Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова КГС ВП від 04.10.2022 року у справі №918/499/21 Постанова КГС ВП від 04.10.2022 року у справі №918...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Касаційний господарський суд Верховного Суду

касаційний господарський суд верховного суду ( КГС ВП )

Історія справи

Постанова КГС ВП від 04.10.2022 року у справі №918/499/21

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2022 року

м. Київ

cправа № 918/499/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Вронська Г.О. - головуюча, Губенко Н.М., Кондратова І.Д.

за участю секретаря судового засідання Шпорт О.В.,

представників учасників справи:

від позивача: Грачов Є.О.,

від відповідача: Сухомлин А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія"

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Філіпова Т.Л., Василишин А.Р., Розізнана І.В.

від 11.08.2022

за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія"

про стягнення 8 436 811, 92 грн,

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У червні 2021 року Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергогенеруюча компанія" (далі - Відповідач, Скаржник) про стягнення штрафних санкцій, 3% річних та інфляційних втрат за прострочення виконання зобов`язання з оплати наданих послуг з передачі електричної енергії за договором від 01.01.2019 року № 0248-02024 (далі - Договір) в сумі 8 436 811 грн 92 коп.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення умов укладеного між сторонами Договору Відповідач допускав прострочення виконання зобов`язання з оплати послуг, зокрема щодо поетапної передоплати планової вартості послуг з передачі електричної енергії та проведення розрахунків за фактичний обсяг послуг, що надані в період з грудня 2019 року по квітень 2021 року по певних розрахункових періодах (місяцях).

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

3. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 08.02.2022 у задоволені позову відмовлено.

4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що суми поетапної оплати, на яких фактично ґрунтуються вимоги Позивача, є фактично прогнозованими плановими обсягами надання послуги, але не є простроченою заборгованістю Відповідача. Позивачем, при проведенні нарахувань суми позовних вимог, не було дотримано договірних умов, не проведено зарахування коштів переплати у наступному (наступних) розрахунковому періоді (періодах), а значно пізніше, через тривалий проміжок часу, по деяких актах не проведено зарахування коштів переплати в жодному розрахунковому місяці спірного періоду та не надано доказів повернення суми переплати для Відповідача. Позивачем не доведено належними та допустимими доказами наявність підстав для стягнення з Відповідача пені, штрафу 7%, 3% річних та інфляційних втрат, у заявлених до стягнення сумах по певних розрахункових періодах (місяцях).

5. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.08.2022 скасовано рішення Господарського суду Рівненської області від 08.02.2022 та прийнято нове рішення про задоволення позову в повному обсязі. Стягнуто з Відповідача на користь Позивача 1 769 146,21 грн інфляційних втрат, 485 008,26 грн 3% річних, 1 894 699,08 грн пені, 4 287 958,37 грн штрафу, 126 552,18 грн витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви та 189 828,27 грн витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

6. Вищевказана постанова обґрунтована тим, що з 22.03.2021 року кошти, що надходять від Відповідача на розрахунковий рахунок Позивача з оплати послуг за Договором, першочергово повинні зараховуватися Позивачем в оплату, наявної станом на дату платежу, заборгованості минулих періодів, незалежно від призначення платежу, вказаного Відповідачем. Матеріалами справи підтверджено неналежне виконання Відповідачем умов Договору, а саме допущенні Відповідачем прострочення оплати послуг з передачі електричної енергії, що є підставою для притягнення суб`єкта господарювання до відповідальності, встановленої Договором та діючим законодавством. Судом апеляційної інстанції здійснено перерахунок заявленої до стягнення пені, штрафу, 3% річних та інфляційних втрат та встановлено, що Позивачем правомірно нараховано до стягнення вказані в розрахунках Позивача суми.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи

7. Відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.08.2022 та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову про стягнення 1 769 146,21 грн інфляційних втрат, 485 008,26 грн 3% річних, 1 894 699,08 грн пені, 4 287 958,37 грн штрафу відмовити.

