Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КГС ВП від 03.12.2019 року у справі №908/482/19 Ухвала КГС ВП від 03.12.2019 року у справі №908/48...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 03.12.2019 року у справі №908/482/19

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2020 року

м. Київ

Справа № 908/482/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Кролевець О.А., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Охоти В.Б.,

представників учасників справи:

позивача - не з`явився,

відповідача - Ремига О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця Небаби Вікторії Іванівни

на рішення Господарського суду Запорізької області

у складі судді Зінченко Н. Г.

від 03.07.2019 та

на постанову Центрального апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Березкіна О. В., Кузнецова І. Л., Кощеєв І. М.

від 17.10.2019

за позовом Фізичної особи - підприємця Небаби Вікторії Іванівни

до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"

про визнання незаконним і скасування рішення про застосування оперативно-господарських санкцій.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

Фізична особа - підприємець Небаба Вікторія Іванівна звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" про визнання недійсним та скасування рішення комісії Чернігівських районних електричних мереж Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" з розгляду акта про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 00001180 від 19.12.2018, оформлене протоколом засідання комісії від 15.02.2019, яким нараховано плату за необліковану електричну енергію у розмірі 251 448,71 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що:

- акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 19.12.2018 №00001180 не містить обґрунтування висновку про вплив на лічильник №0676294 радіочастотним випромінюванням радіоелектронним засобом та не містить всіх необхідних вихідних даних, зокрема, не зазначено за якою адресою виявлено порушення та не вірно визначено час роботи струмоприймачів;

- засідання комісії з розгляду актів про порушення пройшло неналежним чином, фактично за відсутності споживача, не зважаючи на зазначення про зворотне у протоколі, без врахування його доводів, думок та заперечень, без можливості участі в засіданні Споживача, що є прямим порушенням пункту 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії;

- при нарахуванні оперативно-господарської санкції відповідачем порушено Методику визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, оскільки донарахування проведені відповідачем, здійснені за формулою підпункту "в" пункту 2.4 вказаної Методики.

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

01 листопада 2016 року між Фізичною особою-підприємцем Небабою Вікторією Іванівною (надалі - Споживач) та Публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" (надалі - Постачальник) було укладено договір про постачання електричної енергії №239 (надалі - Договір).

Згідно з пунктом 2.1 Договору під час виконання умов Договору, а також при вирішенні всіх питань, що необумовлені Договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ).

Відповідно до пункту 4.2.3 Договору Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (надалі - Методика), у разі таких дій Споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

19 грудня 2018 року представниками Чернігівського РЕМ Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" було здійснено перевірку технічного стану засобу обліку електроенергії на об`єкті Споживача, за результатами якої складено акт про порушення № 00001180 (надалі - Акт про порушення № 00001180).

В Акті про порушення № 00001180 зафіксовано порушення споживачем пункту 2.3.4, підпункту 8 пункту 5.5.5, пункту 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: "Порушення умов договору про постачання електричної енергії в частині оплати спожитої електричної енергії у повному обсязі. Виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу комерційного обліку з метою зміни його показів - вплив на лічильник №0676294 радіочастотним випромінюванням радіоелектронного засобу внаслідок чого спожита електрична енергія не враховується".

Виявлене порушення відображене в Акті про порушення № 00001180 на схемі електропостачання.

В розділі 6 Акта про порушення № 00001180 зазначено, що Споживач не надав паспортні данні на всі наявні струмоприймачі. Зафіксована потужність споживання відповідно до умов Договору - 20 кВт та час роботи струмоприймачів протягом доби - 16 год.

Акт про порушення №00001180 підписаний трьома представниками Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" та Споживачем без жодних зауважень щодо його змісту.

З розгляду зазначеного Акту про порушення №00001180 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, що діє у структурному підрозділі Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" - Чернігівського району електричних мереж.

За результатами засідання комісії з розгляду актів про порушення прийнято рішення, оформлене протоколом від 09.01.2019 про виконання розрахунку недорахованої електроенергії по Акту про порушення №00001180.

За результатами розгляду скарги Споживача щодо повторного розгляду комісією з розгляду актів про порушення Акта про порушення №00001180 призначено повторне проведення засідання комісії.

