Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КГС ВП від 15.08.2018 року у справі №922/4187/17 Ухвала КГС ВП від 15.08.2018 року у справі №922/41...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 15.08.2018 року у справі №922/4187/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2018 року

м. Київ

Справа № 922/4187/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Студенець В.І. - головуючий, Вронська Г.О., Мамалуй О.О.

за участю секретаря: Натаріної О.О.

розглянувши матеріали касаційної скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

на рішення Господарського суду Харківської області

(суддя - Кухар Н.М.)

від 03.04.2018

та постанову Харківського апеляційного господарського суду

(головуючий - Гребенюк Н.В., судді: Барбашова С.В., Пелипенко Н.М.)

від 05.07.2018

у справі № 922/4187/17

за позовом Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр"

до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз"

Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

про визнання права на споживання газу,

за участю представників учасників справи:

від позивача - Радигін Є.С.;

від відповідача 1 - Волощук П.Ю.;

від відповідача 2 - Петрук Я.Ю.,

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

1.1. Комунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр" (далі - КП "Обласний інформаційно-технічний центр") звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (далі - ПАТ "Харківгаз") та Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - ПАТ "НАК "Нафтогаз України") про визнання права позивача на споживання у грудні 3615,0 тис.куб.м. природного газу за договором № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017 для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; 1752,0 тис.куб.м. природного газу за договором № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями; 168,0 тис.куб.м. природного газу за договором № 1297/1718-КП-32 для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями.

1.2. Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України" в порушення умов зазначених договорів було безпідставно не надано номінації щодо планових обсягів постачання природного газу на грудень 2017 року.

1.3. Судом першої інстанції було прийнято до розгляду заяву КП "Обласний інформаційно-технічний центр" про збільшення позовних вимог, в якій у зв'язку з неотриманням номінацій природного газу з ресурсу НАК "Нафтогаз України" на січень 2018 року та наявністю у позивача безумовного права на споживання природного газу у грудні 2017 року - січні 2018 року, позивач просив суд визнати право КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного у грудні 2017 року - березні 2018 року: по договору № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 13319 тис.куб.м.; по договору № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 5536 тис.куб.м.; по договору № 1297/1718-КП-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 545 тис.куб.м.

2. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2.1. Рішенням Господарського суду Харківської області від 03.04.2018 позовні вимоги задоволено частково. Визнано право КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання у січні - березні 2018 природного газу: по договору № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 9704 тис.куб.м; по договору № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 3784 тис.куб.м; по договору № 1297/1718-КП-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 377 тис.куб.м.

В частині визнання права КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного у грудні 2017 року закрито провадження у справі.

2.2. Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05.07.2018 рішення Господарського суду Харківської області від 03.04.2018 залишено без змін.

2.3. Господарськими судами встановлено такі обставини:

- між ПАТ "Харківгаз" та КП "Обласний інформаційно-технічний центр" 01.10.2017 було укладено договір розподілу природного газу шляхом приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (заява-приєднання № 09420W9В62SТ107);

- відповідно до п. 1.1. Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи;

- пунктом 2.1. Типового договору визначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послуги з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплати ти її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором;

- на виконання вимог Закону України "Про ринок природного газу" та Правил постачання природного газу між КП "Обласний інформаційно-технічний центр" (споживач) та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (постачальник) 13.10.2017 було укладено договори постачання природного газу № 1295/1718-ТЕ-32, № 1296/1718-БО-32 та № 1297/1718-КП-32, за умовами яких постачальник зобов'язався поставити споживачу у 2017-2018 роках природний газ, а споживач зобов'язався оплатити його на умовах цих договорів;

- відповідно до договору № 1295/1718-ТЕ-32 постачальник передає споживачу з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) природний газ орієнтованим обсягом до 17164 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень 2017 - 1530,0; листопад 2017 - 2315,0; грудень 2017 - 3615,0; січень 2018 - 3931,0; лютий 2018 - 3220,0; березень 2018 - 2553,0;

- відповідно до договору № 1296/1718-БО-32, постачальник передає споживачу з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) природний газ орієнтованим обсягом 207334,0 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень 2017 - 705,0; листопад 2017 - 1093,0; грудень 2017 - 1752,0; січень 2018 - 1657,0; лютий 2018 - 1298,0; березень 2018 - 829,0;

