Історія справи
Ухвала КАС ВП від 22.07.2019 року у справі №817/320/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2019 року
Київ
справа №817/320/17
адміністративне провадження №К/9901/30126/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Радишевської О.Р.,
суддів - Кашпур О.В., Уханенка С.А.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №817/320/17
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Пенсійний фонд України - про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого судді Жуковської Л.А., суддів Сала А.Б., Гломба Ю.О. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року, постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Шидловського В.Б., суддів Капустинського М.М., Мацького Є.М.,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України, відповідач), у якому просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії;
1.2. зобов`язати МВС України повідомити Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку позивачу пенсії.
2. В обґрунтування позову позивач зазначив, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб".
2.1.Позивач указав, що він, як пенсіонер органів внутрішніх справ, з метою перерахунку призначених йому пенсійних виплат звернувся до відповідача із заявою щодо направлення до пенсійного органу інформації про зміну грошового забезпечення, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року (далі - Постанова №988).
2.2. Однак відповідач протиправно відмовив йому у направленні такої інформації, посилаючись на відсутність правових підстав для здійснення такого перерахунку.
2.3. Уважаючи, що протиправна бездіяльність МВС України призвела до порушення його прав позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
3. 04 червня 1997 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
4. 23 січня 2017 року позивач звернувся до МВС України із заявою щодо надання пояснення причин нездійснення йому перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988. У вказаній заяві позивач також просив надати відомості стосовно того, чи було здійснено повідомлення, згідно з вимогою Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії, а у разі не здійснення такого повідомлення - терміново його здійснити.
5. Листом від 31 січня 2017 року №22/6-П-185 МВС України повідомило позивача про відсутність законних підстав для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, оскільки положення частини 3 статті 63 Закону №2262-XII, з урахуванням внесених Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VІІІ змін, застосовуються виключно до правовідносин, що виникли після набрання ними чинності, тобто після 29 грудня 2015 року. Водночас факт прийняття Постанови №988 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Проте вказана постанова не є нормативно-правовим актом, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, у розумінні статті 63 Закону, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше.
6. У відповідь на звернення позивача від 23 січня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, листом від 30 січня 2017 року №П-54/02-4-15, повідомила його про те, що з 01 січня 2016 року будь-яких повідомлень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-XII, не надходило.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
7. Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено частково:
7.1. визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 ;
7.2. у задоволенні решти вимог відмовлено.
8. Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що Постановою №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими, є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром -більшим, а тому наявні підстави для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
9. Суди попередніх інстанцій, посилаючись на положення Порядку №45, зазначили про протиправність бездіяльності відповідача щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
IV. Провадження у суді касаційної інстанції
10. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
10.1. 15 грудня 2017 року, у зв`язку із початком роботи Верховного Суду, припинено процесуальну діяльність Вищого адміністративного суду України.
10.2. 27 лютого 2018 року касаційну скаргу передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду.
10.3. За наслідками автоматизованого розподілу касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Шарапі В.М., суддям Бевзенку В.М., Данилевич Н.А.
10.4. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду - від 23 травня 2019 року №456/0/78-19, у зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача у цій справі, призначений повторний автоматизований розподіл указаної касаційної скарги.
10.5. За наслідками повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31 травня 2019 року, касаційну скаргу передано на розгляд колегії суддів: судді-доповідачу Радишевській О.Р., суддям Кашпур О.В., Уханенку С.А.
11. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їхні рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
12. В обґрунтування касаційної скарги скаржник указує, що судами прийнято рішення у справі із порушенням норм Порядку №45. Відповідач зазначив, що на МВС України покладений обов`язок інформування безпосередньо Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не стосовно конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
13. Водночас надання територіальним органам Пенсійного фонду України інформації щодо конкретних розмірів складових грошового забезпечення, із урахуванням яких повинна бути перерахована раніше призначена пенсія, та відповідної довідки, є обов`язком того територіального підрозділу органів внутрішніх справ, з якого позивача було звільнено зі служби.
V. Джерела права й акти їх застосування
14. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
15. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
16. Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 29 грудня 2015 року.
17. Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
18. Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII"Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
19. Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18 листопада 2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
20. Відповідно до пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених, згідно із Законом №2262-XII, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
21. Пунктами 2,3 Порядку №45 встановлено, що, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
21.1. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
21.2. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
21.3. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
VI. Позиція Верховного Суду
22. Суд наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
23. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 КАС України).
24. Вирішуючи питання про обґрунтованість касаційної скарги, Суд керується таким.
25. Відповідно до положень Закону №2262-XII підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а також осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
26. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських".
27. Судами попередніх інстанцій встановлено, що станом на 01 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення позивача, розмір якого враховувався при визначенні пенсії, встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
28. Проаналізувавши зазначені норми та фактичні обставини справи, Суд уважає, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром - більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.
29. Пунктами 2,3 Порядку №45 передбачено алгоритм дій Міністерства внутрішніх справ України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. Водночас Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
30. Отже, Суд звертає увагу, що Порядком №45 чітко встановлено обов`язок відповідача проінформувати Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії для колишніх працівників органів внутрішніх справ у зв`язку зі зміною грошового забезпечення. Невиконання відповідачем указаних дій призводить до порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення.
31. Згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
32. Таким чином, відповідач мав направити інформацію про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивача ще у січні 2016 року.
33. Водночас судами попередніх інстанцій встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України виконало свій обов`язок щодо повідомлення Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ лише 03 лютого 2017 року, що підтверджується листом за вих. №1461/05/22-2017.
34. За таких обставин Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1
35. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
36. Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів і обставин справи не спростовують.
37. У частині відмови в задоволенні позову судові рішення не оскаржуються, тому в касаційному порядку не переглядаються.
38. Зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VII. Судові витрати
39. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
40. Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Суд
П О С Т А Н О В И В :
41. Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
42. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року у цій справі залишити без змін.
43. Судові витрати розподілу не підлягають.
44. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: О.Р. Радишевська
Судді: О.В. Кашпур
С.А. Уханенко