Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.07.2019 року у справі №295/1120/17 Ухвала КАС ВП від 30.07.2019 року у справі №295/11...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.07.2019 року у справі №295/1120/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 січня 2020 року

Київ

справа № 295/1120/17

провадження № К/9901/45798/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови неправомірною та про зобов`язання призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за касаційною скаргою Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира у складі суді Стрілецької О.В. від 11 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Охрімчук І.Г., Капустинського М.М., Моніча Б.С. від 11 серпня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови неправомірною та про зобов`язання призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якому просив:

- визнати неправомірною відмову Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 з 25 грудня 2016 року пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року, , позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Скасовано розпорядження Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19 грудня 2016 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язано Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 5 грудня 2016 року.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що документи, які містяться в матеріалах справи підтверджують перебування позивача у зоні відчуження з 9 липня 1987 року по 18 липня 1987 року, що є підставою для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1987 році 3 категорії, що підтверджується дублікатом посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 20 січня 2017 року, і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

15 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Розпорядженням заступника начальника Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19 грудня 2016 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зменшеннням пенсійного віку у зв`язку з неможливістю підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції не менше 10 днів.

Листом від 23 грудня 2016 року № 14400/04 Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що йому відмовлено в призначенні пенсії, оскільки в нього відсутні первинні документи, які підтверджують період його перебування в зоні радіоактивного забруднення в 1987 року протягом 10 днів.

На заміну листа від 23 грудня 2016 року № 14400/04 відповідачем направлено позивачу лист від 19 січня 2017 року № 604/04, зі змісту якого убачається, що йому відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки в нього відсутні первинні документи, які підтверджують період його перебування в зоні радіоактивного забруднення в 1987 року протягом 10 днів та подане ним посвідчення учасника ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС є недійсним, оскільки в ньому відсутня відмітка про його перереєстрацію.

6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано". Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

Додане позивачем до заяви про призначення пенсії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Серія НОМЕР_2 вважається недійсним, оскільки відсутня відмітка про перереєстрацію.

Відповідно до наданих позивачем документів не можливо встановити період перебування в зоні відчуження, населений пункт, об`єкт роботи.

8. Відзиву на касаційну скаргу Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року ОСОБА_1 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Відповідно до статті 55 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які у 1987 році працювали у зоні відчуження від 10 до 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 5 років.

10. Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

11. Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

12. Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

13. В пункті 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

14. Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

15. Єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

16. Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано». Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

17. Звертаючись до відповідача із заявою від 15 грудня 2016 року про призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зниженням пенсійного віку на 5 років, відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_1 було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році Серія НОМЕР_2 без відмітки про перереєстрацію.

18. В силу пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зазначене посвідчення без такого штампу вважалось недійсним.

19. За таких обставин відсутні підстави для висновку про неправомірність відмови Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі доданого до заяви від 15 грудня 2016 року посвідчення Серія НОМЕР_2 без відмітки про перереєстрацію.

20. Однак, як убачається з матеріалів справи, відповідно до дублікату посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії НОМЕР_1 , виданого 20 січня 2017 року, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 року 3 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

21. Згідно із довідкою Комбінату підсобних підприємств Житомирського облавтодору від 9 липня 1987 року № 97 ОСОБА_1 був відряджений до м. Овруча для перевезення бітума з 9 липня 1987 року по 18 липня 1987 року.

22. З довідки Комбінату підсобних підприємств Житомирського облавтодору від 17 вересня 1992 року № 504 убачається, що ОСОБА_1 знаходився з 9 липня 1987 року по 18 липня 1987 року у відрядженні в Овруцькому районі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, йому нараховувалась надбавка до заробітної плати в розмірі 25 процентів за роботу в зоні підвищеної радіоактивності.

23. Згідно довідки Овруцького районного дорожньо-ремонтно-будівельного управління від 17 липня 1987 року № 406 ОСОБА_1 з 9 липня 1987 року по 18 липня 1987 року приймав участь у вивозі матеріалів на дільницю капітального ремонту автодороги Гладковичі-Деркачі-Журба-ст. Нивки.

24. Довідкою Комбінату підсобних підприємств Житомирського облавтодору від 14 жовтня 1992 року № 174 підтверджується, що ОСОБА_1 працюючи в Овруцькому районному дорожно-ремонтно-будівельному управлінні водієм бітумовоза, виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с. Гладковичі, с. Деркачі, с. Журба, ст. Нивки.

25. Населені пункти с. Гладковичі, с. Деркачі, с. Журба, ст. Нивки віднесені до зони відчуження та зони добровільного гарантованого відселення відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106.

26. Таким чином, на думку колегії суддів право позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років підтверджено достатньою кількістю документів, передбачених пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

27. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією щодо застосування зазначених норм права висловленою Верховним Судом у постанові від 21 листопада 2018 року у справі № 751/2081/17.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

28. За правилами пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, а також обрати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

29. При цьому належним способом захисту порушеного права є лише такий спосіб, який відповідає вимогам матеріального закону і призводить до поновлення прав позивача до такого стану, що існував до порушення права, а якщо відновлення такого стану є неможливим - компенсує позивачу шкоду, завдану неправомірним рішенням.

30. Частинами 1, 4 статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.

31. Таким чином, з огляду на приписи статті 351, касаційна скарга Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягає частковому задоволенню, а постанова Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року та ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року зміні шляхом виключення з мотивувальної частини висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В іншій частині постанову суду апеляційної інстанції слід залишити без змін відповідно до статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України .

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року змінити шляхом виключення з мотивувальної частини висновку про неправомірність дій Житомирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В іншій частині постанову Богунського районного суду м. Житомира від 11 травня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

судді Я.О. Берназюк

І.В. Желєзний

logo