Історія справи
Ухвала КАС ВП від 19.02.2020 року у справі №645/1604/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 лютого 2020 року
Київ
справа №645/1604/17
адміністративне провадження №К/9901/20358/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 24 липня 2017 року (суддя Федорова О.В.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (колегія суддів: П`янова Я.В., Зеленський В.В., Чалий І.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі - відповідач, Індустріальне ОУПФУ м. Харкова), в якому просила:
- визнати дії відповідача щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» протиправними;
- визнати протиправним, незаконним та скасувати Розпорядження № 103967 від 18.12.2014 року відповідача щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2-2328/05;
- зобов`язати відповідача прийняти нове розпорядження з переведення та призначення ОСОБА_1 з 10 грудня 2014 року, згідно поданої нею заяви від 10 грудня 2014 року, пенсії в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з обов`язковим врахуванням Довідки про заробітну плату ОСОБА_2 №19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2-2328/05 в розмірі 50 % від належно обчисленої пенсії по інвалідності 2 групи її чоловіка-годувальника з його заробітної плати за неповний місяць виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зоні небезпеки № 3, зони відчуження за два дні лютого 1987 року відповідно до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 4 п. 3, п. 9, пп. 4 п. 11), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Постановою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 24 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано дії Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» протиправними.
Визнано протиправним, незаконним та скасовано Розпорядження № 103967 від 18.12.2014 року Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2-2328/05.
Зобов`язано Індустріальне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з прийняттям рішення про перерахунок пенсії за результатами її розгляду з призначенням з 05.10.2016 року пенсії в зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з обов`язковим врахуванням Довідки про заробітну плату ОСОБА_2 №19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві», виданої на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі №2- 2328/05, в розмірі 50 % від належно обчисленої пенсії по інвалідності 2 групи її чоловіка-годувальника з його заробітної плати за неповний місяць виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні небезпеки № 3 зони відчуження за два дні лютого 1987 року відповідно до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 4 п. 3, п. 9, пп. 4 п. 11), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
В іншій частині позовні вимоги залишено без розгляду.
Не погодившись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що жодним судовим рішенням не зобов`язано проводити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки №19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві», виданої на підставі рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року. Вказана довідка не підтверджена первинними розрахунковими документами, а тому вказана у ній заробітна плата не може враховуватися для перерахунку пенсії.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв`язку з відсутністю клопотань про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 .
З 01.01.2012 року до дня смерті чоловік позивача одержував пенсійну виплату по 2 групі інвалідності в розмірі фактичних збитків, відповідно ступеню втрати працездатності 80%, за виконання робіт у зоні небезпеки №3, зони відчуження в лютому 1987 року відповідно до Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві». До участі у роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, чоловік позивачки працював слюсарем РСУ «Укрбуддинамо», правонаступником якого стало ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві».
У 2004 році ОСОБА_2 звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом про зобов`язання відповідача - ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» провести перерахунок заробітної плати за період його роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року та видати нову Довідку про заробітну плату зі збільшеною заробітною платою для подачі до Управління Пенсійного фонду України Фрунзенського району м. Харкова (далі - УПФУ) для перерахунку пенсії.
Рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 року по справі № 2-2328/050 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено та зобов`язано Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року в розмірі 1071,80 карбованців.
На виконання вказаного рішення Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві провело ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видало йому встановленого зразка Довідку про заробітну плату №19 від 02.03.2007 року про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 1071,80 крб. (413,34 +333,28 + 325,18 =1071,80).
В квітні 2007 року ОСОБА_2 зазначену Довідку про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 ДП «Будівельне управління Головного управління МВС України в м. Києві» разом з відповідною заявою надав до УПФУ з вимогою про належний перерахунок його державної пенсії. УПФУ своїм рішенням від 04.09.2007 року здійснило ОСОБА_2 з 01.04.2007 року перерахунок його пенсії відповідно до наданої ним Довідки про заробітну плату № 19 від 02.03.2007 року.
