Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №165/2029/17 Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №165/20...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №165/2029/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 вересня 2018 року

Київ

справа №165/2029/17

адміністративне провадження №К/9901/356/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Нововолинського міського суду Волинської області в складі судді Ференс-Піжук О.Р. від 18.10.2017 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Качмара В.Я., Гінди О.М., Ніколіна В.В. від 28.11.2017 у справі №165/2029/17 за позовом ОСОБА_2 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії,

УСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію у розмірі фактичних збитків за фактично відпрацьований час за дні роботи травня 1986 року (три дні) в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, взявши для обчислення пенсії суму фактичної заробітної плати у розмірі 0,00277 грн., на підставі довідки від 03.10.2016 №1 (далі - Довідка), виданої Відкритим акціонерним товариством «Нововолинське АТП 10708» (далі - ВАТ), згідно вимог пп.4 п.3 постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 (далі - Постанова №1210), якою затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок) та відповідно до ч.1 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII) з 01.02.2013, з урахуванням виплачених сум, а також звернути постанову до негайного виконання і встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 18 жовтня 2017 року у справі №165/2029/17 заявлений позов задоволено частково. Зобов'язано ОУПФ провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до ч.1 ст.54 Закону №796-XII на підставі Довідки, виданої ВАТ, у розмірі фактичних збитків за фактично відпрацьований час за три дні його роботи в травні 1986 року в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, взявши для обчислення пенсії фактичну заробітну плату у сумі 0,00277 грн., починаючи з 23.02.2017, з урахуванням виплачених сум. Зобов'язано відповідача подати до суду у місячний строк з моменту набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 18 жовтня 2017 року змінено, виключивши абзац п'ятий резолютивної частини постанови, з одночасним викладенням цього абзацу у такій редакції:

«Адміністративний позов ОСОБА_2 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, як інваліду внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 01 лютого 2013 року по 22 лютого 2017 року включно залишено без розгляду».

В решті постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 18 жовтня 2017 року залишено без змін.

В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії проведено вірно з дотриманням вимог Постанови №1210 і такий є аналогічний тому, що діяв на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності, проте відсутні документи, що підтверджували б отримання премії в розмірі 400 крб., яка в розрахунок пенсії не включається.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_2 є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1категорії, є інвалідом другої групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З 2006 року перебуває на обліку в ОУПФ та отримує пенсію по інвалідності на яку його було переведено з урахуванням положень ст.54 Закону №796-XII.

З 01.02.2013 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Нововолинського міського суду Волинської області від 27 грудня 2013 року у справі №165/3944/13-а з урахуванням довідки від 03.10.2016 №1, виданої ВАТ «Нововолинське АТП 10708».

Листом від 24.07.2017 Нововолинсько-Іваничівське ОУПФ у відповідь на звернення позивача щодо визначення заробітної плати для обчислення пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно статей 50, 54 Закону №796-XII, повідомило останнього, що проведений перерахунок призначеної йому пенсії здійснений з урахуванням положень п.6 Постанови №1210, де премія передбачена Постановою №207-7 після проведеного перерахунку додається до суми обчисленого заробітку, а підстав проводити будь-який інший розрахунок чинним законодавством не передбачено.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суди виходили із того, що перерахунок та виплата пенсії позивача має здійснюватися відповідно до ч.1 ст.54 Закону №796-XII на підставі наявної довідки, у розмірі фактичних збитків за фактично відпрацьований час за дні його роботи в травні 1986 року в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС, із застосуванням при її обчисленні фактичної заробітної плати у сумі 0,00277 грн.

Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Частиною 3 вказаної статті передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.1 цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Проте з розрахунку до довідки від 03.10.2006 № 1 не вбачається отримання премії позивачем, яка включена у довідку.

Відповідно до п. 6 Порядку №1210.в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Крім того з матеріалів справи вбачається, що заробітна плата за травень 1986 року відповідачем розрахована з урахуванням трикратності та множенням на 25,4., а отже пенсія розрахована на підставі довідки № 1 від 03.10.2016, яка наявна в матеріалах пенсійної справи.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки № 1 виданої ВАТ "Нововолинське АТП № 10708" від 03.10.2016 року, оскільки вказана довідка взята відповідачем для обрахунку пенсії та нарахування проводяться у відповідності до вимог чинного законодавства.

Проте колегія суддів звертає увагу на строки звернення до суду позивача із захистом своїх прав.

Згідно з ч.2 ст. 99 КАС України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 100 КАС України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Частина 2 цієї статті передбачає, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Позовна заява направлена до суду 23.08.2017, що підтверджується відбитком поштового штемпеля на конверті, отже вимоги за період з 01 лютого 2013 року по 22 лютого 2017 року слід залишити без розгляду.

Стосовно решти позовних вимог рішення судів попередніх інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити частково.

Постанову Нововолинського районного суду Волинської області від 18 жовтня 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року скасувати.

Ухвалити нове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, як інваліду внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 01 лютого 2013 року по 22 лютого 2017 року включно залишено без розгляду.

В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області відмовити.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз ,

Судді Верховного Суду

logo