Історія справи
Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №822/1816/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 серпня 2018 року
м. Київ
справа №822/1816/16
адміністративне провадження №К/9901/22939/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Анцупова Т.О., Кравчук В.М.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення осіб касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.10.2016р. (суддя - Данилюк У.Т.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016р. (судді - Сапальова Т.В., Матохнюк Д.Б. Боровицький О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У вересні 2016р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату необхідної для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області видати довідку про заробітну плату за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1, зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням посадових окладів з 01.12.2015р.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області видати довідку про заробітну плату за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1, зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням посадових окладів з 01.05.2016р.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що з грудня 2014 р. їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з розрахунку 70% заробітної плати. В подальшому вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності з 01.12.2015р. постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 та постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016р. №292, проте відповідач довідки не надав, правомірність своїх дій не обґрунтував, а лише повідомив, що розмір окладу за посадою начальника відділу головного управління з 01.12.2015р. складає 1794,00 грн., а з 01.05.2016р. - 4308,00 грн. Вважає, що відповідач неправомірно відмовив їй у видачі довідок про заробітну плату.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.10.2016р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016р., позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015р. та з 01.05.2016 р.
3обов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням посадових окладів з 01.12.2015р.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням посадових окладів з 01.05.2016 р.
З ухваленими у справі судовими рішеннями не погодився відповідач, звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати, та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, визначаються Кабінетом Міністрів України. 15.12.2015р. набрала чинності постанова КМУ №1013, якою внесено зміни до постанови КМУ №865 в силу яких виключено порядок відповідно до якого проводився перерахунок пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а з 01.05.2016р. набрав чинності Закон №889-VІІ від 10.12.2015р., яким скасовано Закон України «Про державну службу, в силу чого скасовано ст. 37-1 цього Закону, якою регулювався порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям. Враховуючи викладене у Управління відсутні правові підстави для видачі позивачу довідки про заробітну плату.
Заперечення на касаційну скаргу в матеріалах справи відсутні.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
В ході розгляду справи судами встановлено, що до грудня 2014 року позивач працювала в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а з грудня 2014 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".
03.08.2016р. позивач звернулась до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату з відповідними складовими, яка відповідає заробітній платі начальника операційного відділу управління з нарахування та виплати пенсій за грудень 2015 року та травень 2016 року, у зв'язку з внесенням змін до Закону України "Про державну службу" та підвищенням посадових окладів державним службовцям.
Листами від 08.08.2016р. № 8642/08 та від 11.08.2016р. №729/Д-8 відповідач повідомив позивача про те, що розмір окладу за посадою начальника відділу у складі управління головного управління з 01.12.201р. складає 1794,00 грн., а станом на 01.05.2016р. - 4308,00 грн., та зазначено про нарахування премій, надбавок та проведення індексації. Водночас довідки про заробітну плату відповідачем надано не було.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670", і на час звернення позивача до відповідача була чинною, а тому відповідач зобов'язаний був видати позивачу вказану довідку. В свою чергу надана листами відповідача інформація у довільній формі про складові заробітної плати начальника відділу з грудня 2015 р. та травня 2016 року є документом неналежної форми.
Проте, з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016р. визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Зокрема, відповідно до статті 37 цього Закону позивачу у справі призначено пенсію.
Частина перша статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015р., передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктами 4, 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений Постановою №865 (в редакції до 01.12.2015р.) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015р. №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 01.12.2015р., а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Тобто, в редакції Постанови №1013 п. 5 Постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.
Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1. Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016р.) форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено.
Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до відповідача (03.08.2016р.) за довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку, а форму довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1) було скасовано вже після того, як до відповідача надійшла заява позивача.
Разом з тим, враховуючи що на момент звернення позивача до відповідача з заявою про видачу довідки, що подається для перерахунку пенсії, скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015р., в свою чергу форму довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону №3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, а тому сам факт наявності (при зверненні позивачки) затвердженої форми довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.
Оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, вимоги позивача визнати неправомірними дії відповідача з відмови видати довідку про заробітну плату саме для перерахунку пенсії та зобов'язати видати її є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Аналогічних висновків Верховний Суд дійшов зокрема у постановах від 11 квітня 2018 року у справі №820/3288/16 та від 31 липня 2018 року у справі №815/7108/16.
Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Таким чином, оскільки судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 344, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - задовольнити.
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.10.2016р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.12.2016р. скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Т.О. Анцупова
В.М. Кравчук