Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КЦС ВП від 14.01.2019 року у справі №760/5702/17 Ухвала КЦС ВП від 14.01.2019 року у справі №760/57...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КЦС ВП від 14.01.2019 року у справі №760/5702/17

Постанова

Іменем України

18 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 760/5702/17

провадження № 61-47260св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Русинчука М. М. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Журавель В. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі - Київське квартирно-експлутаційне управління, Житлова комісія Київського гарнізону,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Солом'янського районного суду міста Києва від 17 серпня 2018 року у складі судді Кушнір С. І. та постанову Київського апеляційного суду від 08 листопада 2018 року у складі колегії суддів: Іванченка М. М., Желепи О. В., Рубан С. М.,

ВСТАНОВИВ:

Зміст позовних вимог

У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київського квартирно-експлуатаційного управління (далі - Київське КЕУ), Житлової комісії Київського гарнізону (далі - Житлова комісія) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позову зазначив, що він проходив військову службу на офіцерських посадах в Збройних Силах з серпня 1985 року по 31 березня 2011 року, в тому числі у Київському гарнізоні - з 15 грудня 2000 року по 31 березня 2011 року.

У Київському гарнізоні житловим приміщенням - квартирою для постійного проживання позивач не забезпечувався, з 28 вересня 2001 року він перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов з 15 листопада 2012 року, категорія пільги - "позачерговий".

Київське КЕУ та Житлова комісія склали список осіб, які потребують покращення житлових умов гарнізону міста Київ (позачерговий), не за встановленою формою та без урахування вимог статті 46 ЖК Української РСР щодо переважного права певних категорій осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків з дати прийняття рішення про включення їх до списку. Тобто, на думку позивача, до зазначеного списку насамперед повинна бути включена у порядку черги визначена категорія осіб, які мають переважне право перед всіма іншими категоріями позачерговиків на забезпечення жилою площею, а потім всі інші категорії осіб з дати прийняття рішення про включення їх до цього списку.

Позивач наголошував, на час звернення з даним позовом до суду з вини відповідачів у зазначеному списку його обліковано за № 2034, що не відповідає дійсності.

Крім того, до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, який ведеться відповідачами за не встановленою формою, у першу чергу осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб, які згідно зі статтею 46 ЖК Української РСР мають переважне право на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків, його не внесено.

Відповідно до списку осіб, які потребують покращення житлових умов у Київському гарнізоні (позачерговий) станом на 09 грудня 2015 року з пільгою 17 осіб (особи або члени їх сімей, які мають статус особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ, ІІІ групи відповідно до Закону України від 22 жовтня 1993 року "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), перед позивачем у черзі осіб, які мають переважне право перед всіма іншими категоріями позачерговиків - 72 особи.

Внаслідок протиправної бездіяльності Київського КЕУ протягом останніх років списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, та списки осіб, які не підтвердили своє право перебувати на квартирному обліку, на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет не розміщувались.

Таким чином, позивач вважає, що Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йому гарантовано переважне право на одержання жилого приміщення перед всіма іншими категоріями позачерговиків та забезпечення жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, яке відповідачами порушено.

З огляду на викладі обставини, позивач, з урахуванням уточнених вимог, просив суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Київського КЕУ та Житлової комісії щодо:

не складання до 01 січня 2018 року списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, за встановленою формою в додатку 11 Інструкції № 737;

не включення до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, у першу чергу осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб, які згідно зі статтею 46 ЖК Української РСР мають переважне право на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків;

не вжиття заходів щодо розміщення списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет.

2) зобов'язати Київське КЕУ та Житлову комісію:

включити до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, у першу чергу осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб за часом набуття категорії пільги - позачерговий, які згідно з статтею 46 Житлового кодексу мають переважне право на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків;

вчинити дії щодо розміщення списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет;

утриматися від вчинення дій щодо розподілу жилих приміщень до складання списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, за встановленою формою і з включенням до цього списку у першу чергу осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб за часом набуття категорії пільги - позачерговий та розміщення зазначеного списку на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет;

розподіл жилих приміщень особам, які потребують поліпшення житлових умов, здійснювати у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Солом'янського районного суду міста Києва від 17 серпня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 08 листопада 2018 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у зв'язку із його необґрунтованістю.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, а справу направити на новий розгляд суду першої інстанції.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі ОСОБА_1 вказує, що судами попередніх інстанцій залишено поза увагою позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності Київського КЕУ в частині складання списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні до 01 січня 2018 року, оскільки судами встановлено існування такого списку станом на 01 січня 2018 року.

