Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 22.01.2020 року у справі №620/2007/19 Ухвала КАС ВП від 22.01.2020 року у справі №620/20...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 22.01.2020 року у справі №620/2007/19



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2020 року

м. Київ

справа № 620/2007/19

адміністративне провадження № К/9901/36427/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Желєзного І. В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Вівдіченко Т. Р., Епель О. В., Карпушової О. В. від 26.11.2019,

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У липні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ, відповідач), Чернігівського обласного військового комісаріату (далі - Чернігівський ОВК, якого судом першої інстанції замінено на Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, далі - Чернігівський ОТЦКСП, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії Чернігівського обласного військового комісаріату (далі - Чернігівський ОВК) щодо невключення у довідку від 26.03.2018 №ФЧ42218 відомостей про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), премії (10%);

- зобов'язати Чернігівський ОВК надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, видану на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії із зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), премії (10%);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2018 на підставі довідки Чернігівського обласного військового комісаріату із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області виплачувати 100% суми підвищення пенсії, перерахованої, згідно зі статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також ~law7~), постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі також постанова №704) та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі також постанова №103), починаючи з 01.01.2018 (далі - спірна пенсія, спірний перерахунок).

2. В обґрунтуванні позову зазначалось про те, що Чернігівським ОВК, на думку позивача, необґрунтовано та протиправно прийнято рішення про невключення в довідку від 26.03.2018 №ФЧ 42218 відомостей про розмір грошового забезпечення із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим, як вважає ОСОБА_1, Чернігівський ОВК необхідно зобов'язати оформити належним чином довідку про грошове забезпечення, а ГУ ПФУ в Чернігівській області зобов'язати перерахувати та виплатити пенсію з 01.03.2018.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невключення в довідку від 26.03.2018 №ФЧ42218 відомостей про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), премії (10%). Зобов'язано Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії із зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), премії (10%). У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

4. Ухвалюючи таке судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з пунктами 1,2 постанови №103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на
01.03.2018 відповідно до постанови КМУ №704. Аналогічним чином складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, визначались й пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
13.02.2008 №45 (далі також Порядок №45), який викладено в новій редакції постановою КМУ №103. Відповідно до нової редакції не передбачалась можливість врахування додаткових видів грошового забезпечення при проведенні перерахунку розміру пенсії.

5. Водночас, як зауважив суд першої інстанції, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від
05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45.

6. Тому, суд першої інстанції, з урахуванням вищевказаних обставин та положень частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також того, що на час вирішення даної справи пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 визнані нечинними, дійшов висновку про те, що на Чернігівський ОТЦКСП покладено обов'язок щодо виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

7. Поряд із цим, суд першої інстанції визнав необґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ здійснити позивачу спірний перерахунок пенсії, оскільки цей орган не може самостійно визначати види і розмір складових грошового забезпечення при обчисленні розміру пенсії та здійсненні її перерахунку, а тому, враховуючи, що відповідна довідка із зазначенням у ній щомісячних додаткових видів грошового забезпечення до пенсійного органу не подавалась, ця частина позову задоволенню не підлягає.

8. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2019 рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні даного позову відмовлено. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.

9. Висновки суду апеляційної інстанції, ґрунтуються на тому, що скасування у судовому порядку вищенаведених положень підзаконних актів не встановлює для Чернігівського ОТЦКСП додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до ГУ ПФУ, оскільки Чернігівський обласний військовий комісаріат, видаючи позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача, керувався чинними на той час приписами постанови №103 та Порядку №45, діючими на момент надання довідки від 26.03.2018 №ФЧ42218.

10. Згідно з позицією апеляційного суду, визнання нечинними у подальшому пунктів 1,2 постанови №103 рішенням суду у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов'язання Чернігівського ОТЦКСП до вчинення певних дій за період до 05.03.2019, оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склались між ОСОБА_1 та Чернігівським ОТЦКСП до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.

11. Таким чином, апеляційний суд визнав помилковими висновки суду першої інстанції про те, що після скасування в судовому порядку пунктів 1,2 постанови №103 Чернігівський ОТЦКСП повинен повторно скласти та направити до органу пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення.

12. Крім того, апеляційний суд звернув увагу на те, що внесення змін до Порядку №45, які визнані протиправними та такими, що не відповідають законодавчим актам вищої юридичної сили, не зобов'язує органи владних повноважень застосовувати законодавчі акти вищої юридичної сили та положення Порядку №45 у попередній редакції. При цьому, чинна редакція ~law10~ не містить положень про підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, вказуючи лише на право на перерахунок пенсії за умови прийняття відповідного Урядового рішення.

13. Отже, на переконання колегії суддів апеляційного суду, визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не зумовлює відновлення дії попередньої редакції норм Порядку №45.

14. У свою чергу, суд апеляційної інстанції відзначив, що оскільки Порядком №45 (додаток 2 до Постанови) не унормовано порядок видачі довідки про грошове забезпечення з урахуванням всіх (додаткових) видів грошового забезпечення, відмова у видачі такого документа не може визнаватися протиправною, оскільки в даному випадку право на перерахунок пенсії залежить від механізму його реалізації - прийняття відповідного рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії відповідним категоріям військовослужбовців з урахуванням всіх видів грошового забезпечення за посадою.

