Історія справи
Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №826/4821/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 червня 2018 року
Київ
справа №826/4821/17
адміністративне провадження №К/9901/22888/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Білоуса О.В.,
суддів - Шарапи В.М., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року (головуючий суддя - Ганечко О.М., судді - Коротких А.Ю., Саприкіна І.В.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Верховного Суду України про зобов'язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Верховного Суду України (далі - ВСУ), в якому просила:
- зобов'язати ВСУ внести зміни до наказу від 11 січня 2017 року №13-к в частині визначення посадового окладу судді Верховного Суду України з розміру 20 800 грн., на розмір 41 600 грн., застосувавши для його визначення мінімальну заробітну плату 3200 грн. замість «розрахункової величини 1 600 грн.»;
- провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2017 року суддівської винагороди, виходячи із посадового оклад судді Верховного Суду України у розмірі 41 600 грн., з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до частини третьої статті 133 Закону України від 07 липня 2010 року № 2453-VІ "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон №2453-VI), посадовий оклад ОСОБА_1, як судді Верховного Суду України, встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат, з урахуванням коефіцієнту 1,3. Статтею 8 Закону України від 21 грудня 2016 року №1801-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2017 рік" (далі - Закон №1801-VІІІ) встановлено у 2017 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 3200 грн. Відтак, посадовий оклад судді, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання визначається відповідно до розміру визначеного частиною третьою статті 133 Закону №2453-VI, з урахуванням положень Закону №1801-VІІІ. Однак, починаючи з січня 2017 року відповідач в порушення зазначених норм нарахував та виплачував позивачу суддівську винагороду у меншому розмірі ніж передбачено законодавством.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2017 року адміністративний позов задоволено частково:
- зобов'язано ВСУ внести зміни до наказу від 11 січня 2017 року №13-к у частині визначення посадового окладу судді Верховного Суду України Канигіної Г.В. у розмірі 41 600 грн., застосувавши для його визначення мінімальну заробітну плату - 3 200 грн.;
- зобов'язано ВСУ провести перерахунок та виплату з 01 січня 2017 року суддівської винагороди ОСОБА_1, виходячи з посадового окладу у розмірі 41 600 грн., з урахуванням проведених виплат;
- допущено до негайного виконання постанову в частині проведення перерахунку та виплати суддівської винагороди.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 травня 2017 року та прийнято нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з ухваленим у справі судовим рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просила рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування скарги зазначила, що судом апеляційної інстанції не враховано, що пунктом 23 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02 червня 2016 року №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон №1402-VIII) передбачено отримання до проходження кваліфікаційного оцінювання суддею суддівської винагороди, визначеної відповідно до положень цього Закону. Також, Законом №1402-VIII чітко встановлено, що суддівська винагорода не може визначатися іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 135). Тому, на думку скаржника, судом апеляційної інстанції безпідставно застосовано Закон України від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №1774-VІІІ) і визначений ним порядок розрахунку суддівської винагороди. Скаржник наголошує на неможливості звуження змісту і обсягу гарантій незалежності суддів, в тому числі, щодо їх належного матеріального і соціально-побутового забезпечення.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 21 грудня 2006 року №516-V "Про обрання суддів", ОСОБА_1 обрано на посаду судді Верховного Суду України безстроково.
Наказом ВСУ від 11 січня 2017 року №13-к встановлено з 01 січня 2017 року оклад судді Верховного Суду України у розмірі 20800 грн. Відповідно до довідки ВСУ від 22 березня 2017 року №461 та розрахункових листів за січень-березень 2017 року ОСОБА_1 нараховувалася суддівська винагорода в розмірі 39 520 грн. щомісячно, виходячи з посадового окладу в розмірі 20 800 грн., розрахованого з урахуванням положень Закону №1774-VІІІ.
У відповідь на звернення позивача, ВСУ, листом від 23 лютого 2017 року №202-585/0/8-17 повідомило її, що правові підстави для внесення змін до наказу від 11 січня 2017 №13-к в частині зміни розміру посадового окладу відсутні.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 не проходила кваліфікаційного оцінювання на предмет підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді чи відповідності займаній посаді.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем порушено право ОСОБА_1 на передбачений законодавством розмір суддівської винагороди, виходячи з посадового окладу в розмірі 10 мінімальних заробітних плат з урахуванням коефіцієнту 1,3, визначених згідно з статтею 8 Закону №1801-VІІІ, починаючи з 01 січня 2017 року, що є конституційною гарантією незалежності судді. Суд першої інстанції зазначив, що оскільки Законом №1774-VІІІ не вносилися зміни до Закону №1402-VIII, №1801-VІІІ чи Закону №2453-VI в частині регулювання розміру суддівської винагороди суддів, які не пройшли кваліфікаційного оцінювання то, з врахуванням приписів частини першої статті 135 Закону №1402-VIII, підстави для застосування положень Закону №1774-VIII при обчисленні розміру та нарахуванні суддівської винагороди відсутні.
