Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 28.04.2021 року у справі №808/3230/16 Ухвала КАС ВП від 28.04.2021 року у справі №808/32...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.04.2021 року у справі №808/3230/16



ПОСТАНОВА

Іменем України

29 квітня 2021 року

Київ

справа №808/3230/16

адміністративне провадження №К/9901/43128/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючий - Бучик А. Ю.,

суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року (суддя Дуляницька С. М. ) та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року (колегія суддів: Божко Л. А., Богданенко І. Ю., Лукманова О. М. ) у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг третя особа: Публічне акціонерне товариство "Державний Ощадний банк України" в особі філії "Запорізьке обласне управління АТ "Державний Ощадний банк України" про визнання протиправною постанови в частині,

УСТАНОВИЛ:

Відкрите акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), третя особа: Публічне акціонерне товариство "Державний Ощадний банк України" в особі філії "Запорізьке обласне управління АТ "Державний Ощадний банк України", в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від
30.09.2016 № 1768 в частині визначення цифр в рядку 33 колонки 5 "Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн." додатку № 1 сум додаткових щодобових відрахувань у розмірі "-29155449,31", з урахуванням наступної зміни суми додаткових щодобових відрахувань Постановою НКРЕКП № 1780 від 05.10.2016 на суму "-30346101,03", Постановою НКРЕКП № 1840 від 17.10.2016 на суму "-63455468,14", та Постановою НКРЕКП №1872 від 21.10.2016 на суму "-85797868,27".

У позовній заяві позивач вказує, що ВАТ "Запоріжжяобленерго" є постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і здійснює свою діяльність на території Запорізької області на підставі ліцензії на постачання електричної енергії за регульованим тарифом АБ №177342 від 23.08.2005 та ліцензії на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами АБ №177341 від 23.08.2005. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2016 прийнято Постанову №1768, якою встановлено наступний алгоритм перерахування коштів для позивача: відсоток відрахування коштів на поточний рахунок ВАТ "Запоріжжяобленерго" в розмірі "6,40%"; відсоток відрахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії ДП "Енергоринок" в розмірі "93,60%". При цьому, в рядку 33 графи "Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн." Додатку №1 постанови НКРЕКП №1768 від 30.09.2016 зазначена цифра "- 29 155 449,31". В подальшому відповідачем було внесено зміни до постанови №1768 від
30.09.2016 шляхом зміни цифри, зазначеної в рядку 33 графи "Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн." Додатку №1, постановою №1780 від 05.10.2016 року на цифру "-30 346 101,03", постановою № 1840 від 17.10.2016 року на цифру "-63 455 468,14", постановою №1872 від 21.10.2016 року на цифру "-85 797 868,27".

В обгрунтування позову вказують, що у відповідності до п.2.3 Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, затвердженого 13.06.2013 постановою НКРЕКП №700 (надалі - Порядок №700), розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (HBnp) визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля. Прогнозовані обсяги корисного відпуску електричної енергії споживачам (додаток 1 до Порядку №700) із зазначенням обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ і цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля, надаються ПРТ до НКРЕ в електронному та паперовому вигляді не пізніше 25-го (включно) числа місяця, що передує розрахунковому (лист ВАТ "Запоріжжяобленерго" № 002-08/14387 від
20.09.2016).

На думку позивача Постановою НКРЕКП №1768 від 30.09.2016 для ВАТ "Запоріжжяобленерго" встановлено обґрунтований норматив відрахування коштів на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом в розмірі "6,40%" та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії в розмірі "93,60%" на жовтень 2016 року. При цьому, встановлення в рядку 33 графи "Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн." Додатку №1 Постанови НКРЕКП №1768 від 30.09.2016 для позивача щоденних додаткових відрахувань на рівні "-29 155 449,31" (з 06.10.2016 - "-30 346 101,03", з 18.10.2016 - "-63 455 468,14", з 22.10.2016 - "-85 797 868,27"), передбачає, що позивачем не буде отримано кошти для здійснення господарської діяльності, враховуючи, що загальна кількість коштів, які за прогнозами мали бути перераховані позивачу на його рахунки за нормативом "6,40 %" в жовтні 2016 року складає 70676,00 тис. грн. При цьому, щоденні додаткові відрахування на зазначеному рівні за рахунок коштів, які мають перераховуватися позивачу на його рахунки (кошти в розмірі 6,40% від коштів за електричну енергію, що надходять на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання), свідчать про необґрунтованість та нерозсудливість прийняття рішення. На думку позивача, приймаючи рішення про додаткові утримання в розмірі 783 млн. грн. при можливому отриманні 70 млн. грн., відповідач не міг не усвідомлювати, що за таких умов позивач не отримає на поточні рахунки кошти, для здійснення господарської діяльності. Позивач посилаючись на приписи п.6.1 Порядку №700, зазначає, що кошти, які додатково утримуються з відповідача мають бути визначені на підставі окремого рішення відповідача чи у відповідності з п.3.2 Порядку №700. Однак, п.3.2 Порядку №700 передбачено, що НКРЕКП встановлює норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ у розмірі, який розраховується відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2, на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено 100 %-й норматив відрахувань коштів).

