Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №812/790/17 Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №812/79...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №812/790/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 червня 2018 року

Київ

справа №812/790/17

адміністративне провадження №К/9901/41745/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,

суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області

на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 (суддя Пляшкова К.О.)

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 (судді Блохін А.А., Гаврищук Т.Г., Сухарьок М.Г.)

у справі № 812/790/17

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспхімія»

до Головного управління ДФС у Луганській області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И Л А:

У травні 2017 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Сільгоспхімія» (далі - позивач, СТОВ «Сільгоспхімія») звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Луганській області) про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2017 № 0002531203, № 0002521203, № 0002511203.

Ухвалою суду від 07 червня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 812/747/17 за вказаним адміністративним позовом та роз'єднано позовні вимоги у самостійні провадження з такими позовними вимогами: скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2017 № 0002511203; скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2017 № 0002521203; скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2017 № 0002531203.

Позовну вимогу про скасування податкового повідомлення-рішення від 16.05.2017 № 0002531203 виокремлено у провадження № 812/790/17.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2017, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017, адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Касаційну скаргу обґрунтовує тим, що пільги щодо сплати податку для юридичних осіб регулюються положеннями Податкового кодексу України. Положення Закону «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII суперечать положенням Податкового кодексу України та не можуть передбачати порядку сплати за користування земельними ділянками іншого ніж передбачено Податковим кодексом України до внесення змін в Податковий кодекс України. Зміни до договору оренди позивача до податкового органу не надходили, в зв'язку з чим у товариства існує обов'язок зі сплати земельного податку. Відтак, приймаючи податкове повідомлення-рішення податковий орган діяв в межах наданих Податковим кодексом України повноважень.

Позивач процесуальним правом надати письмові заперечення не скористався, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.03.2018 касаційну скаргу разом з матеріалами справи було передано судді-доповідачу Васильєвій І.А. та визначено склад колегії суддів, до якої також входять судді: Пасічник С.С. та Юрченко В.П.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками яких погоджується колегія суддів суду касаційної інстанції, виходили з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Між СТОВ «Сільгоспхімія» та Старобільською районною державною адміністрацією Луганської області, а також між СТОВ Сільгоспхімія та Світлівською сільською радою Старобільського району Луганської області укладено ряд договорів оренди земельних ділянок, що знаходяться на території Світлівської сільської ради Старобільського району Луганської області, що підтверджено відомостями про наявні земельні ділянки, які є додатком до Податкової декларації з плати за землю, інформацією Світлівської сільської ради Старобільського району Луганської області, інформацією Старобільської районної державної адміністрації Луганської області.

ГУ ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (уточнюючої) за 2015-2016 роки СТОВ «Сільгоспхімія», за результатами проведення якої складено акт від 21.04.2017 № 214/12-32-12-03/13391456.

Проведеною перевіркою встановлено заниження СТОВ «Сільгоспхімія» суми податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної/комунальної форми власності, зокрема по Світлівській сільській раді Старобільського району, на 282 380,33 грн. за 2015-2016 роки, у тому числі за 2015 рік на 185 997,86 грн., за 2016 рік на 96 382,47 грн., чим порушено вимоги пункту 286.2 статті 286, пунктів 288.1, 288.4, 288.7 статті 288 Податкового кодексу України.

Податковим повідомленням-рішенням від 16.05.2017 № 0002531203 ГУ ДФС у Луганській області збільшило СТОВ «Сільгоспхімія» грошове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на 353 267,87 грн., у тому числі за податковим зобов'язанням на 282 380,33 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 70 887,54 грн.

Спірним питанням в даній справі є правомірність застосування позивачем положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII» за період з 14 квітня 2014 року по 07 червня 2016 року щодо звільнення від обов'язку сплати орендної плати за землю державної або комунальної власності.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (пункт 286.2 статті 286 Податкового кодексу України).

Податкове зобов'язання щодо плати за землю визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Статтею 6 Закону № 1669-VII було встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності.

Відповідно до статті 6 Закону № 1669-VII, в редакції Закону № 1365-VIII від 17.05.2016, звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Згідно з частиною четвертою статті 4 Закону № 1669-VII (в редакції від 17.05.2016) перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх реалізацію.

Відповідно до частини 3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення зазначеного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з підпунктом 17 пункту 2 додатку по Луганській області територією проведення АТО визначено, зокрема с. Світле, с. Єгорівка (Світлівська сільська рада) Старобільського району Луганської області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 1079-р зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053 та від 05.11.2014 № 1079, та знову затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з підпунктом 17 пункту 2 додатку по Луганській області територією проведення АТО визначено, зокрема с. Світле, с. Єгорівка (Світлівська сільська рада) Старобільського району Луганської області.

Таким чином, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у відповідності до положень спеціального закону «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» позивач як суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільнений від обов'язку сплати орендної плати за землю державної або комунальної власності з 14 квітня 2014 року по 07 червня 2016 року включно.

Доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами попередніх інстанцій було порушено норми матеріального та процесуального права.

Згідно частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що судами попередніх інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

Керуючись статтями 243, 246, 250, 341, 343, 349, 350 , 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 у справі № 812/790/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис) І.А. ВасильєваСудді: (підпис) С.С. Пасічник (підпис) В.П. Юрченко

logo