Історія справи
Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №810/854/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 жовтня 2018 року
Київ
справа №810/854/17
провадження №К/9901/34705/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІКА" до Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство фінансів України, про зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІКА" на ухвалу Київського окружного адміністративного суду у складі судді Брагіної О.Є. від 14 березня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Глущенко Я.Б., Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є. від 21 червня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У лютому 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АНІКА" звернулось до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство фінансів України, у якому просив:
- визнати незаконною бездіяльність з 30 січня 2016 року, яка полягає у неприйнятті правового акту Кабінету Міністрів України про скасування наказу Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21 та у незабезпеченні перегляду та приведенні Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із Законом України від 26 листопада 2015 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
- зобов'язати прийняти нормативно-правовий акт, необхідний для реалізації Закону України від 26 листопада 2015 року № 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та забезпечити перегляд та приведення Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із цим Законом.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року, позов залишено без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції до 15 грудня 2017 року.
3. Рішення судів мотивовано тим, що у провадженні цього суду є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю "АНІКА" подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить їх скасувати та направити її до суду першої інстанції для продовження розгляду.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року у цій справі № 810/3893/16 відкрито провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІКА" до Кабінету Міністрів України, третя особа - Міністерство фінансів України, про:
- визнання незаконною бездіяльності з 30 січня 2016 року, яка полягає у неприйнятті правового акту Кабінету Міністрів України про скасування наказу Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21 та у незабезпеченні перегляду та приведенні Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із Законом України від 26 листопада 2015 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
- зобов'язання прийняти нормативно-правовий акт, необхідний для реалізації Закону України від 26 листопада 2015 року № 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та забезпечити перегляд та приведення Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із цим Законом.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року відкрито провадження у справі № 810/3329/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІКА" до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Кабінету Міністрів України, третя особа: Міністерство фінансів України, про:
- визнання незаконною бездіяльності з 30 січня 2016 року, яка полягає у неприйнятті правового акту Кабінету Міністрів України про скасування наказу Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21 та у незабезпеченні перегляду та приведенні Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із Законом України від 26 листопада 2015 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
- зобов'язання прийняти нормативно-правовий акт, необхідний для реалізації Закону України від 26 листопада 2015 року № 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та забезпечити перегляд та приведення Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із цим Законом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
6. Касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІКА" обґрунтована відсутністю ознак тотожності між вказаними справами, а тому позов не підлягав залишенню без розгляду.
7. Інші особи, які беруть участь у справі, своїх доводів відносно касаційної скарги не висловили.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
8. Відповідно до пункту 3 частини першої статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції до 15 грудня 2017 року, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого адміністративного суду є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
9. За змістом частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
10. Залишити позовну заяву без розгляду з підстав, передбачених у пункті 3 частини першої статті Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції до 15 грудня 2017 року, можливо лише за перерахованих ознак у їх сукупності:
- у провадженні цього або іншого адміністративного суду є така ж адміністративна справа;
- спір у справі повинен бути з одним і тим же предметом;
- спір у справі повинен бути заявлений з тих самих підстав.
11. Відсутність хоча б однієї з вказаних ознак виключає залишення позовної заяви без розгляду.
12. Встановлено, що предметом спору у справі № 810/3329/16 є визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання Кабінету Міністрів України прийняти нормативно-правовий акт, необхідний для реалізації Закону України від 26 листопада 2015 року № 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та забезпечити перегляд та приведення Міністерством фінансів України свого наказу від 28 січня 2016 року № 21 у відповідність із цим Законом.
13. Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що вказані позови є тотожними, оскільки справи стосуються спору між тими самими сторонами, з одним і тим же предметом та з тих самих підстав, та зводяться до визнання незаконною бездіяльності Кабінету Міністрів України та зобов'язання вчинити дії.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
14. Колегія суддів приходить до висновку про те, що прийняті у справі судові рішення є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновок судів є правильним, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341,343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІКА" залишити без задоволення, а ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Суддя Я. О. Берназюк
Суддя М. І. Гриців