Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.01.2018 року у справі №815/2189/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 серпня 2019 року
Київ
справа №815/2189/17
адміністративне провадження №К/9901/395/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2017 року у складі судді Бжассо Н.В. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року у складі колегії суддів: Джабурія О.В. (головуючого), Вербицької Н.В., Крусяна А.В. у справі за позовом ОСОБА_1 до командира Військової частини А2393 Грищенко Андрія Миколайовича про визнання неправомірними дій та рішення щодо застосування заходів дисциплінарного впливу, скасування пункту 3 наказу командира військової частини від 27 січня 2017 року №66 щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до командира Військової частини А2393 Грищенко Андрія Миколайовича (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій та рішення щодо застосування заходів дисциплінарного впливу, скасування пункту 3 наказу командира військової частини від 27 січня 2017 року №66 щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності.
2. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2017 року, яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року, в позові відмовлено.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. На підставі наказу командира військової частини А2393 від 27.12.2016 року №849 «Про призначення службового розслідування» в період з 27.12.2016 року по 27.01.2017 року комісією було проведено службове розслідування по фактам, викладеним в рапорті начальника служби метрології та стандартизації озброєння військової частини А2393 підполковником Скібіна О.О.
3.2. За результатами проведеного службового розслідування комісією зроблений висновок щодо наявності в діях начальника служби метрології та стандартизації озброєння військової частини А2393 підполковника ОСОБА_1 порушення вимог статей 11, 14, 33, 34, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а саме: несвоєчасне повернення рапорту на відпустку до адміністративного відділу, провокування начальника адміністративного відділу - Секретаря військової Ради військової частини А2393 полковника ОСОБА_3 на конфліктні дії, неповага до посадової особи, яка є старшою за військовим званням.
3.3. Судами встановлено, що у відповідності до вимог чинного законодавства посадовими особами відповідача проведено службове розслідування з метою встановлення обставин по фактам викладених в рапорті начальником служби метрології та стандартизації озброєння військової частини А2393 підполковником ОСОБА_1
3.4. Згідно з пунктом 3 наказу №66 від 27.01.2017 року командира військової частини А2393, за порушення статей 11, 14, 33, 34, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України начальнику метрології та стандартизації озброєння військової частини А2393 підполковнику ОСОБА_1 нагадано про обов`язки служби.
4. Відмовляючи в позові, суд першої інстанції з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що нагадування про обов`язки служби не є дисциплінарним стягненням, як вважає позивач. Стаття 45 Дисциплінарного Статуту розрізняє дисциплінарні стягнення, які накладаються за необхідності та нагадування про обов`язки служби, яке є обов`язком командира у випадку невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку. Тому, відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Позивач звернувся із касаційною скаргою, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позову.
6. Аргументи касаційної скарги зводяться до того, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме - приписи Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
7. Відповідач правом подачі відзиву на касаційну скаргу позивача не скористався.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
8. Відповідно до ст. 1 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року N551-XIV (далі - Статут), військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
9. Згідно зі ст. 3 Статуту, військова дисципліна досягається шляхом: виховання високих бойових і морально-психологічних якостей військовослужбовців на національно-історичних традиціях українського народу та традиціях Збройних Сил України, патріотизму, свідомого ставлення до виконання військового обов`язку, вірності Військовій присязі; особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов`язків, вимог військових статутів; формування правової культури військовослужбовців; умілого поєднання повсякденної вимогливості командирів і начальників (далі - командири) до підлеглих без приниження їх особистої гідності, з дотриманням прав і свобод, постійної турботи про них та правильного застосування засобів переконання, примусу й громадського впливу колективу; зразкового виконання командирами військового обов`язку, їх справедливого ставлення до підлеглих; підтримання у військових з`єднаннях, частинах (підрозділах), закладах та установах необхідних матеріально-побутових умов, статутного порядку; своєчасного і повного постачання військовослужбовців встановленими видами забезпечення; чіткої організації і повного залучення особового складу до бойового навчання.
10. Приписами ст. 4 Статуту передбачено, що військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби.
11. Згідно зі ст. 5 Статуту, за стан дисципліни у військовому з`єднанні, частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов`язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. Командир, який не забезпечив додержання військової дисципліни та не вжив заходів для її відновлення, несе встановлену законом відповідальність.
12. Відповідно до положень ст. 45, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
13. Приписами ст. 68 Статуту передбачено, що на старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання.
14. Відповідно до статтей 5, 11, 14, 33, 34, 49 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 року №548-ХІV, внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами.
15. Необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов`язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.
16. Із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.
17. Військовослужбовці, які за своїм службовим становищем і військовим званням (статті 31 і 32 цього Статуту) не є стосовно інших військовослужбовців начальниками або підлеглими, можуть бути старшими чи молодшими за військовим званням.
18. Старші за військовим званням військовослужбовці мають право вимагати від молодших за військовим званням військовослужбовців додержання військової дисципліни, громадського порядку і форми одягу, а також правил поведінки і військового вітання. Молодші за званням військовослужбовці повинні беззастережно виконувати зазначені вимоги старших за військовим званням військовослужбовців.
19. У разі спільного виконання службових обов`язків військовослужбовцями, що не підпорядковані один одному, якщо їх службові відносини не визначені командиром (начальником), начальником є старший із них за посадою, а за рівних посад - старший за військовим званням.
20. Військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
21. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Дисциплінарним Статутом чітко визначено перелік заходів дисциплінарного впливу, серед яких відсутнє нагадування військовослужбовцю про обов`язки. Стаття 45 Дисциплінарного Статуту розрізняє дисциплінарні стягнення, які накладаються за необхідності та нагадування про обов`язки служби, яке є обов`язком командира у випадку невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку.
22. Таким чином, фактично позивача вказаним наказом не притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а лише нагадано про обов`язки служби на підставі висновків акту службового розслідування від 27.01.2017 року, в якому викладені обставини, що свідчать про недотримання позивачем військової дисципліни.
23. Поряд з цим, з метою встановлення обставин по фактам викладених в рапорті начальником служби метрології та стандартизації озброєння військової частини А2393 підполковником ОСОБА_1 . посадовими особами відповідача було проведено службове розслідування у відповідності до вимог Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 15.03.2004 №82.
24. З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли правильних висновків про відмову в позові, а доводи касаційної скарги про неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права не підтвердились.
25. Інші доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки встановлених під час розгляду справи обставин.
26. Колегія суддів зазначає, що за змістом частини 2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
27. Частиною 1 статті 350 КАС України встановлено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
28. З огляду на наведене, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - залишенню без змін.
РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА:
29. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
30. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року у справі №815/2189/17 за позовом ОСОБА_1 до командира Військової частини А2393 Грищенко Андрія Миколайовича про визнання неправомірними дій та рішення щодо застосування заходів дисциплінарного впливу, скасування пункту 3 наказу командира військової частини від 27 січня 2017 року №66 щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності - залишити без змін.
31. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Cуддя-доповідач І.В. Дашутін
Судді О.О. Шишов
М.М. Яковенко