Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 25.07.2018 року у справі №636/2287/17 Ухвала КАС ВП від 25.07.2018 року у справі №636/22...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 25.07.2018 року у справі №636/2287/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 липня 2018 року

Київ

справа №636/2287/17

адміністративне провадження №К/9901/22930/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши касаційну скаргу Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Чугуївського міського суду Харківської області у складі Гуменного З.І. від 12.10.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Яковенка М.М., Лях О.П., Старосуда М.І. від 15.11.2017 у справі №636/2287/17 за позовом ОСОБА_3 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дій щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- скасувати Рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29 травня 2017 року №5242-02/23 про відмову в призначенні пенсії;

- зобов'язати відповідача призначити дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, померлого у зв'язку з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 18 травня 2017 року.

Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 12 жовтня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено.

В касаційній скарзі Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області просить скасувати судові рішення по даній справі та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування касаційної скарги відповідач вказує, що оскільки померлий чоловік позивача був направлений Чугуївським ОРВК на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, військову службу не проходив, тобто, був військовозобов'язаним, тому відсутні підстави для призначення дострокової пенсії за віком ОСОБА_3, як вдові військовослужбовця, відповідно до п. 3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Касаційна скарга задоволенню не підлягає.

У ході розгляду справи судами встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача, ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1.

Відповідно до посвідчення НОМЕР_2, виданого Харківською обласною державною адміністрацією 16.06.2016, позивач ОСОБА_3 є дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина ОСОБА_4 із числа ліквідаторів третьої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань у колишніх військовослужбовців встановлено, що захворювання, яке привело до смерті ОСОБА_4 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Факт того, що ОСОБА_4 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році, підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3, виданим Харківською обласною державною адміністрацією 06.12.2001.

У військовому квитку ОСОБА_4 серії НОМЕР_4, виданому Зміївським РВК Харківської області 06.05.1973, наявний запис про те, що він з 31.08.1989 по 20.10.1989 приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримав дозу опромінення 3,424 БЕР.

Згідно довідки № 207/496, виданої командиром військової частини 32207, ОСОБА_4 призваний на збори Чугуївським РВК та виконував службові обов'язки у військовій частині 32207 у період з 30.08.1989 по 21.10.1989.

12.04.2012 ОСОБА_4 на підставі огляду МСЕК по фону безстроково встановлена перша «Б» група інвалідності у зв'язку з загальним захворюванням з ураженням опорно-рухового апарату.

У лікарському свідоцтві про смерть ОСОБА_4 причиною смерті вказана ракова інтоксикація, новоутворення ротоглотки. У витязі з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців, захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_4 новоутворення ротоглотки, яке призвело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Після смерті ОСОБА_4 його дружина ОСОБА_3 звернулась до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком, відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак, своїм рішенням від 29.05.2017 №5242-02/23 Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відмовило заявниці в призначенні пенсії.

Вважаючи відмову відповідача в призначені пенсії протиправною, ОСОБА_3 звернулась до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд вказав, що можливість отримання пільги, передбаченої абзацом 6 пункту 3 прикінцевих положень Закону № 1058-IV, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але в наслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, який сплинув після звільнення особи з військової служби.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в редакції діючій до 6 лютого 2017 року, було встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

З 6 лютого 2017 року набрала чинності нова редакція наведеної норми, якою встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону , а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

За правилами статті 10 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

При цьому згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

З огляду на доводи касаційної скарги, відповідач вважає, що лише дружини осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ мають право на призначення дострокової пенсії на підставі абзацу шостого пункту 3 розділу ХV Закону №1058-IV.

Проте, такі доводи суперечать вищезазначеним нормам матеріального права станом на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії (травень 2017 року), якими передбачено право на дострокове призначення пенсії дружинам військовослужбовців, які померли (загинули) внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також колегія суддів зазначає, що можливість отримання пільги, передбаченої абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій, що рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29 травня 2017 року №5242-02/23 про відмову в призначенні пенсії позивачу, порушує її права та не ґрунтується на правильному застосуванні норм права, тому підлягає скасуванню, а позовні вимоги ОСОБА_3 - задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів попередніх інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 345, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення, а постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 12 жовтня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз ,

Судді Верховного Суду

logo