8. Підставою касаційного оскарження Скаржник визначив пункт 1 частини другої статті 287 ГПК України, оскільки вважає, що суд апеляційної інстанції не врахував висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.01.2022 у справі №911/782/21 у частині встановлення законодавчої заборони щодо нарахування штрафних санкцій в період дії Постанови НКРЕКП №766 від 08.04.2020 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби" (08.04.2020-26.01.2021).

9. Позивач у встановлений Судом строк відзив не надав.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

10. Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та витягу із статуту Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", затвердженого наказом Міністерства фінансів України 21.10.2019 року № 437, вбачається, що Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є правонаступником реорганізованого шляхом перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго". Отже, учасником Договору, Оператором системи передачі є Позивач як правонаступник Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", тобто юридичною особою, відповідальною за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

11. Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енерго-постачальна компанія" відповідно до Законів України "Про ринок електричної енергії", "Про ліцензування видів господарської діяльності", "Про Національну комісію", що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої НКРЕКП (постанова №429 від 14.06.2018 року), є постачальником електричної енергії.

12. Отже, Позивач і Відповідач є учасниками ринку електричної енергії.

13. 01 січня 2019 року між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (за текстом договору - Оператор системи передачі, ОСП) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енерго-постачальна компанія" (за текстом договору - Користувач системи передачі, Користувач) було укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0248-02024 (Договір).

14. 22 березня 2021 року між ОСП і Користувачем укладено додаткову угоду № 3, якою текст Договору викладено в новій редакції.

15. Згідно з предметом Договору ОСП зобов`язується надавати послугу з передачі електричної енергії відповідно до умов цього Договору, а Користувач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов Договору.

16. Сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.

17. Згідно з положеннями пункту 2.1. Договору терміни, що використовуються в цьому Договорі, вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про ринок електричної енергії", Кодексі системи передачі, Кодексі систем розподілу, Кодексі комерційного обліку, Правилах ринку.

18. Згідно з умовами пункту 2.2. Договору під час виконання умов Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені Договором, сторони зобов`язуються керуватися законодавством України.

19. Відповідно до пункту 3.1. Договору ціна визначається згідно з діючим на момент надання послуги тарифом на послуги з передачі електричної енергії, встановленим Регулятором, та оприлюднюється ОСП на власному вебсайті в мережі Інтернет.

20. Згідно з умовами розділу 4 Договору для розрахунків за Договором використовується плановий і фактичний обсяг послуги:

1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих Користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць;

2) визначення фактичного обсягу послуги у розрахунковому місяці здійснюється:

- для ОСП на підставі даних щодо обсягів технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ОСП;

- для електропостачальників на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами електропостачальника;

- для споживачів електричної енергії, які мають намір купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, незалежно від точки приєднання на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії цими споживачами;

- для споживачів електричної енергії, які приєднані до мереж ОСП, незалежно від способу купівлі електричної енергії (в електропостачальника за Правилами роздрібного ринку чи за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку) на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії цими споживачами;

- для виробників електричної енергії на підставі даних щодо обсягів електричної енергії, необхідної для забезпечення власних потреб електричних станцій, на яких відсутня генерація.

21. Вимоги щодо засобів (систем) обліку електроенергії у точках комерційного обліку Користувача, а також інші організаційно-технічні питання, пов`язані зі збором, обробкою, верифікацією, валідацією, агрегацією, зберіганням та передачею даних комерційного обліку, визначені Кодексом комерційного обліку.

22. Відповідно до пункту 5.1. Договору планова та фактична вартість послуги (грн.) за цим договором визначається шляхом множення планового та фактичного обсягу послуги (МВт-год) за розрахунковий період на тариф, встановлений Регулятором (грн/МВт-год). На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.

23. Розділом 6 Договору встановлений порядок розрахунків за Договором, зокрема, згідно з умовами пункту 6.1. Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.

24. Згідно з положеннями пункту 6.2. Договору Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином:

- 1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 5 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 5, у кожен з наступних періодів:

- 2 платіж з 06 до 10 числа розрахункового місяця;

- 3 платіж з 11 до 15 числа розрахункового місяця;

- 4 платіж з 16до 20 числа розрахункового місяця;

- 5 платіж з 21 до 25 числа розрахункового місяця.

