Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 28.03.2018 року у справі №345/1982/17 Ухвала КАС ВП від 28.03.2018 року у справі №345/19...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.03.2018 року у справі №345/1982/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 квітня 2018 року

Київ

справа №345/1982/17

провадження №К/9901/766/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Гриціва М. І., розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області у складі судді Якимів Р.В. від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Іщук Л.П., Онишкевича Т.В., Попка Я.С. від 4 грудня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У червні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просив:

зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повернути недоплачені суми пенсії, починаючи з 1 травня 2017 року;

зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області виплачувати надалі пенсію із здійсненням її подальшого перерахунку в бік збільшення та проводити доплату за понаднормовий стаж.

Короткий зміст рішення суду попередньої інстанції

2.Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2017 року, позов задоволено. Визнано протиправними дії і зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії із врахуванням доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства з 1 травня 2017 року.

3.Задовольняючи позов частково, суди виходили того, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям та передбачено виплату доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати, тому підстав для нового перерахунку пенсії не було. Крім того, перерахунок пенсії позивачу здійснений на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, та має виконуватися управлінням Пенсійного фонду.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4.Не погоджуючись із судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2017 року і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5.Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером, з 4 вересня 2003 року отримував пільгову пенсію за Списком №1.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 2 грудня 2015 року у справі №345/4145/15-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2016 року, зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогою відповідно до чинного законодавства з 5 травня 2015 року.

Відповідно до вказаних судових рішень позивачу зроблено перерахунок та виплату пенсії.

З травня 2017 року позивачу нараховувалась пенсія у меншому розмірі, у зв'язку з чим він звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з відповідною заявою.

Листом відповідача від 30 травня 2017 року №146/14-15 позивачу роз'яснено, що на підставі судових рішень у справі №345/4145/15-а з травня 2015 року позивачу проведено перерахунок і виплату пенсії за віком, у зв'язку з чим розмір його пенсійної виплати становив 3397,42 грн, з яких: 2847,00 грн (прожитковий мінімум 949 грн х 3) + 483,99 грн (доплата за понаднормовий стаж 51 рік) + 66,43 грн (надбавка дітям війни).

Станом на 1 січня 2017 року розмір пенсійної виплати позивача становив 4443,40 грн, а саме: 3741,00 грн (прожитковий мінімум 1247 х 3) + 635,97 грн (доплата за понаднормовий стаж 51 рік) + 66,43 (надбавка дітям війни).

З 1 травня 2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії, і, оскільки розмір останньої не досягав трьох розмірів прожиткового мінімуму, що становить 3936,00 грн (1312,00 х 3), позивачу встановлено доплату до мінімального розміру пенсії як шахтарю в сумі 1138,30 грн.

Позивач вважає, що після перерахунку до розміру пенсії не додано доплату за понаднормовий стаж, у зв'язку з чим пенсійна виплата зменшилась з 4443,40 грн до 4002,43 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

6.Касаційна скарга обґрунтована тим, що при виконанні судових рішень у справі №345/4145/15-а допущено технічну помилку в частині обчисленні розміру пенсійної виплати, в результаті чого неправильно визначено розмір пенсійної виплати. У зв'язку з цим з 1 травня 2017 року розмір пенсії приведено у відповідність до чинного законодавства. Вважає, що розрахунок пенсії у запропонований позивачем спосіб призведе до збільшення його пенсійної виплати понад встановлений Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії.

7. Своїх позицій щодо касаційної скарги Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області не висловило.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

8.Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

9.Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

10.Аналогічні положення закріплені в абзаці третьому частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».

11.З наведеного слідує, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі з урахуванням понаднормового стажу, передбаченого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде меншою ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

12.Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

13.Згідно з абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

14.Частиною другої статті 25 вказаного Закону визначено, що коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

15.Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

16.Відповідно до частин першої і третьої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

За змістом пункту 2 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Ухвалою Верховного Суду від 27 березня 2018 року справу призначено до розгляду у судовому засіданні.

У зв'язку із неприбуттям у судове засідання жодного з учасників справи, які були належним чином повідомлені про місце і час судового засідання, розгляд справи проведено у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

17.Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (в тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, і з врахуванням статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

18.Перерахунок пенсії позивачу проводився у зв'язку з підвищенням з 1 травня 2017 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, при цьому розмір пенсії обчислено наступним чином: основний розмір пенсії за віком - 2068,36 грн (2433,36 грн (середньомісячний заробіток) х 0,85; доплата за понаднормовий стаж роботи - 669,12 грн; підвищення відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 60,22 грн.

19.Оскільки розмір пенсії позивача, розрахований відповідно до статті 27 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не досягав трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а тому пенсійним органом встановлено доплату до мінімального розміру в сумі 1138,30 грн.

20.У зв'язку з цим загальний розмір пенсії позивача з урахуванням надбавки дітям війни в сумі 66,43 грн, яка додається до розміру пенсії після її перерахунку, становив 4002,43 грн (3936,00 + 66,43 грн).

21.З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

22.Оскільки доплата за понаднормовий стаж вже включена в основний розмір пенсії позивача, така доплата не додається до розміру пенсії після її перерахунку, тому незаконного зменшення пенсійної виплати, як помилково вважає позивач, не відбулось.

23.Як пояснив відповідач, зменшення розміру пенсії позивача відбулось у зв'язку із допущенням технічної помилки при обчисленні розміру пенсійної виплати після виконання судових рішень у справі №345/4145/15-а, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії, а тому з 1 травня 2017 року пенсійну виплату приведено у відповідність до норм чинного законодавства.

24.Таким чином, всі належні позивачу доплати, які виплачувались до перерахунку 1 травня 2017 року, були включені позивачу в розмір пенсії і після перерахунку (у тому числі й доплата за понаднормовий стаж), а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

25.Оскільки судами неправильно застосовано норми матеріального права, постановлені у цій справі судові рішення підлягають скасуванню із ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області - задовольнити.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 грудня 2017 року - скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців

logo