Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 31.01.2019 року у справі №815/6456/16 Ухвала КАС ВП від 31.01.2019 року у справі №815/64...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 31.01.2019 року у справі №815/6456/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

31 січня 2019 року

Київ

справа №815/6456/16

адміністративне провадження №К/9901/17821/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),

суддів: Анцупової Т.О., Мороз Л.Л.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2017 року (головуючий суддя - Вербицька Н.В., судді: Джабурія О.В., Крусян А.В.)

у справі № 815/6456/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - Головне управління ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ, викладені в листі від 28 жовтня 2016 року № 13892 щодо відмови у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, що з яких їм призначено (перераховано) пенсію» та зобов'язати Головне управління ПФУ видати їй довідку «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 4 вересня 2013 року станом на 1 грудня 2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності (в тому числі премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1;

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», яку викладено в листі від 27 жовтня 2016 року № 7063/07.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного ПФУ, викладені в листі від 28 жовтня 2016 року № 13892 щодо відмови у видачі довідки «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, що з яких їм призначено (перераховано) пенсію». Зобов'язано Головне управління ПФУ видати ОСОБА_1 довідку «про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 4 вересня 2013 року станом на 1 грудня 2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності (в тому числі премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове про відмову в задоволенні позову.

Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції і залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційна скарга фактично обґрунтована наявністю у позивача права на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, а відтак відмова у такій видачі є протиправною.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову апеляційного суду - без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та відзив на неї, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання ним норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Вирішуючи позов суди виходили з того, що з 1 серпня 2002 року ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні ПФУ на посаді начальника відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та звітності Головного управління ПФУ, та звільнена з 2 липня 2008 року, у зв'язку із досягненням граничного віку перебування на державній службі.

З 23 квітня 2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку Приморського управління ПФУ в місті Одесі та отримує пенсію за віком, як держслужбовець.

24 жовтня 2016 року позивач звернулася до Головного управління ПФУ з заявою про надання їй інформації стосовно заробітної плати працюючим держслужбовцям за грудень 2015 року по відповідній посаді з якої позивач вийшла на пенсію, та відповідної довідки.

Листом від 28 жовтня 2016 року № 13892/07 Головне управління ПФУ повідомило позивача, що у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 - VIII від 10 грудня 2015 року скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року (пункт 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889 - VIII від 10 грудня 2015 року). Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі, призначених згідно із Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, який був передбачений статтею 37-1 Закону України від 16 рудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», відсутні. Також позивача повідомлено, що на теперішній час в головному управлінні в наявності відповідна посада лише у начальника відділу персоналу та організаційно-інформаційної роботи. Обов'язкові складові заробітної плати якої у грудні 2015 року складали: оклад - 1994 грн., ранг - 90 грн. та вислуга 25% - 521 грн. Індексація в грудні 2015 року не проводилась. Інші складові: премія, надбавка за високі досягнення у праці, матеріальна допомога є заохочувальними виплатами та нараховувались окремо відповідно до рішення начальника головного управління конкретному працівнику за результатами його роботи. При виході на пенсію позивач отримала 10 посадових окладів що складало 15950 грн.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з неправомірності дій відповідача, оскільки видача довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, передбачена чинним законодавством.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що на момент звернення позивача за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою законодавством не передбачалось, а тому відмова відповідача у видачі довідки не свідчить про порушення прав останнього на перерахунок пенсії, оскільки такого права на час звернення з заявою про видачу довідки позивач вже не мала.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися Законом України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ).

Частина перша статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 4, 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою №865 (в редакції до 1 грудня 2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 9 грудня 2015 року №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Тобто, в редакції постанови №1013 пункту 5 постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.

Постанова №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян», в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.

Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1. Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 (набрала чинності 2 вересня 2016 року) форму довідки для перерахунку пенсії було виключено.

Станом на дату звернення позивача до відповідача за довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку, крім того було скасовано і саму форму довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1).

Таким чином, на час звернення позивача (24 жовтня 2016 року) до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, не було прийнято.

Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Враховуючи, що на момент звернення позивача за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою було скасовано, відмова відповідача у видачі довідки не свідчить про порушення права позивача на перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення за довідкою, позивач вже не мала такого права.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах від 12 червня 2018 року у справі №804/5078/16, від 17 липня 2018 року у справі №804/5077/16 та від 14 серпня 2018 року у справі №728/1510/16-а.

Таким чином, доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що цим судом невірно застосовано норми матеріального права.

Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при вирішенні позовних вимог судом апеляційної інстанції не допущено неправильного застосування норм матеріального права, у зв'язку з чим касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 345, 350, 356 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 5 квітня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

М.М. Гімон

Т.О. Анцупова

Л.Л. Мороз,

Судді Верховного Суду

logo