Історія справи
Ухвала КАС ВП від 08.04.2020 року у справі №803/210/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 квітня 2020 року
Київ
справа №803/210/17
адміністративне провадження №К/9901/35065/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Тацій Л.В.,
суддів: Стеценка С.Г., Стрелець Т.Г., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 07 березня 2017 року (прийняту судом у складі судді Мачульського В.В.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року (ухвалену судом у складі: головуючого судді Гуляка В.В., суддів: Судової-Хомюк Н.М., Коваля Р.Й.) у справі за позовом ОСОБА_1 до голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просила:
- визнати протиправною відмову відповідача видати позивачу довідку встановленого зразка про грошове забезпечення годувальника - ОСОБА_2 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, для перерахунку пенсії по втраті годувальника з 01 січня 2016 року;
- зобов`язати відповідача видати позивачу довідку встановленого зразка згідно з Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 про розміри грошового забезпечення годувальника - ОСОБА_2 , з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення та премії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн; оклад за спеціальним званням - 1800 грн; надбавка за вислугу років - 50%, що становить - 2100 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 56%, що становить - 3528 грн; надбавка за роз`їзний характер роботи -10%, що становить - 240 грн; премія - 14%, що становить - 1409,52 грн, для перерахунку пенсії по втраті годувальника позивача з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій
Волинський окружний адміністративний суд постановою від 07 березня 2017 року відмовив у задоволенні позову.
Львівський апеляційний адміністративний суд постановою від 24 травня 2017 року постанову суду першої інстанції скасував і прийняв нову постанову про часткове задоволення позову.
Визнав протиправними дії голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов`язав голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовив.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд апеляційної інстанції, виходив із того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. Отже, пенсіонер органів внутрішніх справ чи відповідно особа, яка отримує пенсію по втраті годувальника пенсіонера органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення. Право позивача на отримання довідки і, відповідно, обов`язок відповідача надати позивачу таку довідку визначені також Законом України «Про звернення громадян».
Що стосується належності відповідача, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до матеріалів справи, годувальник позивача був звільнений зі служби в УМВС України у Волинській області. Права і обов`язки цього УМВС на даний момент здійснює відповідач.
Відносно позовних вимог в частині щодо зазначення у довідці про розміри грошового забезпечення годувальника основних, додаткових видів грошового забезпечення та премії в конкретних розмірах, то суд апеляційної інстанції зазначив, що проведення розрахунку конкретних сум грошового забезпечення для визначення змісту довідки про розміри грошового забезпечення є повноваженням відповідного органу, який видає довідку.
Такі розміри повинен визначати сам відповідач з урахуванням норм чинного законодавства, матеріалів особової справи та інших обставин.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
21 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, у якій просить судові рішення, постановлені у цій справі, скасувати та ухвалити нове - про задоволення позову.
У скарзі зазначає, що суди допустили неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Посилається на те, що суди необґрунтовано відмовили у задоволенні позовних вимог у частині зазначення у довідці певних розмірів та видів забезпечення.
У запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 03 жовтня 2017 року відкрив касаційне провадження.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі - Закон № 2147-VІІІ). З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 березня 2018 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Гімон М.М., судді: Бучик А.Ю., Мороз Л.Л.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 червня 2019 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року № 751/0/78-19 визначено новий склад колегії суддів: головуючий суддя Тацій Л.В., судді: Стеценко С.Г., Стрелець Т.Г., справу передано головуючому судді.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника - померлого батька ОСОБА_2 , звільненого зі служби в органах внутрішніх справ України за наказом начальника управління №137 о/с від 30 вересня 1971 року з посади дільничного інспектора міліції відділу внутрішніх справ Маневицького облвиконкому, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
08 лютого 2017 року позивач звернулась до відповідача голови ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області з заявою, в якій просила направити інформацію до Головного управління ПФУ у Волинській області про зміну грошового забезпечення годувальника згідно постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 для перерахунку пенсії по втраті годувальника, а також просила надати їй довідку встановленого зразка згідно Додатку №2 до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року про розміри грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 , яка їй необхідна для перерахунку пенсії.
Листом від 23 лютого 2017 року №7/49 відповідач відмовив у задоволені заяви позивача з тих підстав, що згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, у разі наявності підстав для перерахунку пенсії, Міністерство внутрішніх справ України подає цю інформацію до Пенсійного фонду України, де готуються списки пенсіонерів, які направляються до уповноважених органів, тобто УМВС. Оскільки таких списків до відповідача не надходило, у нього немає законних підстав для видачі довідки.
Не погодившись із цими діями відповідача, позивач звернулася до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у межах доводів касаційної скарги перевірив постановлені у цій справі судові рішення, обговорив доводи касаційної скарги і дійшов висновку про таке.
Відповідно до статті 102 Закону України № 580-VІІІ від 02 липня 2015 року «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною 16 статті 43 Закону № 2262-XII (в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII) передбачено, що у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з положенням пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до положень абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивач як особа, яка отримує пенсію по втраті годувальника - померлого батька звільненого зі служби в органах внутрішніх справ України, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначив про необхідність дотримання порядку перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Однак, недотримання вказаними у цьому Порядку суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків щодо повідомлення про підстави перерахунку пенсії, підготовки та направлення списків, не може бути підставою для позбавлення особи (пенсіонера) права на перерахунок пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Отже, пенсіонер органів внутрішніх справ чи відповідно особа, яка отримує пенсію по втраті годувальника пенсіонера органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Що стосується належності відповідача, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до матеріалів справи, годувальник позивача був звільнений зі служби в УМВС України у Волинській області. Права і обов`язки цього УМВС на даний момент здійснює відповідач.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 45, довідки про розмір грошового забезпечення видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відносно позовних вимог в частині щодо зазначення у довідці про розміри грошового забезпечення годувальника основних, додаткових видів грошового забезпечення та премії в конкретних розмірах, то суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що проведення розрахунку конкретних сум грошового забезпечення для визначення змісту довідки про розміри грошового забезпечення є повноваженням відповідного органу, який видає довідку.
Такі розміри повинен визначати сам відповідач з урахуванням норм чинного законодавства, матеріалів особової справи та інших обставин.
Тому, апеляційний суд обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача зазначити у довідці конкретні (вказані позивачем) грошові розміри. До того ж такі вимоги є передчасними.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильності висновків суду апеляційної інстанції.
Враховуючи наведене, Суд визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
З огляду на викладене, керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 341- 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 травня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Л.В. Тацій
Судді : С.Г. Стеценко
Т.Г. Стрелець