Історія справи
Ухвала КАС ВП від 13.05.2018 року у справі №750/2821/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 червня 2018 року
Київ
справа №750/2821/17
адміністративне провадження №К/9901/38410/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова в складі судді Рахманкулової І.П. від 05.05.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду в складі судді: Аліменка В.О., Безименної Н.В., Кучми А.Ю. від 27.06.2017 у справі №750/2821/17 за позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В березні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФУ) щодо невключення до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; зобов'язати відповідача відновити з 01.05.2016 року виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 29 серпня 2016 року у справі № 750/7455/16-а щодо включення до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, та здійснити донарахування його пенсії з корегуванням зазначених виплат на коефіцієнт підвищення посадового окладу.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 05 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Чернігівського ОУПФУ щодо неврахування при здійсненні перерахунку пенсії позивача сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати. Зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії позивача, на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 вересня 2016 року у справі №750/5109/16-а, з 01.05.2016 року, включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які були враховані при здійсненні перерахунку пенсії позивача згідно постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 29 серпня 2016 року у справі №750/7455/16-а. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що пенсія позивача з 01.05.2016 року перерахована відповідно до постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 вересня 2016 року на підставі довідки Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської у м. Чернігові ради від 04.07.2016 року № 7455/10, яка не містить виплат, які просить врахувати позивач. Вказує, що суди не врахували того, що позивач просив при перерахунку врахувати виплати, які передбачені різними довідками та за різний період. Крім того, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не відносяться до надбавок чи структури заробітної плати, а тому не мають враховуватись і при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу".
У запереченні на касаційну скаргу позивач просить відхилити касаційну скаргу відповідача, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20 липня 2017 року відкрито касаційне провадження за вищевказаною скаргою.
Справу передано до Верховного Суду.
Заслухавши суддю - доповідача, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача і з 02.12.2008 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Під час обчислення пенсії позивачу не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 29 серпня 2016 року у справі №750/7455/16-а визнано неправомірними дії Чернігівського ОУПФУ щодо відмови ОСОБА_2 у включенні до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6155,24 грн. та індексації заробітної плати в розмірі 11127,14 грн. Зобов'язано Чернігівське ОУПФУ включити до заробітку для обчислення пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 6155,24 грн. та індексацію заробітної плати в розмірі 11127,14 грн., здійснити в зв'язку з цим донарахування до розміру пенсії, який був встановлений йому під час призначення, тобто 80% заробітної плати державного службовця, починаючи з 04.02.2016 року та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок цього перерахунку.
На виконання даної постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
В травні 2016 року позивач знову звернувся до суду з позовом до Чернігівського ОУПФУ з вимогою здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим посадовим особам місцевого самоврядування на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 вересня 2016 року (справа №750/5109/16-а) визнано неправомірними дії Чернігівського ОУПФУ щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013. Зобов'язано Чернігівське ОУПФУ здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% місячного заробітку, починаючи з 01.05.2016 року, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 з урахуванням довідки від 04.07.2016 року № 7455/10, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради, виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
На підставі цієї постанови відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.05.2016 року без включення до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
03 листопада 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з включенням до розрахунку пенсії допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, оскільки ці виплати вже були враховані раніше на виконання судового рішення.
Відповідач листом № 959/02/Л-7 від 16.12.2016 року повідомив позивача про відсутність підстав для вказаного перерахунку пенсії, оскільки пенсія позивача розрахована відповідно до постанови суду та чинного законодавства.
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає наступне.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України від 16 березня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ).
Частина перша ст. 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФ України за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова КМУ № 1013), якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01 грудня 2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова Кабінету Міністрів України № 1013 не містить.
Отже, з 01 грудня 2015 року по 01 травня 2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
У ході реформування системи державного управління 10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон № 889-VIII.
З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу», а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
За змістом ст. 37-1 (у редакції, чинній до 01.05.2016 року) перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За таких обставин, коли перерахунок пенсії позивача з 01.05.2016 року проведено на виконання постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 02 вересня 2016 року, яка набрала законної сили, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим посадовим особам місцевого самоврядування згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про задоволення позову.
Так, суди не врахували, що останній перерахунок пенсії позивача зроблено на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. А позивач просив включити до вказаних сум ще й матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, яку він отримував до виходу на пенсію.
Отже, враховуючи, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, яку отримував позивач до виходу на пенсію, не входить до сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За таких обставин, коли суди першої та апеляційної інстанцій неправильно тлумачили закон, який підлягав застосуванню, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 05 травня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27 червня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз ,
Судді Верховного Суду