Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 13.06.2018 року у справі №815/393/17 Ухвала КАС ВП від 13.06.2018 року у справі №815/39...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 13.06.2018 року у справі №815/393/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 червня 2018 року

м. Київ

справа №815/393/17

провадження №К/9901/23282/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М.,

суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.,

розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2017 (колегія суддів у складі головуючого судді Єщенка О.В., суддів Димерлія О.О., Федусика А.Г.) у справі №815/393/17 за позовом ОСОБА_2 до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

I. ПРОЦЕДУРА

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, в якому просив:

а) визнати протиправними дії Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови у видачі довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015, з 01.05.2016 року та з 02.11.2016;

б) зобов'язати Роздільнянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області надати довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.12.2015, з 01.05.2016 та з 02.11.2016 за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 відповідно до вимог другого речення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, чинній на час виходу на пенсію.

2. В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що йому з 2006 року призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу». З метою проведення перерахунку пенсії позивач звернувся в Управління із заявами про видачу довідок про заробітну плату працюючого державного службовця за відповідною посадою. Відповідач відмовив позивачу у задоволенні вказаних заяв, посилаючись на відсутність правових підстав для видачі таких довідок. Вказану відмову позивач вважає неправомірною та такою, що порушує його право на перерахунок пенсії.

3. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.03.2017 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Роздільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 у видачі довідок про складові заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015, з 01.05.2016 та з 02.11.2016; зобов'язано Роздільнянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області надати ОСОБА_2 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з 01.12.2015, з 01.05.2016 та з 02.11.2016 відповідно до вимог другого речення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції чинній на час виходу на пенсію.

4. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2017 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким у задоволенні позову відмовлено.

5. У поданій касаційній скарзі ОСОБА_2 із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 проходив службу в Державній податковій інспекції в Біляївському районі Одеській області на посаді податкового інспектора та з 10 травня 2006 року одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

7. 02.09.2016, 02.12.2016 ОСОБА_2 звертався в Роздільнянську ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області із заявами, в яких просив видати довідки про складові заробітної плати на відповідній посаді, з якої йому призначено пенсію, станом на 01.12.2015, 01.05.2016, 02.11.2016.

8. Підставою для одержання вказаних даних позивач зазначив необхідність їх подальшого подання в орган пенсійного фонду для проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням у відповідних періодах заробітної плати працюючих державних службовців.

9. Розглянувши вказані заяви, відповідач у своїх листах від 08.09.2016, від 06.12.2016 відмовив позивачу у видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державному службовцю з мотивів скасування правових норм, які регулювали порядок перерахунку призначених пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

10. Вважаючи незаконними зазначені дії Пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

11. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, відмовляючи у задоволенні заяв позивача щодо видачі довідок для перерахунку пенсії, діяв не на підставі та не у відповідності до вимог Закону, а отже вбачаються підстави для його зобов'язання надати позивачу відповідну інформацію.

12. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на час звернення позивача до відповідача за отриманням довідок чинне законодавство не передбачало такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення доходу працюючих державних службовців. Окремо суд зазначив, що форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджену Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 виключено Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 (набрала чинності з 02.09.2016).

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

13. Позивач у своїй касаційній скарзі наголошує, що скасування форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі, адже саме право на перерахунок пенсії позивача не скасоване.

14. Відповідач проти задоволення касаційної скарги заперечив та зазначив, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм процесуального та матеріального права.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

15. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

16. Відповідно до ст. 371 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ; тут в редакції, чинній до 01.01.2015) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

17. Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01.01.2015) ст. 371 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

18. Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова №865).

19. Зазначений пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).

20. Крім того, Постановою № 1013 були внесені зміни до п. 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

21. Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1.

22. У редакції Постанови № 1013 п. 5 Постанови № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

23. Внесені згідно з Постановою № 1013 зміни до Постанови № 865 підлягали застосуванню з 01.12.2015. Тобто, з цієї дати немає правових підстав (умов) для перерахунку раніше призначених пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

24. Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016) форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено.

25. З 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), на підставі якого ст. 371 Закону №3723-ХІІ втратила чинність.

26. Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

27. У той же час, як Закон №889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із збільшенням заробітку працюючих державних службовців.

28. На підставі аналізу зазначених норм законодавства Верховний Суд у постанові від 11.04.2018 (справа №820/3288/16) дійшов висновку, що з 02.09.2016 державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії державним службовцям, але не для перерахунку.

29. Колегія суддів не вбачає підстав для відступлення від зазначеного правового висновку Верховного Суду.

30. За таких обставин, беручи до уваги той факт, що вперше позивач звернувся до відповідача за отриманням довідки 02.09.2016, зважаючи на практику Верховного Суду у подібних правовідносинах, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.

31. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

32. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.06.2017 у справі №815/393/17- без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя Н.В. Коваленко

Суддя О.П. Стародуб

logo