Історія справи
Постанова ВАСУ від 05.07.2015 року у справі №875/19/15
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2015 року м. Київ справа № 875/19/15
вх.№А/800/21/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
Пасічник С.С.,
Кочана В.М.,
Черпака Ю.К.,
за участю секретаря Лопушенко О.В.,
за участю:
представника позивачки - ОСОБА_5.,
представника відповідача - Васильченко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А :
29 червня 2015 року ОСОБА_6 звернулась до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльності Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) в частині неприйняття у неї документів, передбачених частинами 2 та 3 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України"; зобов'язання ЦВК прийняти у неї вказані документи та видати відповідну довідку, а також зареєструвати її кандидатом у народні депутати України, який балотується в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область) в порядку самовисування на проміжних виборах народних депутатів України 26 липня 2015 року, шляхом прийняття відповідного рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_6 зазначала, що у зв'язку з повідомленням про замінування будівлі ЦВК й проведенням евакуаційних заходів ввечері 25 червня 2015 року, вона була позбавлена можливості подати документи для участі в проміжних виборах народних депутатів України 26 липня 2015 року в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область), а отже й реалізувати своє закріплене ст.38 Конституції України право бути обраною до органів державної влади.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року позов задоволено частково: зобов'язано Центральну виборчу комісію прийняти документи кандидата у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область), призначених на 26 липня 2015 року, ОСОБА_6 у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України"; в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду в частині задоволення позовних вимог, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи й порушення ним норм матеріального та процесуального права, просив постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року у вказаній частині скасувати та прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник позивачки в письмових запереченнях на апеляційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції, яке він просив залишити без змін, - обґрунтованим та законним.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримала та просила задовольнити її у повному обсязі; представник позивачки проти задоволення апеляційної скарги заперечив.
Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів встановила наступне.
На підставі постанови Верховної Ради України від 19 травня 2015 року №440-VІІІ "Про дострокове припинення повноважень народного депутата України ОСОБА_7" Центральна виборча комісія 28 травня 2015 року ухвалила постанову №51, якою призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область) на 26 липня 2015 року.
Упродовж періоду з 30 травня 2015 року по 25 червня 2015 року ЦВК приймала документи від осіб для реєстрації кандидатами у депутати на виборах у цьому окрузі.
В останній день прийняття документів (25 червня 2015 року) ЦВК працювала в режимі виборчого процесу, зокрема, приймала документи від громадян про їх реєстрацію кандидатами в народні депутати на цих виборах.
Однак, о 19 год. 15 хв. цього дня від чергового ГУ МВС України в місті Києві до Управління державної охорони України надійшло повідомлення про мінування адміністративного будинку на площі Лесі Українки в місті Києві, в якому розміщена Центральна виборча комісія. Цими органами було проведено екстрену евакуацію людей (працівників та відвідувачів) з вказаної будівлі.
За таких обставин ЦВК припинила роботу, а доступ до її приміщення був обмежений підрозділом ГУ МВС в місті Києві та Управлінням державної охорони України до 00 год. 45 хв. наступного дня - 26 червня 2015 року, у зв'язку з чим в цей період часу працівники ЦВК були позбавлені можливості приймати документи про реєстрацію кандидатів в народні депутати.
Водночас, відповідно до листа Управління державної охорони України №1/8-1062 від 30 червня 2015 року позивачка прибула до приміщення ЦВК 25 червня 2015 року о 18 год. 55 хв. та перебувала там до 19 год. 35 хв. цього ж дня.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів звернення ОСОБА_6 до ЦВК 26 червня 2015 року.
Частиною третьою статті 77 Конституції України встановлено, що порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Так, порядок та умови таких виборів визначаються Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061-VI).
Відповідно до статті 106 Закону №4061-VI у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного у одномандатному окрузі, Центральною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, призначаються проміжні вибори депутата.
Проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі проводяться в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування рішення про їх призначення.
Подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати розпочинається на наступний день після опублікування рішення Центральної виборчої комісії про призначення виборів і закінчується за тридцять днів до дня голосування (частина 10 статті 107 Закону №4061-VI).
Отже, враховуючи те, що Центральна виборча комісія постановою від 28 травня 2015 року №51 призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область) на 26 липня 2015 року, строк на подання документів до ЦВК для реєстрації кандидатів у депутати закінчується 25 червня 2015 року.
Матеріали та обставини справи свідчать про те, що від незалежних від відповідача причин, відбулася вимушена евакуація осіб з адміністративного будинку на площі Лесі Українки, 1 в м.Києві, в якому розміщена ЦВК, а тому за відсутності вини останньої склалася ситуація, яка унеможливила прийом документів для реєстрації кандидатів у народні депутати після 19 години 25 червня 2015 року.
За наведеного, суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову щодо визнання бездіяльності ЦВК протиправною, дійшов правильного висновку, що остання протиправних дій чи бездіяльності по відношенню до позивачки не вчинила.
Водночас, частинами 2, 3 та 4 статті 55 Закону №4061-VI на Центральну виборчу комісію покладено обов'язок з реєстрації особи кандидатом в депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення нею визначеного переліку документів, а також видання особі, яка подала такі документи, довідки про їх прийняття.
Відповідно ж до частини 5 вказаної статті Закону №4061-VI Центральна виборча комісія не приймає документи, зазначені, зокрема, в частині другій цієї статті, якщо вони подані з порушенням встановленого для їх подання строку.
Враховуючи, що вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 мають відбутися 26 липня 2015 року, останнім днем подання до ЦВК документів для реєстрації кандидатів у депутати було 25 червня 2015 року, тобто саме до 24 години цього дня позивачка мала право на подання таких документів, а ЦВК зобов'язана була їх прийняти.
Продовження чи поновлення такого строку законодавством України про вибори не передбачено.
З огляду на викладене та висновок суду першої інстанції про відсутність протиправної поведінки відповідача, судом безпідставно задоволено позовні вимоги в частині зобов'язання Центральної виборчої комісії прийняти документи кандидата у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область), призначених на 26 липня 2015 року, ОСОБА_6 у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а тому оскаржувану постанову в цій частині слід скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, задовольнивши апеляційну скаргу відповідача.
З урахуванням наведеного та керуючись статтями 172, 177, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року скасувати в частині зобов'язання Центральної виборчої комісії прийняти документи кандидата у народні депутати на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №205 (Чернігівська область), призначених на 26 липня 2015 року, ОСОБА_6 у відповідності до вимог статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та ухвалити в цій частині нову постанову.
В задоволенні позову відмовити.
В решті постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2015 року залишити без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: Пасічник С.С.
Кочан В.М.
Черпак Ю.К.