Також прийняття відповідачем оскаржуваної постанови призвело для позивача настання негативних наслідків у вигляді неотримання на поточний рахунок коштів, як це передбачається у відповідності з встановленим Порядком. Виходячи з зазначеного в додатках №1 та №2 до Постанови №1768 алгоритму відрахування коштів, на поточні рахунки позивача мало надходити 6,40% коштів, які надійшли на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання позивача як сплата за активну електричну енергію. Недоотримання коштів призвело до виплати в неповному обсязі заробітної плати працівникам позивача, внаслідок чого станом на
20.12.2016 позивач має заборгованість по заробітній платі та пов'язаних з її виплатою платежів. Також недоотримання коштів призвело до неможливості позивача сплачувати податки у встановленому законодавством порядку та строки.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.12.2016, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2017, адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.

У касаційній скарзі скаржник зазначає, що оскаржувана постанова від 30.09.2016 №1768 "Про алгоритм перерахувань коштів на жовтень 2016 року" винесена в межах повноважень. НКРЕКП затвердила на жовтень 2016 року нормативи відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, відповідно до Порядку, у тому числі ВАТ "Запоріжжяобленерго" на рівні 6,40% з одночасним встановленням протягом поточного місяця (жовтня 2016 року) сум щодобових відрахувань (утримань) коштів з їх поточних рахунків, у зв'язку із неналежним виконанням фінансових зобов'язань перед ДП "Енергоринок" за електроенергію куповану протягом 2015 року, січня-серпня 2016 року, та протягом 28 діб вересня 2016 року на підставі листів ДП "Енергоринок" про наявність заборгованості, що є достатньою підставою для зміни нормативів відрахувань. Вказує на помилкові висновки судів попередніх інстанцій, що спірна постанова призведе до заборгованості позивача по заробітній платі або виконання інших зобов'язань в господарській діяльності, оскільки спірна постанова стосується розподілу коштів, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії, перелік видатків з яких є вичерпним в Законі України "Про електроенергетику". Також вказує, що регулювання нормативу відрахувань на рахунок оптового постачальника не залежить від тарифу на електроенергію ВАТ "Запоріжжяобленерго".

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.07.2017 відкрито касаційне провадження.

Відзив на касаційну скаргу не надходив.

Справу передано до Верховного Суду.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що 29.08.2007 між ДП "Енергоринок" та ВАТ "Запоріжжяобленерго" було укладено договір купівлі - продажу електроенергії, де зазначено, що алгоритм Оптового ринку електричної енергії - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень встановлюється Національною комісією регулювання електроенергетики України. За даним договором ДП "Енергоринок" зобов'язалося продавати, а ВАТ "Запоріжжяобленерго" зобов'язалося купувати електроенергію та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору.

Крім того, п.6.4 Договору передбачено, що "остаточний розрахунок за куплену ЕК (ВАТ "Запоріжжяобленерго") в ДПЕ (ДП "Енергоринок") електроенергію в розрахунковому місяці здійснюється ЕК до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, з поточних або інших (крім поточного із спеціальним режимом використання) рахунків ЕК".

Судом встановлено, що 30.09.2016 НКРЕКП прийнято Постанову №1768 "Про алгоритм перерахувань коштів на жовтень 2016 року", якою встановлено алгоритм перерахувань коштів на жовтень 2016 року, згідно з яким установам АТ "Ощадбанк" перераховувати кошти:

1) що надійшли на поточні рахунки із спеціальним режимом використання структурних підрозділів постачальників електричної енергії за регульованим тарифом (далі - ПРТ) як оплата електричної енергії - у повному обсязі на поточні рахунки із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом;

2) з поточних рахунків із спеціальним режимом використання постачальників електричної енергії за регульованим тарифом - на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії відповідно до нормативів, зазначених у додатку 1 до цієї постанови.