Судами не враховано, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2017 року, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2017 року, у справі № 826/25369/15 визнано протиправною бездіяльність Київського КЕУ щодо надання публічної інформації та зобов'язано надати заявнику запитувану інформацію, а саме: список осіб, що мають право на позачергове одержання житла у Київському гарнізоні. Однак таку інформацію відповідачем не надано.

Крім того, скаржник вказує, що судами неправильно з'ясовано зміст позовної вимоги про визнання протиправної бездіяльності Київського КЕУ та Житлової комісії щодо не вжиття заходів для розміщення списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла у Київському гарнізоні, на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет, оскільки вважали таку вимогу вимогою про зобов'язання КЕУ розмістити вказаний список.

На думку позивача, посилання судів попередніх інстанцій на судові рішення в справі № 760/2978/15-ц безпідставні, оскільки предмет спору в указаній справі та справі, що розглядається, є різними. При цьому, рішення судів попередніх інстацій є помилковими, оскільки вони неправильно визначили категорію осіб, до якої належить позивач, а саме: особа з інвалідністю внаслідок війни, а не ветеран військової служби.

Судами попередніх інстанцій помилково не застосовано норму статті 46 ЖК Української РСР та правові висновки Верховного Суду України.

Відзив/заперечення на касаційну скаргу

У липні 2019 року на адресу суду від представника Київського КЕУ надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він проти задоволення касаційної скарги заперечує.

Вказує, що доводи заявника є необгрунтованими та безпідставними, оскільки список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень формується Київським КЕУ відповідно до вимог чинного законодавства України. Заявником не надано жодних доказів того, що Київським КЕУ не складається список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, за встановленою формою.

Представник Київського КЕУ зазначає, що норми Інструкції № 737 не покладають саме на Київське КЕУ обов'язку безпосереднього розміщувати вказаний список на сайті Міністерства оборони України, оскільки відповідач не здійснює адміністрування цього сайту.

Крім того, на переконання представника Київського КЕУ, позивач безпідставно посилається на норми Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями затверджену наказом Міністра оборони України № 380 від 31 липня 2018 року, оскільки норми вказаної інструкції не мають зворотньої дії у часі та набули чинності після звернення позивача до суду з позовом.

У серпні 2019 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, яка містить доводи аналогічі тим, що викладені у касаційній скарзі заявника.

У вересні 2019 року від представника Київського КЕУ надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому вказано, що ОСОБА_1 у відповіді на відзив дублює власні доводи, які викладені в його касаційній скарзі.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Веховного Суду від 19 червня 2019 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 та витребувано матеріали цивільної справи з Солом'янського районного суду міста Києва.

Позиція Верховного Суду

Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з наступних мотивів.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на офіцерських посадах в Збройних Силах з серпня 1985 року по 31 березня 2011 року, в тому числі у Київському гарнізоні - з 15 грудня 2000 року по 31 березня 2011 року.

З 28 вересня 2001 року ОСОБА_1 перебуває на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, з 15 листопада 2012 року категорія пільги - "позачерговий".

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-осіб з інвалідністю внаслідок війни.

У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Київського КЕУ із запитом на отримання публічної інформації, а саме списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень за формою, згідно з додатком 11 Інструкції № 737.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення запит отримано відповідачем 30 жовтня 2015 року.

Листом Київського КЕУ № 303/25/6-1675 від 16 листопада 2015 року, у відповідь на запит позивача від 28 жовтня 2015 року щодо надання списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень, було повідомлено, що відповідно до пункту 2.22 наказу Міністра оборони України від 30 листопада 2011 року № 737 та рішення заступника Міністра оборони України від 28 жовтня 2015 року № 266/923 на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет будуть відновлені списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, та списки осіб, які не підтвердили своє право перебувати на квартирному обліку.

Відповідно до довідки від 16 лютого 2018 року № 21924 ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у Житловій комісії, дата зарахування на квартирний облік 28 вересня 2001 року, категорія пільги "позачерговий".

Згідно з частиною першою статті 12 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 1 статті 46 ЖК Української РСР поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, особам з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них особам з інвалідністю першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.

Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку (частини 3 статті 46 ЖК Української РСР).