- відповідно до договору № 1297/1718-КП-32, постачальник передає споживачу з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) природний газ орієнтованим обсягом до 716,0 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень 2017 - 88,0; листопад 2017 - 83,0; грудень 2017 - 168,0; січень 2018 - 167,0; лютий 2018 - 126,0; березень 2018 - 84,0;

- згідно з п. 2.2. вищевказаних договорів обсяги природного газу, які планується поставити згідно з цими договорами (далі - плановий обсяг), повністю забезпечують споживача природним газом для потреб, зазначених у пункті 1.2 цього договору.

- відповідно до п. 6.1. договорів 1, 2, 3, оплата за природний газ здійснюється споживачем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати протягом місяця поставки природного газу, остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу;

- на виконання вищевказаного пункту договорів КП "Обласний інформаційно-технічний центр" розрахувалося з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за фактично спожитий природний газ з у жовтні 2017, що підтверджується платіжними дорученнями від 16.11.2017 на суму 2 067 688, 52 грн та на суму 71 734, 12 грн;

- з метою організації проведення взаєморозрахунків відповідно до Постанови КМУ від 11.01.2005 № 20 між сторонами (КП "Обласний інформаційно-технічний центр", ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та інші) підписано спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу № 4012 від 20.11.2017 на загальну суму 1 992 157, 76 грн, які в подальшому будуть спрямовані на оплату природного газу за 2017 рік за договором від 13.10.2017 № 1295/1718-ТЕ-32;

- КП "Обласний інформаційно-технічний центр" вказувало, що станом на 26.11.2017 підприємство повністю розрахувалося за використаний природний газ, спожитий згідно з укладеними договорами 1, 2, 3 та не мало заборгованості перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України". Крім того, станом на 23.11.2017 рівень розрахунків КП "Обласний інформаційно-технічний центр" становив не нижче 90 відсотків;

- проте 27.11.2017 на адресу КП "Обласний інформаційно-технічний центр" надійшло повідомлення ПАТ "Харківгаз" про припинення (обмеження) газопостачання за № 36 від 27.11.2017, яким підприємству, у зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу на грудень 2017 року, було запропоновано у термін до 08:00 год. 01.12.2017 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб.м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання підприємства, підрозділів КП "Обласний інформаційно-технічний центр". При цьому позивача було повідомлено про те, що у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку;

- 01.12.2017 КП "Обласний інформаційно-технічний центр" не було допущено представників ПАТ "Харківгаз" до газоспоживного обладнання підприємства для його відключення в примусовому порядку, у зв'язку з чим ПАТ "Харківгаз" був складений акт про порушення;

- листом від 28.12.2017 за вих. № 26-10427/1.2-17 "Про забезпечення природним газом" ПАТ "HAК "Нафтогаз України" повідомило КП "Обласний інформаційно-технічний центр", що забезпечення споживачів природним газом є одним з першочергових завдань, які покладаються Урядом на Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України". Однак, у зв'язку з тим, що підприємством позивача не виконуються вимоги п. 12 "Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу", ним відповідно не отримано номінації природного газу з ресурсу HAК "Нафтогаз України" на січень 2018 року. За відсутності номінації Компанія не матиме правових підстав для документального оформлення природного газу, використаного у січні 2018 року;

- номінації КП "Обласний інформаційно-технічний центр" у січні 2018 року надано не було;

- ПАТ "HAК "Нафтогаз України" у своєму листі просило своєчасно та в повному обсязі проводити розрахунки за використаний природний газ та виконувати свої зобов'язання відповідно до надісланих графіків погашення заборгованості з метою уникнення соціальної напруги в суспільстві;

- листом від 26.12.2017 ПАТ "Харківгаз" повідомило КП "Обласний інформаційно-технічний центр" про те, що станом на 26.12.2017 оператор ГТС, яким є ПАТ "Укртрансгаз", не доводив у встановленому законодавством порядку до відома оператора ГРМ, яким є ПАТ "Харківгаз", підтверджені обсяги природного газу для КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на січень 2018 року від жодного постачальника природного газу;

