Історія справи
Ухвала КГС ВП від 02.03.2018 року у справі №925/657/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2018 року
м. Київ
Справа № 925/657/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І.В. (головуючий), Львова Б.Ю. і Пількова К.М.,
за участю секретаря судового засідання - Балацької О.А.,
учасники справи:
позивач - заступник керівника Черкаської місцевої прокуратури ,
представник позивача - Красножон О.М. (посвідчення від 10.08.2017 № 047541),
відповідач-1 - Черкаська міська рада,
представник відповідача-1 - Житнікова Т.А. (довіреність від 21.03.2018 № 1088-01-21),
відповідач-2 - департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради,
представник відповідача-2 - Житнікова Т.А. (довіреність без дати та номеру),
відповідач-3 - благодійний фонд "Дахнівська січ",
представник відповідача-3 - Галіцька І.Є. адвокат (довіреність від 02.04.2018 № 1, свідоцтво від 24.11.2016 № 2050),
розглянув касаційну скаргу заступника прокурора Черкаської області
на рішення господарського суду Черкаської області від 13.07.2017 (головуючий суддя Пащенко А.Д.)
та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017 (головуючий Тищенко А.І., судді: Михальська Ю.Б. і Майданевич А.Г.)
у справі № 925/657/17
за позовом заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури (далі - Прокуратура),
до: 1) Черкаської міської ради (далі - Рада);
2) департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради (далі - Департамент);
3) благодійного фонду "Дахнівська січ" (далі - Фонд),
про визнання незаконним та скасування рішення Черкаської міської ради від 24.04.2017 № 2-1979, визнання недійсною угоди про внесення змін до договору оренди від 29.01.2016 № 1762.
За результатами розгляду касаційної скарги Касаційний господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Прокуратура звернулась до господарського суду Черкаської області з позовом до Ради, Департаменту та Фонду про визнання незаконним та скасування рішення Черкаської міської ради від 24.04.2017 № 2-1979 (далі - Рішення № 2-1979), визнання недійсною угоди про внесення змін до договору оренди від 29.01.2016 № 1762 (далі - Договір).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що:
- спірне Рішення № 2-1979, яким Фонду встановлено пільгову плату за оренду комплексу будівель і споруд дитячої оздоровчої бази, що розташована по вул. Дахнівська, 36 в с. Свидівок Черкаської області, порушує вимоги чинного законодавства, що регулює питання передачі майна комунальної власності в оренду, та прийняте Радою з перевищенням повноважень;
- угода від 28.04.2017 про внесення змін до Договору суперечить вимогам Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині застосування стартової орендної плати, визначеної органом місцевого самоврядування, а саме рішенням Черкаської міської ради від 06.09.2012 № 3-1129 "Про порядок оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Черкаси", тому вона підлягає визнанню недійсною на підставі статей 203, 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Рішенням господарського суду Черкаської області від 13.07.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що:
- Прокуратурою не доведено порушення прав та інтересів держави, не надано доказів того, що спірне Рішення № 2-1979 прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України;
- угода про внесення змін до Договору також відповідає чинному законодавству та волі сторін, тому підстави для визнання її недійсною відсутні.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Прокуратура звернулась до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що:
- спірне Рішення № 2-1979, яким Фонду встановлено пільгову плату за оренду комплексу будівель і споруд дитячої оздоровчої бази, що розташована по вул. Дахнівська, 36 в с. Свидівок Черкаської області, порушує вимоги чинного законодавства, що регулює питання передачі майна комунальної власності в оренду, та прийняте Радою з перевищенням повноважень;
- угода від 28.04.2017 про внесення змін до Договору суперечить вимогам Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині застосування стартової орендної плати, визначеної органом місцевого самоврядування, а саме рішенням Черкаської міської ради від 06.09.2012 № 3-1129 "Про порядок оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Черкаси", тому вона підлягає визнанню недійсною на підставі статей 203, 215 ЦК України.
