Історія справи
Ухвала КАС ВП від 22.08.2018 року у справі №234/3278/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 серпня 2018 року
Київ
справа № 234/3278/17
провадження № К/9901/34954/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити певні дії, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області у складі судді Михальченко А.О. від 31 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г. від 25 липня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити певні дії, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 6 лютого 2017 року № 17 про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,індексації заробітної плати, премій) згідно довідки фінансового управління Краматорської міської ради від 30 січня 2017 року № 01-16-04/69
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнати протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 6 лютого 2017 року № 17 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх складових заробітної плати, які зазначені у довідці фінансового управління Краматорської міської ради від 30 січня 2017 року № 01-16-04/69, відповідно до Закону України «Про державну службу»,починаючи з 1 лютого 2017 року.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області та з 2 квітня 2014 року отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з 80 відсотків від суми заробітної плати на момент звільнення.
31 січня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням виплат, зазначених у довідці фінансового управління Краматорської міської ради від 30 січня 2017 року № 01-16-04/69, згідно якої виплати позивачці за період з 1 квітня 2012 року по 31 березня 2014 року становили 50984,93 грн, з яких: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи 14348,32 грн, премії 19876,80 грн, та інші виплати: індексація 9735,66 грн, матеріальна допомога на оздоровлення 7024,15 грн.
Рішенням управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області від 6 лютого 2017 року № 17 ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії. Відмову мотивовано тим, що з 1 травня 2016 року вступив в силу Закон України « Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, яким перерахунку раніше призначених пенсій не передбачено.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.
8. ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року, в яких вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
10. Згідно із частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
11. Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
12. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
13. Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
14. Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
17. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідки про складові заробітної плати позивачці були нараховані та виплачені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, премії на які нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
18. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
19. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачці протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
20. Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 5 червня 2018 року (справа № 275/593/17).
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
21. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області залишити без задоволення, а постанову Краматорського міського суду Донецької області від 31 травня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців