Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.10.2018 року у справі №750/337/17 Ухвала КАС ВП від 30.10.2018 року у справі №750/33...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.10.2018 року у справі №750/337/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

16 травня 2019 року

Київ

справа №750/337/17

адміністративне провадження №К/9901/32497/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л. Л.,

суддів: Бучик А. Ю., Гімона М. М.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 750/337/17

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова, прийняту 22 лютого 2017 року у складі судді Логвіної Т. В. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду, прийняту 24 травня 2017 року у складі колегії суддів: головуючого - Земляної Г. В., суддів Межевича М. В., Сорочко Є. О.,

встановив:

У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області, в якому просила суд визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії за вислугу років у зв'язку із підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній на день призначення пенсії та виникнення права на такий перерахунок, у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у розмірі 67% від грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної фіскальної служби в Чернігівській області від 25 лютого 2016 року № 81/25-01-05-45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на такий перерахунок, тобто починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження строком відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 22 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року, позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у зв'язку із підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції, чинній на день призначення пенсії та виникнення права на такий перерахунок, у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у розмірі 67% від грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної фіскальної служби в Чернігівській області від 25 лютого 2016 № 81/25-01-05-45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, та здійснити відповідні виплати за весь період з дати виникнення права на такий перерахунок, тобто починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження строком відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь держави судовий збір в сумі 640 грн.

Як встановлено, ОСОБА_1 з березня 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівський області, та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013 встановлені з 01 грудня 2015 року нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Враховуючи збільшення посадових окладів відповідним категоріям службовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013, Державна фіскальна служба у Чернігівській області 25 лютого 2016 року згідно з вимогами чинного законодавства, направила до Головного управління Пенсійного фонду України довідку від 25 лютого 2016 року № 81/25-01-05-45 для перерахунку пенсії позивачу.

Проте 23 березня 2016 року зазначена довідка була повернута відповідачем без здійснення відповідного перерахунку пенсії ОСОБА_1

12 грудня 2016 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №
1013. До заяви позивачем долучено довідку Головного управління Державної фіскальної служби в Чернігівській області від 25 лютого 2016 року № 81/25-01-05-45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Проте листом від 23 грудня 2016 року № 1684/03/к-12 Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області позивача було повідомлено про відмову в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року № 77 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", зокрема, підвищення окладів не поширюється на військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських. З огляду на викладене, зазначено, що в управлінні відсутні законні підстави для такого перерахунку.

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд першої інстанції, висновки якого підтримав апеляційний суд, задовольняючи позов, виходив з того, що підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З огляду на те, що розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців було збільшено, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії.

Проте, відповідачем перерахунку пенсії позивачу зроблено не було, чим було порушено його права, передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"

У касаційній скарзі відповідач заявив вимогу про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Позивач надав до суду касаційної інстанції заперечення на касаційну скаргу, просив залишити скаргу без задоволення у зв'язку з її необґрунтованістю.

Суд заслухав доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про часткове задоволення касаційної скарги.

Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону України від 9 квітня 1992 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - ~law13~).

Відповідно до ~law14~ (в редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за ~law15~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law16~, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання ~law17~ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Згідно з пунктами 1,2,3 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до ~law19~ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law20~, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, право на перерахунок пенсії виникає у тому випадку, коли за рішенням суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення, змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за ~law21~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Постановою КМУ № 1013 встановлені відповідні підвищення розмірів посадових окладів з 1 грудня 2015 року.

Так, пунктом 3 постанови КМУ № 1013 передбачено, що Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Разом з тим, постановою Кабінету міністрів від 11 лютого 2016 року № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 і від 9 грудня 2015 року № 1013" підпункт 3 постанови КМУ № 1013 викладено в такій редакції: "у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських).

Таким чином, внесеними змінами до даного нормативно-правового акту підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Разом з тим, Кабінетом Міністрів України зроблено виключення і розповсюджується воно саме на військовослужбовців, ким і є позивач. Крім того, відповідно до вказаної норми підвищення посадових окладів відноситься лише до тих керівних працівників, спеціалістів і службовців, розмір виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій яких затверджено відповідними постановами, перелік яких і наведено безпосередньо в постанові КМУ № 77. Однак, позивач не отримує кошти на підставі жодної постанови з вказаного переліку.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям є прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law22~, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Разом з тим, відповідного рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law23~, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не було. А тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність у Головного управління ПФУ законних підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії, оскільки Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а постанова КМУ від 11 лютого 2016 року № 77 "Про внесення змін до постанов КМУ від 17 липня 2003 року № 1078 і від 9 грудня 2015 року № 1013" не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ~law24~.

Отже, враховуючи відсутність правових підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Рішення судів першої та апеляційної інстанції не відповідають нормам матеріального права.

Разом з тим, відповідач звернувся з клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку зі смертю ОСОБА_1, що підтверджено наданою довідкою про смерть від 17 грудня 2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 354 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку повністю або частково і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно ч. 1 ст. 354 КАС України.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі: у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Проте ч. 2 ст. 354 КАС України передбачає, що якщо суд першої або апеляційної інстанції ухвалив законне і обґрунтоване рішення, смерть фізичної особи чи припинення юридичної особи - сторони в спірних правовідносинах, що не допускають правонаступництва, після ухвалення рішення не може бути підставою для застосування положення частини першої цієї статті.

Враховуючи, що суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили незаконні рішення, у зв'язку зі смертю позивача та у зв'язку з тим, що спірні правовідносини не допускають правонаступництва, провадження у справі належить закрити.

За таких обставин, ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а провадження у справі - закриттю.

Керуючись статтями 343, 349, 354, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області задовольнити частково.

Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 22 лютого 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року скасувати.

Провадження в справі № 750/337/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, закрити.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.........................................

Л. Л. Мороз

М. М. Гімон

А. Ю. Бучик,

Судді Верховного Суду
logo