Історія справи
Ухвала КАС ВП від 26.07.2018 року у справі №809/258/18
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2020 року
Київ
справа №809/258/18
провадження №К/9901/58396/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Данилевич Н. А., Шевцової Н. В.
розглянув у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Драгомирчанської сільської ради Тименицького району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою адвоката Круця Володимира Мироновича, подану від імені ОСОБА_2 , ОСОБА_9, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_7 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року, ухваленого у складі головуючого судді Микитюк Р. В., та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2018 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого - Гудима Л. Я., суддів: Довгополова О. М., Пліша М. А.
І. Суть спору
1. У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Драгомирчанської сільської ради Тименицького району Івано-Франківської області (далі - Драгомирчанська сільська рада), в якому просила визнати протиправною бездіяльність Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, яка більше трьох місяців не збирається та не проводить сесійних засідань.
2. В обґрунтування позову позивач зазначає, що вона проживає в с. Драгомирчани Тисменицького району Івано-Франківської області та як голова громадської організації "Ваш Добробут" разом з іншими мешканцями села здійснює громадський контроль за діяльністю Драгомирчанської сільської ради, надають пропозиції щодо покращення благоустрою села, відстоюють права мешканців.
2.1. Стверджує, що більшість депутатів Драгомирчанської сільської ради, намагаючись нашкодити територіальній громаді села за активну громадську позицію, починаючи з 06 жовтня 2017 року, навмисно не відвідує сесії сільської ради на розгляд яких виносяться соціально важливі для села питання. Як правило, з 14 осіб депутатського складу Драгомирчанської сільської ради, сесії відвідує не більше п`яти депутатів, що не дозволяє відкрити сесію. В результаті такого саботажу зі сторони депутатів та неможливості провести сесію Драгомирчанської сільської ради протягом більше як чотирьох місяців, не розглянуто питання, які стосуються благоустрою села, ремонту доріг, затвердження тарифів на комунальні послуги, не внесено зміни до бюджету на 2017 рік та не вирішено інші соціально важливі для села питання, не розглянуто заяви громадян, а також не прийнято бюджет на 2018 рік.
2.2. Вважаючи дії зі сторони депутатів Драгомирчанської сільської ради незаконними, та такими, що шкодять інтересам територіальної громади та порушують права мешканців села, в тому числі і позивача, на здійснення місцевого самоврядування, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою визнати протиправною бездіяльність Драгомирчанської сільської ради, яка більше трьох місяців не збирається та не проводить сесійних засідань.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. ОСОБА_1 є мешканкою с. Драгомирчани Тисменицького району Івано-Франківської області.
4. 06 жовтня 2017 року Драгомирчанською сільською радою проведено сесійне засідання.
5. 07 листопада 2017 року сільським головою видано розпорядження № 57 про скликання чергової сесії сільської ради на 17 листопада 2017 року о 18:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. До порядку денного було включено цілий ряд соціально-важливих для села питань. 17 листопада 2017 року на сесію прибуло три з чотирнадцяти депутатів сільської ради, що слугувало відсутністю підстав для відкриття сесії та її проведення.
6. 01 грудня 2017 року сільським головою видано розпорядження № 63 про скликання чергової сесії сільської ради на 12 грудня 2017 року о 18:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. Проте, 12 грудня 2017 року на сесію прибуло чотири з чотирнадцяти депутатів сільської ради, що не дало можливості для відкриття сесії, її проведення та вирішення соціально-важливих питань.
7. 15 грудня 2017 року сільським головою видано розпорядження № 64 про скликання позачергової сесії сільської ради на 21 грудня 2017 року о 17:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. До порядку денного було включено такі важливі для села питання як внесення змін до бюджету на 2017 рік та про затвердження бюджету на 2018 рік, про розгляд заяв і листів та інші. Однак, 21 грудня 2017 року на сесію прибуло три з чотирнадцяти депутатів сільської ради, що унеможливило відкриття сесії та її проведення.
8. Про скликання позачергових сесій сільської ради з метою затвердження програм на 2018 рік та бюджету на 2018 рік, про розгляд заяв громадян сільським головою виносились розпорядження від 21 грудня 2017 року № 67 від та від 24 грудня 2017 року № 68. Проте, через неявку депутатів сесії так і не вдалося провести засідання.
9. 15 січня 2018 року сільським головою видано розпорядження № 6 про скликання чергової сесії сільської ради на 26 січня 2018 року о 17:00 год. в адміністративному будинку, яке розміщено на офіційному сайті Драгомирчанської сільської ради. 26 січня 2018 року на сесію прибув один з чотирнадцяти депутатів сільської ради, що слугувало відсутністю підстав для відкриття сесії та її проведення.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
10. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2018 року, адміністративний позов задоволено.
11. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з відсутності у період більш ніж чотири місяці проведених Драгомирчанською сільською радою сесійних засідань через відсутність необхідної кількості депутатів для їх проведення, що спричинило невирішення багатьох важливих соціальних питань села Драгомирчани Тисменицького району Івано-Франківської області, зокрема, поточний ремонт доріг, облаштування території біля адміністративного будинку та автобусної зупинки, заміни опалення та проведення ремонту приміщень ФАПу, питання щодо освітлення спортивного майданчика, нерозгляд великої кількості звернень громадян, питання щодо затвердження бюджету на 2018 та інші.