У доданих до Постанови НКРЕКП від 30.09.2016 №1768 "Нормативах відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на жовтень 2016 року" (Додаток 1 до Постанови НКРЕКП) зазначено: " № з/п" - "33 "; "Енергопостачальна компанія" - "ВАТ " Запоріжжяобленерго"; "Відсоток відрахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, %" - "6,40"; "Відсоток відрахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, %" - "93,60"; "Сума додаткових щодобових відрахувань (утримань) коштів на поточні рахунки або з поточних рахунків ПРТ, грн." - "-29 155 449,31"

Також, у доданому до Постанови НКРЕКП від 30.09.2016 №1768 "Розрахунку нормативів відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом з урахуванням коригуючих коефіцієнтів на жовтень 2016 року" (Додаток 2 до Постанови НКРЕКП) зазначено: " № з/п" - "33"; " Енергопостачальна компанія" - "ВАТ "Запоріжжяобленерго"; "Норматив, розрахований за плановими обсягами споживання електроенергії на жовтень 2016 року, %" - "6,45"; "Величина коригування нормативу з урахуванням фактичної структури та обсягів споживання електроенергії у серпні 2016 року, %" - "0,00"; " Величина коригування за понаднормативні втрати, % " - "-0,00"; "Величина коригування за рівнем розрахунків за електроенергію у січні-серпні 2016 року, %" - "-0,05"; "Норматив, який ураховується в алгоритмі розподілу коштів, %" - "6,40".

В подальшому відповідачем прийнято постанови "Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 30 вересня 2016 року № 1768" №1780 від 05.10.2016 року, № 1840 від
17.10.2016 року №1872 від 21.10.2016 року, в яких було змінено цифру щодобових відрахувань, зазначену в рядку 33 додатку № 1 до постанови № 1768 від 30.09.2016 з "-29 155 449,31" на цифри "-30 346 101,03", "-63 455 468,14", "-85 797 868,27" відповідно. У вказаних постановах внесення змін до постанови № 1768 від
30.09.2016 вмотивовується положеннями Закону України "Про електроенергетику", Указу Президента України від 10 вересня 2014 року № 715 "Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 13 червня 2013 року № 700 "Про затвердження Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії". Також в зазначених постановах міститься посилання на листи ДП "Енергоринок" від 05 жовтня 2016 року № 07/269829, № 07/269837, від 17 жовтня 2016 року № 07/2610254, № 07/2610262, від 21 жовтня 2016 року № 07/2610561.

Вважаючи постанову № 1768 з подальшими змінами протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд виходив з того, що відсутні підстави для зміни нормативу відрахування на рахунок постачальника електроенергії. В подальшому, вносячи зміни до постанови від
30.09.2016, з врахуванням інформації ДП "Енергоринок", при встановленні щодобових відрахувань, врахував і заборгованість за жовтень 2016 р., що відповідно договору, могла б бути сплачена в листопаді 2016 року. Також вказали, що визначені відповідачем щодобові відрахування зумовили факт ненадходження коштів на рахунки позивача, що сплачувалися споживачами Запорізької області за електричну енергію, а відповідно стали причиною неможливості виконання позивачем зобов'язань щодо виплати заробітної плати, сплати податків, своєчасних розрахунків в господарських операціях.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.

Статтею 11 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Основними завданнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є, зокрема: участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування оптового ринку електроенергії України.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до покладених на неї завдань: бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин на ринку електричної енергії, в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014 Комісія розробляє і затверджує алгоритми розподілу коштів.

Отже, відповідач наділений повноваженнями розробляти та затверджувати алгоритм розподілу коштів за наявності законодавчо визначених підстав.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про електроенергетику" - основними завданнями НКРЕКП є забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці в межах повноважень, визначених законодавством.

Згідно ч. 8 ст. 15 Закону України "Про електроенергетику" оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.

Сторонами договору є суб'єкти господарської діяльності, пов'язаної з: диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням об'єднаною енергетичною системою України; виробництвом електричної енергії на електростанціях; передачею електричної енергії; постачанням електричної енергії; розподілом електричної енергії; оптовим постачанням електричної енергії (ч.9 ст.15 Закону України "Про електроенергетику").