При цьому розмір оплати у вказані періоди повинен бути не меншим планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 5, на 5 днів наперед.

25. Згідно з умовами пункту 6.3. Договору у разі зміни планових обсягів послуги протягом розрахункового місяця Користувач:

- передає ОСП письмове факсимільне повідомлення про зміну обсягів послуги не менше ніж за 2 робочі дні до моменту очікуваної зміни планових обсягів послуги;

- сплачує вартість послуги до дати очікуваного перевищення запланованих обсягів послуги або зменшує останній/останні планові платежі на відповідну суму у разі зменшення спланованих обсягів послуги.

26. Пунктом 6.5. Договору передбачено, що Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта приймання-передачі послуги, який ОСП надає Користувачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - сервіс), з використанням електронно-цифрового підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.

27. Згідно з умовами пункту 6.6. Договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги Користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо Користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.

28. Пунктом 6.7. Договору передбачено, що у випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі 0,1 % (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання користувачем своїх зобов`язань.

За прострочення зазначеного терміну понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу.

29. У разі якщо фактичний обсяг оплати Користувачем послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання-передачі наданої / послуги, ОСП (за заявою Користувача) протягом 5 банківських днів з дня отримання заяви повертає Користувачу надлишок коштів або враховує їх як оплату Послуги наступних розрахункових періодів.

30. Додатковою угодою № 3 було внесені зміни до п.6.7 абз. 4 реч.2: «За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення (за Договором)».

31. Згідно з п. 7.1 Договору ОСП має право, зокрема, отримувати від Користувача своєчасну оплату за послугу. Вказаному праву ОСП кореспондує встановлений підпунктом 3 пункту 9.3 Договору обов`язок Користувача здійснювати вчасно та у повному обсязі оплату за Послугу на умовах, визначених Договором.

32. Цей Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2019 року. Якщо Користувач не направив ОСП у строк не менший ніж за місяць до закінчення терміну дії Договору повідомлення про припинення його дії, то Договір вважається подовженим на наступний календарний рік на тих самих умовах (п.14.1 Договору).

33. Договір підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.

34. У порядку визначеному розділами 6 та 10 Договору, Відповідач повідомив Позивача про планові обсяги постачання електроенергії. Відповідно до наявних в матеріалах справи заявок (листів) Відповідача про планові обсяги постачання електричної енергії № 1098 від 25.06.2019 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги замовлений (плановий) обсяг надання послуги на грудень 2019 року становить 125 100 МВт-год. № 1994 від 21.11.2019 року; № 2179 від 23.12.2019 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на січень 2020 року становить 142650 МВт-год.; № 100 від 22.01.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на лютий 2020 року становить 123750 МВт-год.; № 314 від 21.02.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на березень 2020 року становить 125100 МВт-год.; № 638 від 25.03.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на квітень 2020 року становить 90750 МВт-год.; № 861 від 23.04.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на травень 2020 року становить 80756,25 МВт-год.; № 1051 від 22.05.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на червень 2020 року становить 78 975 МВт-год.; №1235 від 22.06.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на липень 2020 року становить 77 331 МВт-год.; №1500 від 23.07.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на серпень 2020 року становить 81 975 МВт-год.; № 1765 від 21.08.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на вересень 2020 року становить 78112,5 МВт-год.; №2023 від 24.09.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на жовтень 2020 року становить 85 762,5 МВт-год.; № 2292 від 22.10.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на листопад 2020 року становить 95 137,5 МВт-год.; № 2625 від 25.11.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на грудень 2020 року становить 138 905,03 МВт-год.; №2978 від 24.12.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на січень 2021 року становить 115511,25 МВт-год.; № 231 від 25.01.2021 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на лютий 2021 року становить 99 045 МВт-год.; № 314 від 21.02.2020 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на березень 2021 року становить 125 100 МВт-год.; №958 від 25.03.2021 року замовлений (плановий) обсяг надання послуги на квітень 2021 року становить 86 643,75 МВт-год.