На виконання вказаних положень наказом Міністра оборони України від 30 листопада 2011 року №737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка визначає організацію обліку та забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил України та осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у Збройних Силах України.

Верховний Суд перевірив правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права в межах доводів касаційної скарги, за наслідками чого зробив такі висновки.

У касаційній скарзі вказано, що судами не вирішено питання про визнання протиправною бездіяльності Київського КЕУ та Житлової комісії щодо не складання до 01 січня 2018 року списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, за встановленою формою в додатку 11 Інструкції № 737.

Відмовляючи у задоволенні вказаних вимог, суди правильно зазначили, що відповідачем надано список осіб, що користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, за встановленою додатком 11 Інструкції № 737 формою, складений станом на 01 січня 2018 року, в якому вказано, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у Житловій комісії, кількість членів сім'ї - 5 осіб, з 15 листопада 2012 року з пільгою "інвалід війни" (протокольне рішення житлової комісії Генерального штабу Збройних Сил України від 15 листопада 2012 року № 27), номер в загальній черзі гарнізону - 1985.

Доводи заявника про те, що судами не враховано висновки, викладені у постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2017 року, яку залишено без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2017 року, у справі № 826/25369/15, відповідно до якої визнано протиправною бездіяльність Київського КЕУ щодо надання публічної інформації та зобов'язано надати заявнику запитувану інформацію, а саме: список осіб, що мають право на позачергове одержання житла у Київському гарнізоні, оскільки така інформація не надана, тому такий документ відсутній, є необґрунтованими.

Факт ненадання позивачу на його запит у 2015 році списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла у Київському гарнізоні, не означає, що такий список не складався на той час, за встановленою додатком 11 Інструкції № 737 формою, та не свідчить про його фактичну відсутність у Київського КЕУ.

Щодо тверджень позивача про те, що судами неправильно з'ясовано зміст його вимог про визнання протиправною бездіяльності Київського КЕУ та Житлової комісії щодо не вжиття заходів для розміщення списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла у Київському гарнізоні, на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2.21 Інструкції № 737 списки військовослужбовців, які зараховані на облік, списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень, та списки осіб, які не підтвердили своє право перебувати на квартирному обліку, вивішуються для загального ознайомлення у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах, а також розміщуються на веб-сайтах органів військового управління та на веб-сайті Міністерства оборони України в мережі Інтернет з урахуванням вимог законодавства щодо захисту персональних даних.

Як правильно зазначено судами попередніх інстанцій, Міністерство оборони України як центральний орган виконавчої влади має свій офіційний веб - сайт у мережі Інтернет. Доступ до цього сайту в частині його наповнення має його власник, тобто Міністерство оборони України.

Посилання заявника на норми Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями затверджену наказом Міністра оборони України № 380 від 31 липня 2018 року є помилковим, оскільки ці норми набули чинності після виникнення спірних правовідносин.

Відхиляючи доводи ОСОБА_1 про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Київського КЕУ та Житлової комісії та зобов'язання відповідачів включити до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень у Київському гарнізоні, у першу чергу осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб, які згідно з статтею 46 ЖК Української РСР мають переважне право на одержання жилих приміщень, перед всіма іншими категоріями позачерговиків, колегія суддів виходить з таких мотивів.

Судами попередніх інстанцій правильно зазначено, що усі військовослужбовці та особи звільнені в запас або члени їх сімей включаються в узагальнений список військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов. Після набуття особою певної пільги, вона включається до відповідного списку, а в узагальненому списку робиться відповідна примітка про набуття пільги (графа 7 у додатку № 9 Інструкції № 737).

Список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень формується за датою набуття пільги.

Доводи позивача про необхідність його розміщення (як пільговика, якому житло повинно бути надане протягом двох років) в списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла, перед всіма іншими категоріями позачерговиків, не ґрунтуються на зазначених нормах права, які регулюють спірні правовідносини, а є наслідком власного помилкового тлумачення цих норм.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

За правилами частини 3 статті 401 ЦПК Українипередбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Таким чином, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду дійшла висновку про залишення без задоволення касаційної скарги та залишення без змін оскаржених рішень судів попередніх інстанцій.

Керуючись статтями 400, 401, 409, 410, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Солом'янського районного суду міста Києва від 17 серпня 2018 року та постанову Київського апеляційного суду від 08 листопада 2018 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді М. М. Русинчук

Н. О. Антоненко

В. І. Журавель
logo