Історія справи
Ухвала КАС ВП від 18.12.2018 року у справі №815/6064/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 грудня 2018 року
Київ
справа №815/6064/16
адміністративне провадження №К/9901/18493/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Анцупової Т.О., Мороз Л.Л.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 5 грудня 2016 року (головуючий суддя - Бойко О.Я.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року (головуючий суддя - Ступакова І.Г., судді: Бітов А.І., Милосердний М.М.)
у справі № 815/6064/16 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси (далі - Управління ПФУ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Управління ПФУ щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», яку викладено в листі від 27 жовтня 2016 року № 7063/07.
- зобов'язати Управління ПФУ видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1, виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді - начальник відділу, з якої мені призначено пенсію, станом на 1 грудня 2015 року з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 5 грудня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління ПФУ щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, яку викладено в листі від 27 жовтня 2016 року №7063/07. Зобов'язано Управління ПФУ видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату та її складові (посадовий оклад, надбавки, премії, інше) за посадою начальника юридичного відділу Управління ПФУ з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів». В задоволенні іншої частини позову - відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 постанови КМУ № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Постановою правління Пенсійного фонду України №15-2 від 4 липня 2016 року, яка набрала чинності з 2 вересня 2016 року, виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Таким чином, підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до норм законодавства відсутні.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Вирішуючи позов суди виходили з того, що 28 грудня 2006 року ОСОБА_1 звільнено з посади начальника юридичного відділу Управління ПФУ, що підтверджується записом у трудовій книжці.
З 29 грудня 2006 року позивачу призначена пенсія по інвалідності (ІІ група загальне захворювання), що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1.
24 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про надання довідки про складові заробітної плати, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України 4 вересня 2013 року, що діяла на момент підвищення заробітної плати станом на 1 грудня 2015 року з усіма виплатами передбаченими довідкою на посаді начальника відділу.
Листом від 27 жовтня 2016 року №7063/07 Управління ПФУ відмовило позивачу у наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність у позивача законних підстав для здійснення перерахунку пенсії, а також у зв'язку зі скасуванням норм, що встановлювали форму такої довідки.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у видачі довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, оскільки втрата чинності норми, що визначала порядок перерахунку пенсії державного службовця, не позбавляє особу права на отримання довідки про заробітну плату, з урахуванням всіх її складових.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком судів з огляду на наступне.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися Законом України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ).
Частина перша статті 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 4, 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою №865 (в редакції до 1 грудня 2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 9 грудня 2015 року №1013 внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме, виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Тобто, в редакції постанови №1013 пункту 5 постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.
Постанова №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян», в якій також передбачається лише затвердження однієї форми довідки - для призначення пенсії.
Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1. Разом з тим, постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 (набрала чинності 2 вересня 2016 року) форму довідки для перерахунку пенсії було виключено.
Станом на дату звернення позивача до відповідача за довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку, крім того було скасовано і саму форму довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1).
Таким чином, на час звернення позивача (24 жовтня 2016 року) до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, не було прийнято.
Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Враховуючи, що на момент звернення позивача за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою було скасовано, відмова відповідача у видачі довідки не свідчить про порушення права позивача на перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення за довідкою, позивач вже не мала такого права.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах від 12 червня 2018 року у справі №804/5078/16, від 17 липня 2018 року у справі №804/5077/16 та від 14 серпня 2018 року у справі №728/1510/16-а.
Відповідно до статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Враховуючи, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування судових рішень та ухвалення нового про відмову в задоволенні позову.
Оскільки рішення суду приймається на користь суб'єкта владних повноважень, то підстави для розподілу судових витрат, відповідно до статті 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 345, 353, 356 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 5 грудня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2017 року - скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
М.М. Гімон
Т.О. Анцупова
Л.Л. Мороз,
Судді Верховного Суду