Київський апеляційний адміністративний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нову постанову про відмову у задоволенні позову, виходив з того, що пунктом 3 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VІІІ установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість застосування до спірних правовідносин норм даного Закону, оскільки його положення прийняті пізніше та не змінюють норми Закону №2453-VI, частиною третьою статті 133 якого визначено, що посадовий оклад суддів Верховного Суду України складає 10 мінімальних заробітних плат, з урахуванням коефіцієнту 1,3. Також, суд апеляційної інстанції при прийнятті рішення зазначив, що згідно приписів статті 148 Закону №1402-VIII фінансування судів в України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, згідно кошторисів та щомісячних розписів видатків, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України. Водночас, статті 23, 51 Бюджетного кодексу України забороняють бюджетним установам виходити за межі фонду заробітної плати та здійснювати бюджетні платежі за відсутності бюджетного призначення.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду погоджується із зазначеними висновками суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.
Стаття 130 Конституції України гарантує, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Відповідно до частини першої статті 135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
При цьому, пунктом 22 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII передбачено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.
За змістом статті 83 Закону №1402-VIII кваліфікаційне оцінювання проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України з метою визначення здатності судді (кандидата на посаду судді) здійснювати правосуддя у відповідному суді за визначеними законом критеріями. Критеріями кваліфікаційного оцінювання є: компетентність (професійна, особиста, соціальна тощо); професійна етика; доброчесність. Кваліфікаційне оцінювання за критерієм професійної компетентності проводиться з урахуванням принципів інстанційності та спеціалізації. Підставами для призначення кваліфікаційного оцінювання є: заява судді (кандидата на посаду судді) про проведення кваліфікаційного оцінювання, у тому числі для участі у конкурсі; рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про призначення кваліфікаційного оцінювання судді у випадках, визначених законом.
Пунктом 23 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1402-VIII встановлено, що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18 - 20, ст. 132 із наступними змінами).
Зокрема, частиною-третьою та четвертою статті 133 Закону №2453-VI визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів встановлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з відповідним коефіцієнтом, для судді Верховного Суду України - 1,3.
Отже, у порядку встановленому Конституцією України, Законом №1402-VIII визначено розмір посадового окладу для суддів Верховного Суду України, який до проходження суддею кваліфікаційного оцінювання складає 10 мінімальних заробітних плат, з урахуванням коефіцієнту 1,3.
Відповідно до статті 3 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон №108/95-ВР) мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці. Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 40 Бюджетного кодексу України законом про Державний бюджет України визначається розмір мінімальної заробітної плати на відповідний бюджетний період.
Статтею 8 Закону №1801-VІІІ, установлено в 2017 році мінімальну заробітну плату в місячному розмірі з 1 січня - 3200 гривень.
Разом з тим, частиною першою статті 8 Закону №108/95-ВР передбачено, що держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Пунктом 3 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.
Таким чином, в межах здійснення державного регулювання оплати праці, передбаченого статтею 8 Закону №108/95-ВР, державою прийнято Закон №1774-VIIІ, яким встановлено особливі умови визначення посадових окладів працівників, а саме, шляхом застосування в якості розрахункової величини мінімальної заробітної плати на рівні 1600 гривень, а не 3200 гривень.
Норми даного Закону, незважаючи на те, що вони впливають на числове вираження розміру суддівської винагороди, безпосередньо не стосуються її визначення, адже ними врегульовано виключно порядок застосування мінімальної заробітної плати.
Законом №1774-VIIІ не вносились зміни до Закону №2453-VI і розмір суддівської винагороди залишився на рівні 10 мінімальних заробітних плат.
Колегія суддів не погоджується з твердженнями скаржника щодо наявності суперечностей між нормами пункту 3 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII та нормами статті 130 Конституції України, частини першої статті 135 Закону №1402-VIII щодо можливості визначення розміру винагороди судді виключно законом про судоустрій.
Стаття 22 Конституції України гарантує, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За змістом статті 8 Закону України від 25 грудня 2015 року №928-VIII "Про Державний бюджет України на 2016 рік", установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату в місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1600 гривень.
З урахуванням норм статті 133 Закону №2453-VI, розмір суддівської винагороди, починаючи з 1 січня 2017 року, порівнюючи з його розміром, що діяв протягом 2016 року, не змінився.
Тому, є безпідставними посилання позивача на звуження обсягу та змісту її прав внаслідок прийняття Закону №1774-VIII.
За таких обставин і правового регулювання суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року ґрунтується на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи. Усі доводи та їх обґрунтування викладені у касаційній скарзі не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, тому підстави для скасування ухваленого судового рішення та задоволення касаційної скарги відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 349 КАС України, суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.В.Білоус
Судді В.М.Шарапа
І.Л.Желтобрюх