- крім того, на адресу КП "Обласний інформаційно-технічний центр" від ПАТ "Харківгаз" надійшло повідомлення № 01 від 18.01.2018 про припинення газопостачання, згідно з яким, у зв'язку з відсутністю у споживача підтверджених обсягів природного газу на січень 2018 року, позивачу запропоновано у термін до 08:00 години 23.01.2018 самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання і підготувати до опломбування газоспоживне обладнання;

- КП "Обласний інформаційно-технічний центр", обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив про те, що дії ПАТ "НАК "Нафтогаз Україна" щодо невидачі номінацій є неправомірними, оскільки вони суперечать приписам Розпорядження КМУ від 04.10.2017 № 720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/18 року" (абз. 2 п. 1), згідно з яким ПАТ "НАК "Нафтогаз України" разом з оператором газотранспортних та газорозподільних мереж (у даному випадку КП "ОІТЦ") з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року зобов'язані забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

2.4. Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання права КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання у січні - березні 2018 природного газу у обсягах, погоджених у договорах, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з такого:

- матеріали справи свідчать, що позивач розрахувався за природний газ, спожитий у опалювальному сезоні 2017/2018 р.р. згідно з укладеними договорами 1, 2, 3, що підтверджується відповідними копіями платіжних доручень та повністю спростовує доводи ПАТ "HAК "Нафтогаз України" про наявність заборгованості з боку КП "Обласний інформаційно-технічний центр" за вказаними договорами. Проте ПАТ "Харківгаз" було надіслано на адресу КП "Обласний інформаційно-технічний центр" копії повідомлень № 18 від 23.02.2018 та № 09 від 25.01.2018 про припинення (обмеження) газопостачання на об'єктах газопостачання КП "ОІТЦ", у зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу газу на лютий 2018 року, березень 2018 року;

- враховуючи вимоги Правил постачання природного газу, Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем, КП "Обласний інформаційно-технічний центр" як споживач природного газу за договорами 1, 2, 3 має право отримувати природний газ у відповідному місяці постачання виключно від одного постачальника, яким визначено ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", як постачальника із спеціальними обов'язками постановою Кабінету Міністрів України 22.03.2017 № 187. Наявність у позивача договірних відносин з НАК "Нафтогаз України" виключає можливість укладення договору з іншим постачальником;

- КП "Обласний інформаційно-технічний центр", який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати газ в опалювальний період. Процес відбору газу в опалювальний період не припиняється, варіюється тільки обсяг споживання, в залежності від температури повітря на вулиці. Припинення, обмеження газопостачання (розподілу природного газу) на котельні позивача неминуче призводить до припинення подачі тепла та може призвести до руйнування внутрішньо-будинкових мереж та мереж теплопостачання, може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного характеру та завдати непоправної шкоди мешканцям територіальних громад, селищ, міст Харківської області. Тому відключення підприємства позивача від газу, припинення постачання газу в опалювальний період є неможливим;

- КП "Обласний інформаційно-технічний центр" є підприємством життєзабезпечення і стратегічного призначення і відключення його об'єктів від газопостачання не тільки порушить права та інтереси усіх споживачів теплової енергії частини населених пунктів Харківської області, але й призведе до загрози життю та здоров'ю споживачів відповідних послуг, пошкодженню майна, відсутності тепла на особливо важливих об'єктах (таких як лікарні, школи та дошкільні заклади, тощо);

- оскільки КП "Обласний інформаційно-технічний центр" було виконано приписи чинного законодавства у сфері газопостачання, повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання у зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу є незаконним, а дії, спрямовані на припинення/обмеження розподілу природного газу в примусовому порядку - протиправними та такими, що не узгоджуються з Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою КМУ від 08.12.2006 № 1687 та Правилами постачання природного газу;

- ненадання номінації щодо планових обсягів постачання природного газу є безпідставним та не звільняє ПАТ НАК "Нафтогаз України" від обов'язків постачати природний газ позивачу, як споживачу за зазначеними договорами 1, 2, 3, оскільки позивач має безумовне право на споживання природного газу за договором 1 для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; за договором 2 для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями; за договором 3 для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями в іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями;

- право припинення, обмеження газопостачання (розподілу природного газу), яке надано відповідачам діючим законодавством при наявності певних обставин, може бути реалізовано виключно за умов забезпечення гарантованого захисту прав та інтересів споживачів теплової енергії та послуг з теплопостачання.