15 лютого 2019 року за результатами повторного розгляду Акта про порушення №00001180 комісією з розгляду актів про порушення, відповідно до пункту 2.1.3 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, затверджено розрахунок по Акту про порушення №00001180. Кількість недорахованої електроенергії згідно з розрахунком складає 109 278 кВт г на суму 251 448,71 грн.

Рішення оформлене протоколом від 15.02.2019. В протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення зазначено, що протокол складено у присутності Споживача, другий примірник цього протоколу, розрахунок і рахунок на сплату недорахованої електроенергії по Акту про порушення №00001180 Споживач отримав, а також повідомлений про право оскаржити рішення комісії у судовому порядку.

Згідно Акта про порушення №00001180 Постачальником виставлено Споживачу рахунок №239/01 АКТ із терміном сплати - 30 днів.

3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 03.07.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 17.10.2019, у задоволенні позову відмовлено.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані встановленням обставин порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії внаслідок впливу на лічильник радіочастотним випромінюванням, що підтверджено актом про порушення, який містить детальний опис порушення, зафіксоване на схемі електропостачання, оформлений у присутності позивача та підписаний позивачем без жодних пояснень і зауважень, заповнений та складений з дотриманням Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, і розглянутий з дотриманням процедури розгляду актів про порушення.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 03.07.2019 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.10.2019 у даній справі та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

5. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що:

- судами першої та апеляційної інстанцій порушено норми Господарського процесуального кодексу України, зокрема, основні засади судочинства, що призвело до неправильного вирішення спору по суті;

- складений щодо позивача акт про порушення є недопустимим та неналежним доказом, оскільки він складений із порушенням вимог чинного законодавства, що нівелює його доказову цінність та робить його неможливим для врахування при вирішенні питання про притягнення особи до відповідальності;

- засідання комісії з розгляду актів про порушення пройшло неналежним чином, фактично за відсутності споживача, без врахування доводів, думок та заперечень споживача та без можливості участі в засіданні споживача, що є прямим порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії;

- при здійсненні розрахунку вартості необлікованої електричної енергії у відповідача були відсутні підстави застосовувати положення підпункту "в" пункту 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562;

- при здійсненні розрахунку вартості необлікованої електричної енергії відповідач невірно визначив період кількості робочих днів споживача.

6. Доводи інших учасників справи

Відповідач подав відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін, як такі, що прийняті відповідно до норм матеріального та процесуального права.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

7. Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції

З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, та згідно із компетенцією, визначеною законом, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

8. Джерела права й акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

Статтею 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Згідно зі статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку тощо.

Частиною 3 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - ПРРЕЕ) врегульовано взаємовідносини, які виникають у процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), і дія цих Правил поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб (крім населення).

Відповідно до підпунктів 14, 50 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ постачання електричної енергії - продаж електричної енергії споживачу відповідно до умов договору. Договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами.

Згідно з підпунктом 34 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно

У підпункті 64 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Згідно з підпунктом 3 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача тощо.

Частинами 1-3 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (стаття 216 Господарського кодексу України).

Приписами частини 2 статті 217 Господарського кодексу України встановлено, що у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Частиною 1 статті 218 Господарського кодексу України визначено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 19.12.2018 представниками Чернігівського РЕМ Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" було здійснено перевірку технічного стану засобу обліку електроенергії на об`єкті Споживача, за результатами якої складено Акт про порушення № 00001180.

В Акті про порушення № 00001180 зафіксовано порушення споживачем пункту 2.3.4, підпункту 8 пункту 5.5.5, пункту 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: "Порушення умов договору про постачання електричної енергії в частині оплати спожитої електричної енергії у повному обсязі. Виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу комерційного обліку з метою зміни його показів - вплив на лічильник №0676294 радіочастотним випромінюванням радіоелектронного засобу внаслідок чого спожита електрична енергія не враховується".

Виявлене порушення відображене в Акті про порушення № 00001180 на схемі електропостачання.

В розділі 6 Акта про порушення № 00001180 зазначено, що Споживач не надав паспортні данні на всі наявні струмоприймачі. Зафіксована потужність споживання відповідно до умов Договору - 20 кВт та час роботи струмоприймачів протягом доби - 16 год.