15. Зважаючи на викладене, апеляційний суд дійшов висновку про те, що судом першої інстанції не враховано наведених вище норм матеріального права та фактичних обставин справи, і як наслідок зроблено помилковий висновок про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог до Чернігівського ОТЦКСП.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

16. Не погоджуючись з прийнятою апеляційним судом постановою, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

17. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по 3 групі інвалідності відповідно до статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

18.01.04.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо надання інформації про розмір пенсії за весь період її нарахування і виплати.

19. Листом ГУ ПФУ в Чернігівській області від 13.05.2015 №1968/02/х-29 позивачу було повідомлено про перерахунок його пенсії відповідно до постанови КМУ №103 з
01.01.2018 за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018, у розмірі 60% грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 3660 гривень, оклад за військове звання - 1200 гривень, надбавка за вислугу років - 1701 гривень.

20. Виплату перерахованих пенсій проведено 01.01.2018 у таких розмірах: з
01.01.2018-50%, з 01.01.2019 по 31.12.2019-75%, з 01.01.2020-100% суми підвищеної пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

21.18.06.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Чернігівського ОВК про надання ГУ ПФУ в Чернігівській області довідки для перерахунку пенсії позивача із зазначенням відомостей про всі види грошового забезпечення останнього, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років (35%), надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), премії (10%).

22. Чернігівський ОВК листом від 19.06.2019 № 5/2782с повідомив, що після отримання від Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян у Чернігівській області списків осіб пенсії, яких підлягали перерахунку з 01.01.2018, які містили також і прізвище позивача, Чернігівський ОВК від 26.03.2018 №ФЧ42218 підготував та направив Управлінню пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян у Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Формою довідки передбачено внесення до неї лише відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років. Внесення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, інших складових грошового забезпечення, які та чи інша особа отримувала під час проходження військової служби та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018, формою довідки не передбачено

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

23. Аргументуючи вимоги касаційної скарги, позивач посилається на те, що оскаржувана постанова апеляційного суду прийнята без врахування наявної правозастосовчої практики Верховного Суду (Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Великої Палати Верховного Суду), а викладені у ній висновки про відсутність у ОСОБА_2 права на спірний перерахунок пенсії, не узгоджуються з вимогами законодавства, яким регламентовано спірні правовідносини.

24. Позивач вказує, що відповідачами, на яких відповідно до вимог процесуального закону покладено обов'язок доказування правомірності своїх дій, не доведено дотримання норм матеріального права, при вирішенні питання про перерахунок пенсії стосовно позивача.

25. Скаржник наполягає на тому, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, оскільки, як вважає ОСОБА_2, станом на момент звернення позивача із заявами стосовно включення до довідки про розмір грошового забезпечення усіх його додаткових видів та проведення спірного перерахунку пенсії, діяло законодавство, яке давало право на таких перерахунок пенсійної виплати.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Так, у частині 2 статті 19 Конституції України закріплено правило, за яким органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

23. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема ~law12~.

24. Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - ~law14~) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

25. Згідно із ~law15~ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

26. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (~law16~).

27. ~law17~ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ~law18~, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

28. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

29. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

30. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ~law19~, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за ~law20~ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію ~law21~ провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

31. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами ~law22~.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію ~law23~.

32. Усі призначені за ~law24~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law25~, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за ~law26~, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

33. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

34. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок №45.

35. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до ~law28~, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

36. Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

37. При цьому, в Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

38. З вищенаведеного випливає, що прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45 входить до компетенції Уряду України.

39. Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від
12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

40. Оскільки, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з
05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

41. Поряд із цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1,2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

42. Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

43. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

44. Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до ~law29~, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від
30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

45. Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

46. Колегія суддів вважає за необхідне наголосити й на тому, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ~law31~, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

47. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ~law32~. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

48. Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ~law33~ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

49. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

50. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від
10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

51. Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

52. Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови №704).

53. Окрім цього, постановою №704 передбачено здійснення преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 постанови №704).

54. В свою чергу, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

55. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із ~law34~, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог ~law35~ та ~law36~.

56. До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

57. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

58. Слід враховувати й те, що відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

59. Згідно із ~law37~ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ~law38~ та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

60. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з ~law39~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

61. Колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від
12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз ~law40~ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

62. Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що дії Чернігівського Чернігівський ОТЦКСП щодо відмови позивачу у складанні та поданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є протиправними, а тому суд першої інстанції правомірно зобов'язав відповідача скласти та подати до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до вимог ~law41~, ~law42~ та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок та премії), для проведення спірного перерахунку пенсії позивача.

63. Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.12.2019, ухваленому у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (провадження № 11-20заі20), а також у постанові Верховного Суду від 11.08.2020 у справі №520/2986/19 (провадження №К/9901/22805/19).

64. Ураховуючи викладене, колегія суддів констатує, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного позову і за наслідками розгляду справи ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення, яке скасовано апеляційним судом помилково.

65. За правилами пункту 4 частин 1 статті 349, частини 1 статті 352 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині. Суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

66. Оскільки за наслідками касаційного розгляду цієї справи Верховним Судом у межах повноважень, визначених статтею 341 КАС України, встановлено, що апеляційним судом скасовано рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги.

Керуючись статтями 340, 341, 344, 349, 352, 355, 356 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2019 скасувати та залишити в силі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від
12.09.2019.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

І. В. Желєзний
logo