2.5. В частині визнання права позивача на споживання природного газу у грудні 2017 року суди попередніх інстанцій вважали за необхідне закрити провадження у справі за відсутністю предмету спору, у зв'язку з наявністю у матеріалах справи доказів, що свідчать про виділення ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у встановленому порядку планових обсягів (номінацій) природного газу на грудень 2017 року для КП "Обласний інформаційно-технічний центр". При цьому судами попередніх інстанцій встановлено, що документальне оформлення використаних КП "Обласний інформаційно-технічний центр" у грудні 2017 року обсягів природного газу було проведено відповідно до вимог чинного законодавства, умов договорів постачання природного газу та згідно з установленим порядком, про що свідчать долучені до матеріалів справи 12.02.2018 акти приймання-передачі природного газу позивачу за грудень 2017.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи

3.1. Не погоджуючись з постановою Харківського апеляційного господарського суду від 05.07.2018 та рішенням Господарського суду Харківської області від 03.04.2018, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення в частині задоволення позовних вимог скасувати, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог КП "Обласний інформаційно-технічний центр".

3.2. Узагальнені доводи касаційної скарги:

- судами попередніх інстанцій не враховано, що відповідно до вимог чинного законодавства у сфері газопостачання, зокрема частини 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу", положень розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, пункту 1 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015, споживання природного газу з газорозподільної системи можливе при виконанні певних умов, однією з яких є наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період. У разі її відсутності оператор газорозподільної системи зобов'язаний обмежити/припинити відбір газу;

- пунктом 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187, встановлено ряд істотних умов, яких мають дотримуватися як постачальник газу, так і споживач;

- у постановах Верховного Суду від 22.03.2018 у справі № 904/2092/17, від 20.02.2018 у справі № 911/653/17, від 06.03.2018 у справі № 917/492/17 викладено правові позиції щодо правильного застосування норм чинного законодавства у сфері газопостачання, які є обов'язковими під час розгляду даної справи та від яких колегія суддів відступати не повинна;

- судами попередніх інстанцій порушено пункт 2 розділу 1, пункт 1 та пункт 4 розділу 5 глави VI Кодексу газорозподільних систем та безпідставно визначено постачальником ПАТ "НАК "Нафтогаз України", яка не здійснювала постачання газу для КП "Обласний інформаційно-технічний центр" та не є відповідно постачальником газу для цього підприємства в спірний період.

3.3. У відзиві на касаційну скаргу ПАТ "Харківгаз" зазначило, що спірні правовідносини у даній справі виникли між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Обласний інформаційно-технічний центр", а тому мають бути врегульовані саме між цими сторонами.

4. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, якими керувався суд

4.1. Статтею 12 глави 2 розділу ІІІ Закону України "Про ринок природного газу" визначено правила постачання природного газу.

Постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

4.2. Правила постачання природного газу, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496, розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є, зокрема:

наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу;

наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу;

наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов;

відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Усі умови поставки природного газу за договором мають бути справедливими та добре відомими заздалегідь. У будь-якому випадку вся відповідна інформація має бути надана споживачеві до укладення договору (абзац 2 пункту 5 розділу ІІ Правил постачання природного газу).

Пунктом 9 розділу ІІ Правил постачання природного газу передбачено, що постачальник забезпечує споживача необхідними підтвердженими обсягами природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу.

Відповідно до пункту 19 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачальник зобов'язаний: забезпечувати постачання природного газу на умовах та в обсягах, визначених договором на постачання природного газу, за умови дотримання споживачем дисципліни відбору природного газу та розрахунків за нього.

Згідно з пунктом 21 розділу 2 Правил постачання природного газу, споживач має право: на отримання природного газу в обсягах, визначених договором постачання природного газу, за умови дотримання його умов.

4.3. Частиною 1 статті 11 глави 1 розділу ІІІ Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.

Обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу (частина 2 статті 11 глави 1 розділу ІІІ Закону України "Про ринок природного газу").

4.4. Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 187 затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.

Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 187 вона набирає чинності з 1 квітня 2017 р. та діє до 1 вересня 2018 р. Таким чином, нею регулювалися спірні правовідносини, які охоплюються періодом часу з грудня 2017 року до березня 2018 року.

Це Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов'язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам, не створюючи загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Положення покладено обов'язок на НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, зокрема виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору).

Пунктом 12 Положення передбачено, що виробник теплової енергії має право до 1 вересня 2018 р. придбавати природний газ для категорій використання природного газу, визначених підпунктом 4 пункту 3 цього Положення, у НАК "Нафтогаз України" за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 р. поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання", виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання, а виробник теплової енергії, що також придбаває природний газ для виробництва електричної енергії, додатково виконав установлені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 р. № 670 "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 53, ст. 1722) вимоги щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять в розрахунок за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.

Постачання природного газу НАК "Нафтогаз України" виробникам теплової енергії здійснюється за цінами, визначеними відповідно до пункту 13 цього Положення, на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а у випадках, передбачених Законом України "Про ринок природного газу", - на підставі типового договору з дотриманням принципу недискримінації.

Обов'язок, передбачений підпунктом 4 пункту 3 цього Положення, покладається на НАК "Нафтогаз України" на період до 1 вересня 2018 р. за таких умов:

укладення виробником теплової енергії з НАК "Нафтогаз України" договору постачання природного газу відповідно до законодавства;

відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за використаний природний газ; або

відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за спожитий до 1 січня 2017 р. природний газ з урахуванням сум оформлених та не профінансовованих пільг і житлових субсидій населенню згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256, за усіма укладеними з ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ;

або

станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівень розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та не профінансованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256, за усіма укладеними з ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків; або

наявність укладеного договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором в рамках реалізації Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії";

або

надання НАК "Нафтогаз України" та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. з розбивкою за всіма договорами з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, наданої НАК "Нафтогаз України", а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядок розрахунків, установлений між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).

При цьому графіки погашення заборгованості, надані виробниками теплової енергії та прийняті НАК "Нафтогаз України" відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. № 758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)", використовуються для цілей цього Положення та не підлягають зміні або корегуванню, крім випадків участі теплопостачальних та теплогенеруючих організацій у процедурі врегулювання заборгованості за спожитий природний газ, визначеній Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", в частині реструктуризації заборгованості за спожитий природний газ.

4.5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що КП "Обласний інформаційно-технічний центр" розрахувалося за природний газ, спожитий у опалювальному сезоні 2017/2018 р.р. згідно з укладеними договорами 1, 2, 3, що підтверджується відповідними копіями платіжних доручень і спростовує доводи ПАТ НАК "Нафтогаз України" про наявність заборгованості КП "Обласний інформаційно-технічний центр" за вказаними договорами.

4.6. З огляду на викладене, колегією суддів відхиляються доводи касаційної скарги про неврахування судами попередніх інстанцій пункту 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187.

4.7. Проте, ПАТ "Харківгаз" було надіслано на адресу КП "Обласний інформаційно-технічний центр" копії повідомлень про припинення (обмеження) газопостачання на об'єктах газопостачання КП "Обласний інформаційно-технічний центр", в зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу на газу на лютий 2018 року, березень 2018 року.

4.8. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687 затверджено Порядок пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, який визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу.

Відповідно до пункту 3 Положення газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу.

В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору.

Згідно з пунктом 4 Положення припинення (обмеження) газопостачання у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, недотримання ним відповідного графіка здійснюється у строк, визначений постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством.

Припинення газопостачання у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу здійснюється у день і час, визначені газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством на підставі розрахунку обсягу споживання газу та залишку виділеного ліміту.

4.9. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 1 розділу 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках, зокрема:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) відсутність споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу";

5) розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);

11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;

12) в інших випадках, передбачених законодавством.

4.10. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493 затверджено Кодекс газотранспортної системи.

У абзаці 57 пункту 5 глави 1 розділу I Кодексу газотранспортної системи дано визначення поняття номінації, згідно з яким це попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу Х Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи має право припинити транспортування природного газу в точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи у випадках:

1) визнання аварійним стану систем газопостачання;

2) невідповідності якості природного газу на точці входу;

3) несанкціонованого відбору природного газу;

4) відсутності номінації на точці виходу;

5) направлення замовником послуг транспортування повідомлення про припинення транспортування природного газу до точки виходу, в якій споживач, що порушує умови договору на постачання, одержує природний газ;

6) недостатності фінансового забезпечення у замовника послуг транспортування, невиконання умов договору транспортування природного газу;

7) в інших випадках, передбачених законодавством.

4.11. Задовольняючи позовні вимоги частково, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, не звернув уваги на те, що предметом спору у даній справі, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, є матеріально-правова вимога КП "Обласний інформаційно-технічний центр" про визнання його права на споживання відповідних обсягів газу за договорами постачання природного газу, укладеними з ПАТ "НАК "Нафтогаз України", а підставою позову є ненадання ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідних номінацій щодо планових обсягів постачання природного газу.

При цьому у разі виникнення будь-яких суперечок, в тому числі і щодо ненадання номінацій, виникнення небалансів газу, останні повинні вирішуватися між відповідним споживачем, в даному випадку позивачем, та ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, а також у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 22.06.2018 у справі № 904/5621/17).

Відповідно до частини 4 статті 300 Господарського процесуального кодексу України суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема скасувати судові рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.

Положеннями статті 311 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення.

З врахуванням викладеного, оскільки судами попередніх інстанцій порушено норми статті 47 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на те, що предметом спору є лише обов'язки ПАТ "НАК "Нафтогаз України", то колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для скасування судових рішень в частині задоволення позовних вимог до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" та прийняття в цій частині нового рішення про відмову в позові.

4.12. Згідно з абзацом 2 пункту 1 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.10.2017 № 720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/18 року" з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року ПАТ "НАК "Нафтогаз України" разом з оператором газотранспортних та газорозподільних мереж зобов'язані забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

4.13. Судами попередніх інстанцій встановлено, що КП "Обласний інформаційно-технічний центр" є підприємством життєзабезпечення і стратегічного призначення, і відключення його об'єктів від газопостачання не тільки порушить права та інтереси усіх споживачів теплової енергії частини населених пунктів Харківської області, але й призведе до загрози життю та здоров'ю споживачів відповідних послуг, пошкодженню майна, відсутності тепла на особливо важливих об'єктах (таких як лікарні, школи та дошкільні заклади, тощо).

КП "Обласний інформаційно-технічний центр", як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до Статуту та ліцензій - є суб'єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об'єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківській області, зокрема в м. Барвінкове, м. Дергачі, смт. Мала Данилівка, сел. Солоницівка, сел. Черкаська Лозова Дергачівського району; м. Куп'янськ, смт. Ківшарівка, сел.Подоли, Глушківка, Лісна стінка, Кіндрашівка, Курилівка, Грушівка, Петрівка, Гусинка, Сеньково, Ягідне Куп'янського району, смт. Чкаловське, смт. Кочеток Чугуївського району.

4.14. Отже, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому на підставі відповідних договорів постачання природного газу та спеціальних підзаконних нормативних актів, якими є Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, Правила постачання природного газу та розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.10.2017 №720-р, було зобов'язане постачати природний газ КП "Обласний інформаційно-технічний центр", як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, у тому числі шляхом своєчасної видачі номінацій, і це є обов'язком ПАТ "НАК "Нафтогаз України", а не правом.

4.15. При цьому з огляду на встановлений спеціальним законодавством у сфері газопостачання механізм постачання природного газу, можливість відбору позивачем із газотранспортної системи погоджених у відповідних договорах з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" обсягів природного газу перебуває у безпосередній залежності від належного виконання ПАТ "НАК "Нафтогаз України" своїх зобов'язань з підтвердження обсягів природного газу шляхом своєчасної видачі номінацій, тобто видача ПАТ "НАК "Нафтогаз України" номінацій є однією з гарантій безперебійного та безперешкодного постачання виробнику теплової енергії природного газу з метою виробництва теплової енергії в опалювальний сезон. Відповідно, невидача або несвоєчасна видача номінацій ПАТ "НАК "Нафтогаз України" є неправомірною та унеможливлює безперешкодне отримання КП "Обласний інформаційно-технічний центр" необхідних обсягів природного газу, оскільки у тому числі може мати наслідком обмеження або взагалі припинення надання ПАТ "Харківгаз" послуг з розподілу природного разу у зв'язку з не отриманням від ПАТ "НАК "Нафтогаз України", як постачальника газу, підтверджених обсягів природного газу для КП "Обласний інформаційно-технічний центр".

4.16. Наведеним спростовуються доводи касаційної скарги про порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права у сфері газопостачання, а саме: частини 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу", положень розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, пункту 1 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015, пункту 2 розділу 1, пункт 1 та пункт 4 розділу 5 глави VI Кодексу газорозподільних систем.

4.17. Колегія суддів також враховує правові висновки Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду, викладені в постанові від 22.06.2018 у справі № 904/5621/17, щодо покладення на ПАТ "НАК "Нафтогаз України" саме обов'язку з видачі номінацій виробникам теплової енергії. Не зважаючи на те, що правовідносини між позивачем - виробником теплової енергії та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у справі № 904/5621/17 стосувалися опалювального сезону 2016/17 року та врегульовувались іншим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р, проте зміст таких правовідносин та їх нормативне врегулювання є аналогічним за своїм змістом зі спірними правовідносинами щодо опалювального сезону 2017/18. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.08.2018 у справі № 904/8966/17.

При цьому колегією суддів відхиляються доводи касаційної скарги про необхідність врахування при розгляді даної справи правових позицій Верховного Суду, викладених у постановах від 22.03.2018 у справі № 904/2092/17, від 20.02.2018 у справі № 911/653/17, від 06.03.2018 у справі № 917/492/17, оскільки у кожній із зазначених справ Верховний Суд висловив позицію про застосування норм матеріального права щодо конкретних спірних правовідносин, виходячи з предмету та підстав позовів у згаданих справах.

4.18. З врахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, заявлених до ПАТ "НАК "Нафтогаз України" в частині визнання права КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного газу у обсягах, визначених договорами постачання природного газу, у січні - березні 2018 року. Також обґрунтованим є висновок судів попередніх інстанцій про закриття провадження у справі в частині визнання права позивача на споживання природного газу у грудні 2017 року, з огляду на наявність у матеріалах справи доказів, що свідчать про виділення ПАТ "НАК "Нафтогаз України" у встановленому порядку планових обсягів (номінацій) природного газу на грудень 2017 року для КП "Обласний інформаційно-технічний центр", а також тієї обставини, що документальне оформлення використаних КП "Обласний інформаційно-технічний центр" у грудні 2017 року обсягів природного газу було проведено відповідно до вимог чинного законодавства, умов договорів постачання природного газу та згідно з установленим порядком, про що свідчать долучені до матеріалів справи 12.02.2018 акти приймання-передачі природного газу позивачу за грудень 2017.

5. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

5.1. З урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду апеляційної інстанції та рішення місцевого господарського суду в частині задоволення позовних вимог до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" підлягають скасуванню з прийняттям в цій частині нового рішення про відмову в позові, в іншій частині оскаржувані судові рішення підлягають залишенню без змін.

6. Судові витрати

6.1. З огляду на те, що Верховний Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов'язані з розглядом справи у суді касаційної інстанції, покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 236, 238, 240, 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" залишити без задоволення.

2. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.07.2018 та рішення Господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі № 922/4187/17 в частині задоволення позовних вимог до Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" скасувати та в цій частині прийняти нове рішення про відмову в позові.

3. В іншій частині постанову Харківського апеляційного господарського суду від 05.07.2018 та рішення Господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі № 922/4187/17 залишити без змін.

4. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.

Головуючий В.Студенець

Судді Г.Вронська

О.Мамалуй

logo