Акт про порушення №00001180 підписаний трьома представниками Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" та Споживачем без жодних зауважень щодо його змісту.

Відповідно до пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Суди першої та апеляційної інстанцій, встановивши, що Акт про порушення № 00001180 підписано трьома представниками Постачальника та самим Споживачем без зауважень, дійшли обґрунтованих висновків про те, що вказаний акт складено у відповідності з ПРРЕЕ, а за виявлені порушення Споживачем ПРРЕЕ, які зазначені у такому акті, а саме, явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу комерційного обліку з метою зміни його показів - вплив на лічильник радіочастотним випромінюванням радіоелектронного засобу внаслідок чого електрична енергія не враховується, Споживач повинен був нести відповідальність.

Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, у Акті про порушення № 00001180 Споживача запрошено на засідання комісії з розгляду даного акта на 09.01.2019 за адресою: смт. Чернігівка, вул. Соборна,26.

Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 09.01.2019, Споживач був присутній на комісії, про що свідчить його підпис у вказаному протоколі.

За наслідками розгляду Акта про порушення №00001180 комісією з розгляду актів про порушення було здійснено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, що складає 109 278 кВт г на суму 251 448,71 грн. Вказаний розрахунок містить посилання на відповідні пункти Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562.

Встановивши, що Акт про порушення №00001180 розглянуто із дотриманням пункту 8.2.6 ПРРЕЕ і розрахунок обсягу та вартості електричної енергії здійснено у відповідності із положеннями Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 № 562, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованих висновків про відсутність підстав для задоволення позову.

Суд касаційної інстанції відхиляє доводи скаржника про те, що Акт про порушення №00001180 є недопустимим та неналежним доказом, оскільки, як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, такий акт складено у відповідності до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ і містить всі необхідні для заповнення реквізити, зокрема, і адресу об`єкта Споживача. Крім того, матеріали даної справи не містять пояснень і зауважень Споживача щодо змісту Акта про порушення №00001180 у розумінні пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.

Також суду касаційної інстанції відхиляє аргументи скаржника про безпідставне застосування відповідачем положення підпункту "в" пункту 2.5 Методики при здійсненні розрахунку вартості необлікованої електричної енергії, оскільки як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, в Акті про порушення №00001180 зафіксовано відсутність паспортів на електрообладнання на об`єкті Споживача та не зазначено щодо можливості забезпечення включення всіх струмоприймачів на повну потужність. Таким чином судами першої та апеляційною інстанціями обґрунтовано зазначено, що при здійсненні розрахунку Споживачу вартості необлікованої електричної енергії комісією з розгляду Акта про порушення №00001180 правильно застосовано формулу, наведену у підпункті "в" пункту 2.5 Методики.

Таким чином аргументи скаржника, наведені у касацій скарзі, є такими, що не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій.

Судова колегія зазначає, що перевіряючи правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права при вирішенні даного спору було враховано правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 у справі № 910/17955/17, відповідно до якої нарахування вартості недоврахованої електричної енергії та рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення, не є оперативно-господарською санкцією.

Відповідно, відсутні підстави для застосування статей 235-237 Господарського кодексу України щодо оперативно-господарських санкцій до спірних правовідносин.

Разом з тим, вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення Правил користування електричною енергією, безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта господарювання у контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.

Посилання місцевого та апеляційного господарських судів на статті 235-237 Господарського кодексу України, якими спірні правовідносини не регулюються, не призвело до ухвалення неправильних по суті судових рішень, та не може бути достатньою підставою для їх скасування у відповідній частині, позаяк згідно з частиною 2 статті 309 Господарського процесуального кодексу України не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

9. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

На підставі вищевикладеного Верховний Суд, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених господарськими судами попередніх інстанцій фактичних обставин справи, перевірив правильність застосування норм матеріального та процесуального права та прийшов до висновку, що оскаржувані рішення та постанова є законними та обґрунтованими, а тому касаційна скарга не підлягає задоволенню.

10. Судові витрати

З огляду на те, що Верховний Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у суді касаційної інстанції, покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу Фізичної особи - підприємця Небаби Вікторії Іванівни залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Запорізької області від 03.07.2019 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 17.10.2019 у справі №908/482/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Н.М. Губенко

Судді О.А. Кролевець

В.І. Студенець

logo