12. Зазначена позиція підтримана Львівським апеляційним адміністративним судом, який за результатом апеляційного перегляду залишив рішення суду першої інстанції без змін.
IV. Касаційне оскарження
13. У своїй касаційній скарзі адвокат ОСОБА_8 , який представляє інтереси ОСОБА_2 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_7 , посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким відмовити в позові.
14. В обґрунтування касаційної скарги вказує на не дослідження судами питання поважності причин пропуску сільськими депутатами сесійних засідань. Вказує, що судами не витребувано у відповідача доказів яким чином апаратом Драгомирчанської сільської ради здійснювалось повідомлення депутатів про призначення чергових та позачергових сесій.
15. Водночас позивач у відзиві вказує на безпідставність касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
16. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
17. 08 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
18. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
19. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.
20. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
21. Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. За змістом статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
23. В силу частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
24. Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради України і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
25. Частиною першою статті 75 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обумовлено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальними громадами. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальними громадами про свою діяльність.
26. Відповідно до пунктів 22, 23 частини другої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
27. Частиною четвертою статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що депутат зобов`язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
28. Згідно з частиною третьою статті 20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що депутат місцевої ради зобов`язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.
29. Частиною п`ятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обумовлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
30. Аналогічне положення міститься у статті 22 Регламенту Драгомирчанської сільської ради, затвердженого рішенням I сесії 2-го засідання Драгомирчанської сільської ради VII скликання від 20 листопада 2015 року № 08-01/201 (далі - Регламент), відповідно до якого чергові сесії скликаються за розпорядженням сільського, селищного, міського голови в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Апарат ради за 10 днів повідомляє депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд чергової сесії ради.
Ця інформація обов`язково публікується в офіційному друкованому виданні ради, на її офіційному сайті чи оприлюднюється в інших засобах масової інформації.
31. Частиною дванадцятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
32. Наведене положення кореспондується зі статтею 12 Регламенту.
VI. Позиція Верховного Суду
33. Зміст спірних правовідносин, які склались у цій справі зводиться до питання допущення Драгомирчанської сільської ради бездіяльності, яка, на переконання позивача, полягає у непроведенні сесійних засідань більше трьох місяців.
34. Системний аналіз нормативно-правових актів свідчить, що чергові сесії скликаються за розпорядженням сільського голови в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал.
35. При цьому апарат ради за 10 днів повідомляє депутатів про час скликання і місце проведення та перелік питань, які передбачається внести на розгляд чергової сесії ради. Ця інформація обов`язково публікується в офіційному друкованому виданні ради, на її офіційному сайті чи оприлюднюється в інших засобах масової інформації.
36. Обов`язок депутата місцевої ради бути присутнім на засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить міститься у частині третій статті 20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
37. Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій останнє засідання Драгомирчанської сільської ради відбулось 06 жовтня 2017 року, на якому були присутні 11 з 14-ти депутатів сільської ради.
38. В подальшому, сільським головою видавались розпорядження:
від 07 листопада 2017 року № 57 про скликання чергової сесії сільської ради на 17 листопада 2017 року о 18:00 год.;
від 01 грудня 2017 року № 63 про скликання чергової сесії сільської ради на 12 грудня 2017 року о 18:00 год.;
від 15 грудня 2017 року № 64 про скликання позачергової сесії сільської ради на 21 грудня 2017 року о 17:00 год., а також від 21 грудня 2017 року № 67 та від 24 грудня 2017 року № 68 з метою затвердження програм на 2018 рік та затвердження бюджету на 2018 рік;
від 15 січня 2018 року № 6 про скликання чергової сесії сільської ради на 26 січня 2018 року о 17:00 год.
39. Проте, незважаючи на наведені розпорядження сільського голови, сесії ради не були проведені з підстав відсутності необхідної кількості депутатів сільської ради, зазначеної у частині дванадцятій статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
40. Наведене свідчить, що Драгомирчанською сільською радою в порушення приписів статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" більше трьох місяців не збирається та не проводяться чергові та позачергові сесії.
41. За таких обставин та правового врегулювання Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про допущення Драгомирчанською сільською радою очевидної бездіяльності.
42. Слід зазначити, що відповідачем та автором касаційної скарги не заперечується факт непроведення чергових та позачергових сесій протягом чотирьох місяців.
43. Доводи касаційної скарги щодо неналежного повідомлення депутатів Драгомирчанської сільської ради про дату та час чергових та позачергових сесій не приймаються до уваги, оскільки інформація про скликання чергових та позачергових сесій, як встановлено судами, була опублікована на офіційному сайті ради в терміни, передбачені законодавством.
44. З огляду на викладене, висновки судів є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
45. Доводи ж касаційної скарги не спростовують висновки судів першої та апеляційної інстанцій і зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
46. Зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VII. Судові витрати
47. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX, статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу адвоката Круця Володимира Мироновича, подану від імені ОСОБА_2 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10, ОСОБА_11 , ОСОБА_7 залишити без задоволення.
2. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 березня 2018 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2018 року у цій справі залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді Н. А. Данилевич
Н. В. Шевцова