Відповідно до ч.10 ст.15 Закону України "Про електроенергетику" у договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін. Цей договір погоджується з центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику в електроенергетичному комплексі, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Антимонопольним комітетом України.

Правила оптового ринку електричної енергії України є невід'ємною частиною договору і визначають механізм функціонування оптового ринку електричної енергії України, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами, правила формування ринкової ціни на електричну енергію (ч.11 ст.15 Закону України "Про електроенергетику").

Згідно п. 2.1 розділу ІІ Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП № 700 від 13.06.2013 (далі - Порядок № 700) нормативи відрахувань коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на розрахунковий місяць затверджуються НКРЕКП і доводяться до відома ПРТ, оптового постачальника електричної енергії та уповноваженого банку, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання учасників оптового ринку електричної енергії (далі - Уповноважений банк ОРЕ), до початку розрахункового місяця.

У п.2.3 Розділу ІІ Порядку № 700 зазначено: розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (НВпр), що визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля.

Відповідно до п. 3.3 Розділу ІІІ НКРЕКП може коригувати, у тому числі до нульового рівня, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ на таких підставах (для ПРТ, яким встановлено норматив відрахувань коштів на їхній поточний рахунок, розрахований відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Порядку за формулою 2):

1) за інформацією ДП "Енергоринок", підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності простроченої заборгованості ПРТ перед ДП "Енергоринок", яка неврегульована протягом трьох останніх місяців, що передували місяцю, попередньому до розрахункового, норматив відрахування коштів на поточний рахунок такого ПРТ зменшується на 50 % до повного погашення заборгованості;

2) згідно з інформацією ДП "Енергоринок", підписаною директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі наявності подальшого зростання простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії після застосування заходів, передбачених підпунктом 1 пункту
3.3 розділу III цього Порядку (за відсутності належного обґрунтування);

3) за результатами моніторингу стану розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до щоденних даних ДП "Енергоринок" у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника щодо сплати платежів відповідно до договорів купівлі-продажу;

4) за зверненням ДП "Енергоринок", підписаним директором (заступником директора) та головним бухгалтером, у разі виникнення простроченої заборгованості енергопостачальника перед оптовим постачальником електричної енергії, у тому числі за договором реструктуризації заборгованості між ПРТ та ДП "Енергоринок";

5) у разі зміни тарифів на передачу та/або на постачання електричної енергії та/або роздрібного тарифу протягом розрахункового місяця;

6) за обґрунтованим зверненням ПРТ щодо зміни нормативу відрахувань коштів на його поточний рахунок.

При розрахунку та встановленні у жовтні 2016 року сум щодобових відрахувань утримань) коштів з поточних рахунків енергопостачальних компаній, зокрема, ВАТ "Запоріжжяобленерго", затверджених постановою НКРЕКП від 30 вересня 2016 року №1768, Комісія керувалася, також, інформацією ДП "Енергоринок" (лист від 29 вересня 2016 року № 07/26-9688):

- щодо неврегульованої (нерозстроченої) заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим тарифом, зокрема, ВАТ "Запоріжжяобленерго", за куповану в ДП "Енергоринок" електроенергію у 2015, що становила 553 745
736,31 грн
;

- щодо неврегульованої (нерозстроченої) заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим тарифом, зокрема, ВАТ "Запоріжжяобленерго", за куповану в ДП "Енергоринок" електроенергію у січні-серпні 2016, що становила 55 816 493,95 грн;

- щодо поточної заборгованості постачальників електричної енергії за регульованим рифом, зокрема, ВАТ "Запоріжжяобленерго", за куповану в ДП "Енергоринок" електроенергію за 28 діб вересня 2016 року, що становила 26 453
244,00 грн.


Отже, колегія суддів дійшла висновку, що за результатами моніторингу стану розрахунків на ОРЕ відповідно до даних ДП "Енергоринок", у разі неналежного виконання фінансових зобов'язань енергопостачальника перед ДП "Енергоринок", НКРЕКП може коригувати, у тому числі до нульового рівня, норматив відрахувань коштів на поточний рахунок енергопостачальника.

Також суд зазначає, що НКРЕКП не застосовувались положення пункту 3.2 Порядку № 700, про що вказали суди попередніх інстанцій.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що НКРЕКП у вересні 2016 змінила норматив відрахувань на жовтень 2016 року, оскільки пунктом 2.1 Порядку № 700 передбачено, що вказана зміна відбувається до початку розрахункового місяця.

Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що встановлення алгоритму перерахування коштів відповідачем має здійснюватись з урахуванням структури тарифу для позивача на 2016 рік, який було затверджено постановою НКРЕКП від
22.12.2015 № 3010 "Про встановлення тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ВАТ "Запоріжжяобленерго".

Колегія суддів зазначає, що відповідно до положень 2.3. Порядку № 700, розрахунковий норматив відрахувань коштів на поточний рахунок ПРТ (НВпр) визначається, виходячи з тарифів на передачу електричної енергії, тарифів на постачання електричної енергії, роздрібних тарифів на електричну енергію для споживачів, що мають діяти у розрахунковому місяці, та планових даних на розрахунковий місяць щодо: обсягів корисного відпуску електричної енергії споживачам, обсягів закупівлі електричної енергії поза ОРЕ та цін (тарифів), за якими здійснюватиметься ця закупівля.

Разом з тим, відповідно до пункту 1.3 Процедури встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом, затвердженої постановою НКРЕ від 01.08.2001 № 801, структура тарифу - структура обґрунтованих витрат заявника (операційних витрат та витрат з прибутку) на здійснення ліцензованої діяльності, що групуються за економічними елементами і на основі яких розраховуються та затверджуються тарифи.

Проте положеннями Порядку №700 не передбачено врахування структури тарифу ліцензіата, під час встановлення комісією алгоритму перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, що в свою чергу, унеможливлює її врахування.

Стосовно висновків судів попередніх інстанцій, що зміна щодобових відрахувань без врахування структури тарифів призводить до порушення прав позивача, а також щодо невиконання зобов'язань по виплаті заробітної плати, сплати податків, своєчасного розрахунку в процесі здійснення господарської діяльності, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії - рахунки суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території та оптове постачання електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку і призначені виключно для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії.

Згідно ч. 3 ст. 15-1 Закону України "Про електроенергетику" кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, перераховуються згідно з алгоритмом оптового ринку електричної енергії виключно на:

поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії;

поточний рахунок підприємства, яке здійснює розподіл електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами;

поточний рахунок енергопостачальника;

поточний рахунок із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості оптового постачальника електричної енергії.

Відтак законом визначено вичерпний перелік можливих напрямків спрямування коштів із поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом на закріпленій території, а також встановлено механізм проходження платежів споживачів у грошовій формі з застосуванням алгоритму розподілу коштів, який, згідно з нормами Закону України "Про електроенергетику", затверджується НКРЕКП і реалізується установами уповноваженого банку ОРЕ. Вказані видатки не передбачають спрямування коштів на оплату праці, чи інші потреби чи зобов'язання позивача.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про електроенергетику" державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах, зокрема, державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного централізованого диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею.

Ннаявність заборгованості ВАТ "Запоріжжяобленерго" перед ДП "Енергоринок" за куповану електричну енергію в ОРЕ є загрозою для безпеки експлуатації об'єктів електроенергетики, порушує цілісність, надійність та ефективність функціонування об'єднаної енергетичної системи Україна, створює несприятливе становище і для інших учасників ОРЕ, зокрема, виробників електричної енергії, з якими ДП "Енергоринок", в свою чергу, позбавлений можливості розраховуватись, за вироблену та поставлену ними в ОРЕ електричну енергію.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова НКРЕКП від
30.09.2016 1768 (із наступними змінами) прийнята на підставі наявних повноважень та у спосіб, передбачений законом, тому підстави для її скасування відсутні.

Суд також, звертає увагу на те, що здійснюючи судочинство Європейський суд з прав людини в рішенні від 18 липня 2006 р. у справі "Проніна проти України" зазначив, що за змістом пункту 1 статті 6 Конвенції суди зобов'язані обґрунтувати свої рішення, проте це не може сприйматись як вимога давати детальну відповідь на кожен довод. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру ухвалюваного рішення (CASE OF Svetlana Vladimirovna PRONINA against Ukraine (Application no. 63566/00)).

Отже, судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до частин 1 статті 351 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX) підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2016 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2017 року скасувати.

Ухвалити нове рішення.

В задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" відмовити.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді Л. Л. Мороз

А. І. Рибачук
logo