Рада та Департамент подали спільно відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваних рішень судів попередніх інстанцій, просять залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Фонд подав відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваних рішень судів попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Перевіривши повноту встановлення попередніми судовими інстанціями обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи Прокуратури та пояснення представників сторін, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі встановлено, що 29.01.2016 Департаментом (орендодавець) та Фондом (орендар) укладено Договір, за умовами якого орендодавець зобов'язався передати орендареві, а орендар зобов'язався прийняти у строкове платне користування комплекс будівель і споруд дитячої оздоровчої бази.
Зазначений комплекс належить до міської комунальної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ № 137287, виданого 08.06.2005 згідно з рішенням виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.02.2005 № 53, загальною площею 5 941,90 м2. Цей об'єкт розташований по вул. Дахнівська, 36 в с. Свидівок Черкаського району Черкаської області, переданий в оренду для організації роботи оздоровчого закладу для дітей та молоді.
Відповідно до пункту 4.1 Договору його укладено з 01.02.2016 по 31.12.2018 і він вступає в дію з дати приймання об'єкта за актом приймання-передачі.
Згідно з пунктом 5.1 Договору розмір орендної плати за користування об'єктом нерухомості міської комунальної власності встановлюється: з 01.02.2016 по 22.04.2017 згідно з рішенням Черкаської міської ради від 23.04.2015 № 2-1179 у сумі 2 000,00 грн. в місяць; з 23.04.2017 по 31.12.2018 згідно з розрахунком орендної плати на підставі звіту про вартість комунальної частки об'єкту оренди, наданого орендарем до 15.04.2017.
29.01.2016 сторони підписали акт приймання-передачі об'єктів нерухомості за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Свидівок, вул. Дахнівська, 36.
24.04.2017 Рада прийняла Рішення № 2-1979, в якому вказано, що відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", розглянувши клопотання Фонду від 14.03.2017 щодо встановлення пільгової орендної плати та враховуючи, що даний об'єкт має важливе соціальне значення, Рада вирішила встановити Фонду пільгову орендну плату у сумі 2 000,00 грн. в місяць (в тому числі ПДВ) за договором оренди комплексу будівель і споруд, розташованого за адресою: с. Свидівок, вул. Дахнівська, 36, на 1 рік з 23.04.2017. У пункті 2 цього рішення зобов'язано Департамент внести зміни до Договору в частині орендної плати.
У зв'язку з прийняттям Радою Рішення № 2-1979 Департамент та Фонд 28.04.2017 уклали угоду про внесення змін до Договору, згідно з якою розмір орендної плати за користування об'єктом нерухомості встановлюється: з 01.02.2016 по 22.04.2017 згідно з рішенням Черкаської міської ради від 23.04.2015 № 2-1179 у сумі 2 000,00 грн. за місяць; з 23.04.2017 по 22.04.2018 згідно з Рішенням № 2-1979 у сумі 2 000,00 грн. за місяць; з 23.04.2018 по 31.12.2018 згідно з рішенням Черкаської міської ради від 06.09.2012 № 3-1129 та наданого розрахунку орендної плати на підставі звіту про вартість комунальної частки об'єкту оренди, наданого орендарем до 15.04.2018. У пункті 2 угоди вказано, що вона є невід'ємною частиною Договору та набуває чинності з 23.04.2017. Зазначена угода підписана директором Департаменту Удод І.І. та директором Фонду Зеленським М.В.
Причиною виникнення спору по даній справі стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання незаконним та скасування Рішення № 2-1979, визнання недійсною угоди про внесення змін до Договору.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України (в редакції станом на момент прийняття спірного рішення) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Також статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
У преамбулі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вказано, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, зокрема, пунктом 28 цієї статті вказано, що виключно на пленарних засіданнях міської ради приймаються рішення щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку.
Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Статтею 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Відповідно до частини другої статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.
