Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 12.09.2019 року у справі №803/721/17 Ухвала КАС ВП від 12.09.2019 року у справі №803/72...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 12.09.2019 року у справі №803/721/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

10 жовтня 2019 року

Київ

справа №803/721/17

адміністративне провадження №К/9901/17013/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В. П., суддів - Васильєвої І. А., Пасічник С. С., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Луцької районної державної адміністрації на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року (суддя Ксензюк А. Я.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року (колегія у складі суддів: Яворського І. О., Онишкевича Т. В., Носа С. П. ) у справі № 803/721/17 (876/8887/17) за позовом Луцької районної державної адміністрації Волинської області до Луцької районної ради Волинської області, третя особа Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Луцька районна державна адміністрація Волинської області (надалі позивач) звернулась до Волинського окружного адміністративного суду із позовом до Луцької районної ради Волинської області (надалі відповідач), третя особа Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області (надалі третя особа) про визнання протиправним та скасування додатку № 5 рішення Луцької районної ради Волинської області від 17 лютого 2017 року № 17/24 "Про внесення змін до рішення районної ради від 26 грудня 2016 року № 15/9 "Про районний бюджет на 2017 рік"" в частині капітальних видатків з проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництва та реконструкції загальноосвітніх навчальних закладів.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що спірне рішення прийнято всупереч вимог чинного законодавства, оскільки вважає, що єдиним можливим головним розпорядником коштів районного бюджету по коду програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 1000000 "Освіта", який забезпечує фінансування видатків на надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами Луцького району, в тому числі і на утримання майнових комплексів загальноосвітніх закладів є відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року, в задоволені позову відмовлено.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути як місцеві державні адміністрації та її структурні підрозділи, так і виконавчі органи та апарати місцевих рад та їх структурні підрозділи. У свою чергу, одержувачами бюджетних коштів є юридичні особи - суб'єкти господарювання, які використовують такі кошти відповідно до плану їх використання.

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Доводи касаційної скарги дослівно повторюють доводи апеляційної скарги.

У запереченні на касаційну скаргу відповідач зазначає, що рішення судів попередніх інстанцій в повному обсязі відповідають чинному законодавству, прийняти з дотриманням та у повній відповідності нормам матеріального та процесуального права, просить залишити касаційну скаргу без задоволення.

Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з таких підстав.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, оскільки у відкрите судове засідання сторони не з'явились з невідомих причин, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Луцька районна рада направила суду заяву з проханням здійснити розгляд справи у їх відсутність.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що на засіданні п'ятнадцятої сесії Луцької районної ради Волинської області сьомого скликання 26 грудня 2016 року прийнято рішення № 15/9 "Про районний бюджет на 2017 рік".

Згідно із додатком № 6 прийнятого рішення від 26 грудня 2016 року № 15/9, затверджено перелік об'єктів, видатки на які у 2017 році будуть проводитись за рахунок кошів бюджету розвитку.

Зокрема, Луцька районна рада Волинської області є головним розпорядником, відповідальним виконавцем бюджетної програми, згідно із Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевих бюджетів/Тимчасовою класифікацією видатків та кредитування для бюджетів місцевого самоврядування, які не застосовують програмно-цільового методу, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року №11 "Про бюджетну класифікацію", по коду програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 0116330, для проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництва та реконструкції загальноосвітніх навчальних закладів. Загальний обсяг фінансування будівництва на поточний рік становить 9 792 504 грн. Дані кошти передбачено витратити на встановлення блочно-модульних котелень, капітальний ремонт та утеплення даху, капітальний ремонт по утепленню фасаду по загальноосвітніх школах району.

17 лютого 2017 року на засіданні сімнадцятої сесії Луцької районної ради Волинської області сьомого скликання прийнято рішення № 17/24 "Про внесення змін до рішення районної ради від 26 грудня 2016 року № 15/9 "Про районний бюджет на 2017 рік"", відповідно до пункту 2 якого внесено зміни в додатки № 1,2,3,5,6,7 до рішення районної ради від 26 грудня 2016 року №15/9 "Про районний бюджет на 2017 рік" відповідно до додатків № 1,2,3,4,5,6 до цього рішення, збільшено фінансування будівництва з 9 792 504 грн. до 19 992 504 грн.

Дані кошти передбачено витратити на встановлення блочно-модульних котелень, капітальний ремонт та утеплення даху, капітальний ремонт по утепленню фасаду по загальноосвітніх школах району, капітальний ремонт загальноосвітньої школи с.

Крупи, реконструкцію частини загальноосвітньої школи с. Лаврів під дошкільний заклад с. Лаврів, реконструкцію приміщення загальноосвітньої школи с. Боратин, добудову санвузлів та їдальні в загальноосвітній школі с. Містишин.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до частин 4 , 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно із статтею 64 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет; видатки, пов'язані із здійсненням районними, обласними радами заходів щодо забезпечення спільних інтересів територіальних громад, - відповідними рішеннями про районний та обласний бюджети. Районні, обласні бюджети виконують місцеві державні адміністрації в цілях і обсягах, що затверджуються відповідними радами. Видатки місцевого бюджету формуються відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного Бюджетним кодексом України, для виконання повноважень органів місцевого самоврядування.

Видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України. У складі витрат спеціального фонду місцевого бюджету виділяються витрати бюджету розвитку. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку відповідної території, пов'язаної із здійсненням інвестиційної діяльності, здійснення інших заходів, пов'язаних з розширеним відтворенням, а також на погашення місцевого боргу.

Як передбачено пунктом 18 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до пунктом 18 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

Відповідно до частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань. Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів. Критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно із додатком №5 рішення Луцької районної ради Волинської області від 17 лютого 2017 року №17/24 "Про внесення змін до рішення районної ради від 26 грудня 2016 року №15/9 "Про районний бюджет на 2017 рік" одержувачем бюджетних коштів для проведення невідкладних відновлювальних робіт, будівництва та реконструкції загальноосвітніх навчальних закладів є КП "Луцьке", а головним розпорядником цих бюджетних коштів є Луцька районна рада Волинської області.

Вказане рішення визначає перелік об'єктів, видатки на які у 2017 році повинні проводитись за рахунок коштів бюджету розвитку, та не передбачає передачу повноважень щодо управління навчальними закладами.

З урахуванням зазначеного, Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що спірне рішення прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Доводи касаційної скарги позивача зводяться виключно до повторення доводів апеляційної скарги, яким надано оцінку судом апеляційної інстанції, при цьому порушень норм процесуального права, які б вплинули або змінили цю оцінку, позивачем не зазначено.

Згідно з ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 341, 344, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Луцької районної державної адміністрації Волинської області залишити без задоволення.

2. Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18 липня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року у справі № 803/721/17 (876/8887/17) залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.........................................

В. П. Юрченко

І. А. Васильєва

С. С. Пасічник,

Судді Верховного Суду
logo