Історія справи
Ухвала КАС ВП від 08.07.2019 року у справі №815/5490/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 липня 2019 року
Київ
справа №815/5490/16
касаційне провадження №К/9901/22879/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Саприкіної І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2016 (головуючий суддя: Левчук О.А., судді: Бойко О.Я., Іванов Е.А.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017 (головуючий суддя: Єщенко О.В., судді: Димерлій О.О., Вербицька Н.В.) у справі №815/5490/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області Лорткіпанідзе Г., третя особа: Головне управління Національної поліції України в Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), Голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області Лорткіпанідзе Г. (далі - Голова ліквідаційної комісії ГУ МВС України Лорткіпанідзе Г. в Одеській області), третя особа: Головне управління Національної поліції України в Одеської області (далі - ГУ НПУ в Одеській області), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо ненадіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області інформації про зміну у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
зобов`язати МВС України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії;
визнати протиправною бездіяльність Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області - т.в.о. Начальника ГУ Національної поліції в Одеській області, генерала поліції 3 рангу Лорткіпанідзе Г. щодо ненадання повної інформації на інформаційний запит від 19.09.2016 вхідний №653/31 та ненадання на звернення ОСОБА_1 від 19.09.2016 вхідний №4-8971 довідки про грошове забезпечення поліцейського на відповідній посаді (аналогічній), з якої був звільнений позивач, з урахуванням спеціального звання та вислуги років, а також інших доплат, передбачених законодавством для здійснення перерахунку пенсії;
зобов`язати Голову ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області - т.в.о. начальника ГУ Національної поліції в Одеській області видати довідку про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова Кабінету Міністрів України №988), із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення або передати вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Законодавцем встановлено обов`язок МВС України у разі зміни у грошовому утриманні надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2016, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017, адміністративний позов задоволено частково:
визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо ненадіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміну у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
зобов`язано МВС України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, МВС України подало касаційну скаргу, у якій з посиланням на порушення судами норм матеріального права просить суд касаційної інстанції скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі. Касаційна скарга обґрунтована тим, що МВС України листом від 03.02.2017 №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку позивачу пенсії, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до ГУПФ довідки для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством. Отже, відповідач у повному обсязі виконав покладені на нього законодавцем обов`язки.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.04.2017 відкрито касаційне провадження у справі.
03.05.2017 від позивача на адресу Вищого адміністративного суду України надійшли заперечення на касаційну скаргу, у яких останній просив суд касаційної інстанції залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін з посиланням на повне з`ясування судами обставин у справі та ухвалення законного та обґрунтованого рішення. Позивач просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Інші учасники касаційного провадження правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористались.
В порядку ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), п. 15 Перехідних положень КАС України за результатами автоматизованого розподілу від 20.06.2019 визначений склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 08.07.2019 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до ст. 345 КАС України.
Верховний Суд переглянув оскаржені судові рішення у межах доводів касаційної скарги з урахуванням вимог ст. 341 КАС України, з`ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з 01.09.2015 отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
У зв`язку із збільшенням з грудня 2015 року грошового забезпечення поліцейських, позивач у вересні та жовтні 2016 року звертався, зокрема, в центральний орган внутрішніх справ та його територіальне управління щодо забезпечення відповідною інформацією та документами, необхідними для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.
У цих зверненнях позивачем також ставилось питання про вжиття відповідачами заходів, спрямованих на здійснення перерахунку його пенсії у зв`язку із зміною грошового утримання осіб, працюючих за відповідною посадою, яку позивач обіймав до звільнення з лав МВС. Однак, голова ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області його вимоги у зверненнях не задовольнив, а МВС України дії на реалізацію чинного законодавства для проведення позивачу перерахунку пенсії вчиняти відмовилось.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XIII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абз. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами № 988 та № 947 Уряд встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.3007 № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону №2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням (….) областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, Порядком №45 передбачено, що МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Таким чином, суди дійшли обґрунтованого висновку про наявність у МВС України обов`язку надіслати до Пенсійного фонду України повідомлення про зміни в грошовому забезпеченні співробітників МВС України для перерахунку пенсій.
Доводи касаційної скарги щодо повідомлення Пенсійного фонду України (лист від 03.02.2017 №1461/05/22-2017) про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ не можуть бути враховані судом при розгляді справи в касаційному порядку у відповідності до норм ч. 2 ст. 341 КАС України, оскільки суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України (у редакції до 15.12.2017) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки при вирішенні даного спору в судах першої та апеляційної інстанцій відповідачем обставини щодо надіслання МВС України листа від 03.02.2017 за вих. №1461/05/22-2017 до Пенсійного фонду України повідомлено не було, правомірність бездіяльності не доведено, а рішення судами попередніх інстанцій були прийняті на підставі наявних у справі доказів, наданих сторонами, Верховний Суд не приймає до розгляду зазначену обставину.
Аналогічного правового висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постановах від 11.09.2018 (справа №817/1791/16), від 05.02.2019 (справа №П/811/1662/16), від 27.02.2019 (справа 3803/1715/16), від 03.04.2019 (справа №287/186/16-а), від 10.04.2019 (справа №817/268/17).
Доводи касаційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судами першої та апеляційної інстанцій. Висновки судів попередніх інстанцій доводами касаційної інстанції не спростовані.
Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.
Рішення судів попередніх інстанцій в частині позовних вимог, в задоволенні яких відмовлено, сторонами в межах цього касаційного провадження не оскаржуються, а тому відповідно до вимог ч. 1 ст. 341 КАС України у цій частині судом касаційної інстанції не переглядаються.
Керуючись ст.ст. 341, 345, 349, 350, 355, 356 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2016 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2017 у справі №815/5490/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін
А. А. Єзеров
І. В. Саприкіна