35. Позивачем заявлено до стягнення з Відповідача інфляційні витрати, 3 % річних, пеню та 7% штрафу, в розрізі планових передплат та кінцевого розрахунку, зокрема за: грудень 2019 року (2-5 планові, акт), січень 2020 року (3-5 планові, акт коригування), лютий 2020 року (1 плановий), березень 2020 року (акт коригування), травень 2020 року (акт), червень 2020 року (акт), листопад 2020 року (4,5 планові), грудень 2020 (1- 5 планові), січень 2021 року (1-5 планові), лютий 2021 року (1-5 планові, акт), березень 2021 року (1-5 планові, акт), квітень 2021 року (1-5 планові).

36. Судами встановлено, що заявлено суми по платежах планової передоплати (грудень 2019 року, січень 2020року, лютий 2020року, листопад 2020 року, грудень 2020 року, січень 2021 року, лютий 2021 року, березень 2021 року, квітень 2021 року) та по фактичним розрахункам (грудень 2019 року, березень 2020 року (акт коригування), травень 2020 року, червень 2020 року, лютий 2021 року, березень 2021 року ).

37. При цьому, звертаючись до Господарського суду Рівненської області, Позивач стверджує, що всупереч умовам Договору Відповідач оплатив послуги з простроченням, внаслідок чого Позивач здійснив розрахунок пені, штрафу і 3 % річних. Спірним періодом є грудень 2019 року - квітень 2021 року.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

38. Цивільний кодекс України

Стаття 5. Дія актів цивільного законодавства у часі

1. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

2. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.

3. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

39. Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»

Стаття 1. Статус Регулятора

1. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Стаття 3. Мета, форми діяльності Регулятора та його основні завдання

1. Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

2. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:

1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;

2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;

3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;

4) державного контролю та застосування заходів впливу;

5) використання інших засобів, передбачених законом.

Стаття 14. Порядок організації роботи Регулятора та прийняття рішень

5. Рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.

9. Рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

40. Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.04.2020 №766 «Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (в редакції, що діяла в період з 08.04.2020 по 27.01.2021 року)

4. Оператору системи передачі дозволити не застосовувати до Операторів систем розподілу заходи, передбачені пунктами 5.7 та 7.4 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії, що є додатком 6 до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 309 (або пунктами, аналогічними за змістом в укладених сторонами договорах), та пунктами 6.1 та 6.10 Типового договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що є додатком 5 до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 309 (або пунктами, аналогічними за змістом в укладених сторонами договорах).

41. Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 309 «Про затвердження Кодексу системи передачі»

Додаток 5 до Кодексу системи передачі

Типовий договір про надання послуг з передачі електричної енергії

5.7. У випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі 0,1 % (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.

Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов`язань.

За прострочення Користувачем термінів розрахунку понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу.

42. Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України)

Стаття 300. Межі розгляду справи судом касаційної інстанції

1. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. …

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

43. Суд виходить з того, що правовідносини у справі, що розглядається стосуються стягнення з Відповідача штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання з оплати наданих послуг з передачі електричної енергії за Договором за період з грудня 2019 року по квітень 2021 року.

44. В оскаржуваній постанові апеляційної інстанції зазначено, що судом здійснено перерахунок заявленої до стягнення суми пені, штрафу та встановлено, що Позивачем правомірно нараховано 1 894 699,08 грн пені з грудня 2019 по квітень 2021 року та 4 287 958,37 грн штрафу.

45. Суд зазначає, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.04.2020 № 766 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни (далі - період дії карантину) надано настанови, зокрема, Оператору системи передачі (який виконує функцію Адміністратора розрахунків) не застосовувати до електропостачальників заходи, передбачені підпунктами 1 - 6 пункту 1.7.2 глави 1.7 розділу І Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, та заходи, передбачені пунктом 5.7 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії, що є додатком до Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309 (або пунктами, аналогічними за змістом в укладених сторонами договорах).

46. Відповідно до пункту 5.7 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії, що є додатком до Кодексу системи передачі, у випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі 0,1 % (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.

Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов`язань.

За прострочення Користувачем термінів розрахунку понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу.

47. Вищевказаний пункт 5.7. Типового договору є аналогічним за змістом пункту 6.7. Договору, який укладений між сторонами.

48. Постановою НКРЕКП від 27.01.2021 № 93 "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 08 квітня 2020 року N 766" було внесено зміни до вищевказаної постанови №766 та виключено, зокрема, положення про незастосування до електропостачальників заходів, передбачених пунктом 5.7 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії.

49. Відповідно до положень Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»:

- Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (частина перша статті 1);

- Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом (стаття 3);

- рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою. Рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (стаття 14).

50. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Позивач є юридичною особою, відповідальною за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії, а Відповідач відповідно до Законів України "Про ринок електричної енергії", «Про ліцензування видів господарської діяльності», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг» є постачальником електричної енергії. Отже, Позивач і Відповідач є учасниками ринку електричної енергії. Тому постанови НКРЕКП, зокрема і від 08.04.2020 №766 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", є обов`язковими до виконання для сторін у справі, зокрема, Позивача.

51. Відповідно до статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

52. Отже, за загальним правилом закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

53. Дія постанови НКРЕКП від 08.04.2020 №766 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" розпочалася з моменту набрання цим актом чинності і припинилася, відповідно, з втратою ним чинності.

54. Норми вищевказаної постанови НКРЕКП в період її дії є спеціальними щодо правового регулювання спірних правовідносин у цій справі.

55. За наявності розбіжностей загальних і спеціальних (виняткових) норм необхідно керуватися принципом lex specialis (лат. - спеціальний закон, спеціальна норма), відповідно до якого при розбіжності загального і спеціального закону діє спеціальний закон, а також принципом lex specialis derogat generali, суть якого зводиться до того, що спеціальний закон скасовує дію (для даної справи) загального закону; спеціальна норма має перевагу над загальною. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.01.2022 у справі №911/782/21.

56. Проте суд апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови не врахував висновки, викладені у вищевказаній постанові Верховного Суду від 25.01.2022 у справі №911/782/21 та не застосував до правовідносин у цій справі норми постанови НКРЕКП від 08.04.2020 №766 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", які є спеціальними у спірних правовідносинах та обов`язковими до виконання, зокрема і для Позивача.

57. Отже, судом апеляційної інстанції під час перерахунку заявленої до стягнення суми пені та штрафу нарахованих Позивачем за період з грудня 2019 по квітень 2021 року не враховано законодавчої заборони щодо нарахування штрафних санкцій в період дії Постанови НКРЕКП №766 від 08.04.2020 "Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (з 08.04.2020 до 27.01.2021 року).

58. За таких обставин, висновки господарського суду апеляційної інстанції про повне задоволення позовних вимог та стягнення з Відповідача на користь Позивача пені та штрафу, які нараховані Позивачем у спірний період, є помилковими.

59. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція не вправі встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, а лише на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (ст. 300 ГПК України).

60. Встановивши зазначені порушення, з огляду на межі розгляду справи судом касаційної інстанції, Суд дійшов висновку про те, що постанова апеляційного суду у цій справі підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий судовий розгляд до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

61. Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 308 ГПК суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд.

62. Враховуючи все вищевикладене, касаційна скарга Відповідача підлягає задоволенню частково, а справа направленню на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

63. При новому розгляді справи суду апеляційної інстанції слід врахувати вище викладене, повно та всебічно перевірити фактичні обставини справи, дати належну оцінку наявним у справі доказам, доводам та запереченням сторін, і в залежності від установленого та вимог закону прийняти законне та обґрунтоване судове рішення.

Судові витрати

64. Оскільки справа направляється на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, розподіл судових витрат судом касаційної інстанції не здійснюється.

Керуючись статтями 300 301 308 310 314 315 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненська обласна енергопостачальна компанія" задовольнити частково.

2. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 11.08.2022 у справі №918/499/21 скасувати, а справу передати на новий розгляд до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуюча Г. Вронська

Судді Н. Губенко

І. Кондратова

logo