Згідно з частинами першою, другою статті 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Рішенням Черкаської міської ради від 06.09.2012 № 3-1129 "Про порядок оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Черкаси" затверджено Положення про оренду комунального майна територіальної громади міста Черкаси (далі - Положення).
Судами попередніх інстанцёій встановлено, що Рада прийняла спірне Рішення № 2-1979 на пленарному засіданні, за результатами розгляду клопотання Фонду від 14.03.2017 щодо встановлення пільгової орендної плати. У цьому рішенні Рада послалася на частину 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та вказала, що при прийнятті цього рішення врахувала, що даний об'єкт має важливе соціальне значення.
Виходячи з вказаних приписів законодавства та зі змісту спірного Рішення № 2-1979, суди дійшли висновку, що Рішення № 2-1979 прийняте Радою відповідно до вимог Конституції України та Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду державного та комунального майна", у межах повноважень та у спосіб і на підставах, визначених зазначеними Законами.
Що ж до вимог Прокуратури про визнання угоди до Договору недійсною, то судами встановлено, що можливість внесення змін до Договору за взаємною згодою сторін передбачена як самим Договором, так і Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Так, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає право міської ради як органу місцевого самоврядування визначати державну політику у сфері оренди майна, яке перебуває в комунальній власності. Рада на пленарному засіданні, розглянувши клопотання Фонду від 14.03.2017 щодо встановлення пільгової орендної плати, врахувала важливе соціальне значення орендованого об'єкта та вирішила задовольнити це клопотання та надала Фонду пільгову плату за оренду нежитлових приміщень міської комунальної власності, прийнявши спірне рішення. Закон дає право Раді вчиняти такі дії, зокрема і визначати соціальну значимість певного об'єкта оренди майна комунальної власності.
Крім того, у даних правовідносинах орендарем є Фонд, який використовує орендовані приміщення для розміщення та функціонування дитячого закладу оздоровлення та відпочинку, що пройшов державну атестацію, ремонтує і утримує ці приміщення. У даний час всі витрати з ремонту, утримання і внесення необхідних платежів по цьому об'єкту несе орендар (Фонд), а до передачі вказаних приміщень Фонду в оренду Рада з місцевого бюджету витрачала значні кошти на утримання та охорону цих приміщень комунальної власності.
У зв'язку з цим суди дійшли висновку, що укладена 28.04.2017 на підставі законного рішення Ради угода про внесення змін до Договору також відповідає чинному законодавству та волевиявленню сторін, тому підстави для визнання її недійсною відсутні.
Посилання в касаційній скарзі на те, що: спірне Рішення № 2-1979, яким Фонду встановлено пільгову плату за оренду комплексу будівель і споруд дитячої оздоровчої бази, що розташована по вул. Дахнівська, 36 в с. Свидівок Черкаської області, порушує вимоги чинного законодавства, що регулює питання передачі майна комунальної власності в оренду, та прийняте Радою з перевищенням повноважень; угода від 28.04.2017 про внесення змін до Договору суперечить вимогам Закону України "Про оренду державного та комунального майна" в частині застосування стартової орендної плати, визначеної органом місцевого самоврядування, а саме рішенням Черкаської міської ради від 06.09.2012 № 3-1129 "Про порядок оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Черкаси", - не приймаються Касаційним господарським судом, оскільки спростовуються викладеними у даній постанові доводами судів попередніх інстанцій.
Відповідно до статті 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
З огляду на викладене Касаційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, оскільки судами було прийнято рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що надає підстави залишити їх без змін.
У зв'язку з тим, що суд відмовляє у задоволенні касаційної скарги та залишає без змін раніше прийняті у даній справі судові рішення, а також враховуючи, що учасники справи не подавали заяв про розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції, суд покладає на скаржника витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Керуючись статтями 308, 309, 315 ГПК України, Касаційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу заступника прокурора Черкаської області залишити без задоволення, а рішення господарського суду Черкаської області від 13.07.2017 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.10.2017 у справі № 925/657/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя І. Булгакова
Суддя Б. Львов
Суддя К. Пільков