Оболонському районі м.Києва щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік, що стало підставою для відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії, згідно п. „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах, оскільки призначення пенсії відноситься до компетенції управлінь Пенсійного фонду, тому суди не можуть перебирати на себе функції призначення пенсії. Тому в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із зобов'язанням управління Пенсійного фонд Укаїни в Оболонському районі м. Києва зарахувати ОСОБА_1 в трудовий пільговий стаж роботи за Списком №2 з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік та розглянути заяву позивача від 9 квітня 2014 року про призначення ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно п. „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" .
Враховуючи наведене, що судами першої та апеляційної інстанції повно і правильно встановені обставини справи, ухвала суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні з частковим задоволенням заявленого позову та зобов'язанням управління Пенсійного фонд Укаїни в Оболонському районі м.Києва зарахувати ОСОБА_1 у трудовий пільговий стаж роботи за Списком №2 з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік.
В решті постанову суду залишити без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонд Укаїни в Оболонському районі м.Києва задовольнити частково.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2015 року скасувати.
Постанову Оболонського районного суду м.Києва від 18 травня 2015 року змінити, заявлений позов задовольнити частково, зобов'язати управління Пенсійного фонд Укаїни в Оболонському районі м.Києва зарахувати ОСОБА_1 у трудовий пільговий стаж роботи за Списком №2 період роботи з 05.08.1982 року по 10.07.1996 рік та розглянути заяву ОСОБА_1 від 9 квітня 2014 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно п.„б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" .
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: