Історія справи
Ухвала КАС ВП від 28.07.2019 року у справі №816/334/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 липня 2019 року
Київ
справа №816/334/17
адміністративне провадження №К/9901/23706/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду в складі колегії суддів: Бойка С.С, Єресько Л.О., Канигіної Т.С. від 19.04.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Дюкарєвої С.В., Жигилія С.П., Перцової Т.С. від 06.06.2017 у справі №816/334/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Пенсійний фонд України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання дій протиправними,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (надалі по тексту - відповідач, МВС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Пенсійний фонд України (надалі по тексту - ПФУ), Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі по тексту - ГУ ПФУ в Полтавській області), Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Головне Управління Національної поліції в Полтавській області (надалі по тексту - ГУ НП в Полтавській області) в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яка розпочалась з 29 грудня 2015 року щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пенсіонеру МВС (інваліду 2 групи), відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пенсіонеру МВС (інваліду 2 групи), відповідно до положень постанову Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
Касаційну скаргу обґрунтовує тим, що має право на перерахунок пенсії на підставі збільшення розміру грошового забезпечення внаслідок прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 1 січня 2016 року. Проте органами Пенсійного фонду перерахунок не здійснюється за відсутності необхідної інформації та довідки відповідно.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30 червня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ, одержує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач неодноразово звертався до МВС України, голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та ГУ ПФУ в Полтавській області з інформаційними запитами про надання інформації про зміну складових грошового забезпечення поліцейських, у відповідь на які отримав повідомлення про відсутність підстав для надіслання до органів ПФУ інформації та видачі довідки про зміну грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким і погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що МВС України вчинив усі необхідні дії та повідомив Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії на підставі постанови № 988.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Проте з матеріалів справи встановлено, що 03 лютого 2017 року (тобто, до звернення позивача до суду з цим позовом) на виконання вимог Порядку № 45 Міністерство внутрішніх справ України направило повідомлення № 1461/05/22-2017 про підстави перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України.
Пенсійний Фонд України з метою додержання законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та належної реалізації органами Пенсійного фонду України своїх функцій надав відповідь, в якій просив відповісти МВС України на певні питання, а саме: до яких уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки, оскільки довідки про розмір грошового забезпечення надавались головними управліннями МВС в областях, які на даний час знаходяться в стадії ліквідації, а також з якого часу треба здійснювати перерахунок раніше призначених пенсій.
На виконання доручення ПФУ від 28.03.2017 та у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області направлено на адресу Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області списки пенсіонерів з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" для оформлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Відповідно до витягу з Акту приймання-передачі вищевказаних списків до переліку таких осіб включений позивач (порядковий номер 67 у Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2016 по інвалідності - Міністерство внутрішніх справ).
Отже, станом на дату звернення до суду з позовом (02.03.2017) МВС України виконало вимоги Порядку № 45, а тому суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність підстав для зобов"язання МВС України подавати відповідну інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді А.І. Рибачук
С.Г. Стеценко