Згідно з Розпорядженням УПФУ № 156862 від 26.12.2011 року відповідачем був зроблений перерахунок пенсії ОСОБА_2 через зміну надбавки, у зв`язку з чим державна пенсія в пенсійній виплаті з 01.01.2012 року складала розмір 4855,92 грн. - 80% з умовно розрахованого розміру середньомісячної заробітної плати 6069, 90 грн. (28.02.1987), а всього 5752,58 грн.
Згідно з Розпорядженням УПФУ № 156862 від 20.02.2013 року відповідачем був зроблений перерахунок пенсії ОСОБА_2 , у зв`язку з масовим перерахунком (індивідуальним), та державна пенсія в пенсійній виплаті з 01.01.2013 року складала розмір 4855,92 грн. - 80% з умовно розрахованого розміру середньомісячної заробітної плати 6069, 90 грн. (28.02.1987), а всього 5826,74 грн.
Як вбачається зі свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_1 як дружина ОСОБА_2 , котра досягла пенсійного віку, звернулася із заявою до відповідача про перехід на пенсію у зв`язку з втратою годувальника - учасника ліквідації наслідків ЧАЕС за матеріалами пенсійної справи померлого ОСОБА_2 відповідно до положень статей 49, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», положення пп. 4 п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якого розмір пенсії в разі втрати годувальника-інваліда становить для непрацездатних членiв сiм`ї померлого годувальника, якi були на його утриманнi: на одного непрацездатного члена сiм`ї - 50 % пенсiї по iнвалiдностi померлого годувальника.
Після переведення ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника по матеріалам пенсійної справи ОСОБА_2 , згідно з Розпорядженням УПФУ № 103967 від 18.12.2014 розмір її пенсії з 10.12.2014 склав суму 1583,99 грн., обрахований з розрахунку 50% від заробітку її чоловіка з 01.01.2012 в сумі 3167,99 грн.
Листом від 27.09.2016 за № 437/С-14 УПФУ повідомило позивача, що призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника їй, як вдові померлого інваліда 2 групи, ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 , здійснене за матеріалами пенсійної справи № 156862 та на підставі довідок про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, підтверджених первинними документами. Довідка про заробітну плату від 02.03.2007 року № 19 видана ОСОБА_2 на виконання рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова № 2-2325/05. Суми, зазначені в довідці, не підтверджені первинними документами. Враховуючи те, що зазначене рішення суду не містило жодних зобов`язань щодо врахування органами Пенсійного фонду України для обчислення пенсії по втраті годувальника довідки про заробітну плату від 02.03.2007 року № 19, підстав для її врахування немає.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач має право на 50% пенсії померлого чоловіка в тому числі з урахуванням довідки про фактичну заробітну плату її померлого чоловіка ОСОБА_2 за час роботи в зоні відчуження від 02.03.2007 за № 19.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону. Члени сім`ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім`ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011р. «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до п. 1, якого пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсії становить: для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім`ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п.1 Порядку).
Відповідно до п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період. При цьому, розмір отриманої заробітної плати, що зазначається у довідці, має відповідати та видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.
З матеріалів справи вбачається, що довідка про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 15.03.1987 року в розмірі 1071,80 карбованців видана Будівельним управлінням Головного управління МВС України в м. Києві на підставі рішенням Фрунзенського районного суду м. Харкова від 03.02.2005 по справі № 2-2328/050, проте вказана заробітна плата фактично ОСОБА_2 не отримувалась фактично та не підтверджена первинними документами.
Відтак колегія суддів погоджується з доводами касаційної скарги, що відсутні підстави для обрахунку пенсії з врахуванням спірної довідки, виданої Будівельним управлінням Головного управління МВС України в м. Києві, отже судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового про відмову в задоволенні позову.
Аналогічна правова позиція вказана зокрема в постановах Верховного Суду у справах № 635/9382/15 від 22.11.2018, № 529/693/17 від 20.10.2018, № 539/3633/16 від 19.12.2019.
Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Індустріального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова задовольнити.
Постанову Фрунзенського районного суду м. Харкова від 24 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді Л.Л. Мороз
А.І. Рибачук