Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.09.2018 року у справі №235/48/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 жовтня 2018 року
Київ
справа №235/48/17
адміністративне провадження №К/9901/17764/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області в складі судді Назаренко Г.В. від 06.03.2017 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Сіваченка І.В., Міронової Г.М., Чебанова О.О. від 27.04.2017 у справі №235/48/17 за позовом ОСОБА_2 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування розпорядження про припинення виплати пенсії, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії з 01.11.2014, здійснити виплату заборгованості, починаючи з 01.11.2014 за весь час затримки.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 06 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року, позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження Управління про припинення виплати ОСОБА_2 пенсії до з'ясування Управлінням згідно ст.49 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІV) від 15 вересня 2016 року.
Зобов'язано Управління поновити позивачу нарахування та виплату пенсії з 1 листопада 2014 року та здійснити виплату заборгованості починаючи з 1 листопада 2014 року за весь час затримки.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що виплату пенсії припинено оскільки встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасована. Зазначає, що законом встановлений невичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії.
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
Заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанції встановлено, що ОСОБА_2 призначена пенсія за віком з 5 липня 2006 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, виданого Пенсійним фондом України.
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації від 11 квітня 2016 року № 1441020495 ОСОБА_2 взята на облік як внутрішньо переміщена особа, фактичним місцем проживання якої є АДРЕСА_1.
З листа Управління соціального захисту населення Красноармійської районної державної адміністрації Донецької області від 15.02.2017 № вх.01-0394-09 та протоколу засідання комісії з розгляду питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування № 12 від 09.09.2016 встановлено, що довідка внутрішньо переміщеної особи № 1441020495 від 11.04.2016 на ім'я ОСОБА_2 скасована 9 вересня 2016 року після проведеної перевірки фактичного місця проживання даної особи згідно розпорядження начальника Управління від 09.09.2016 відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону № 1706-VII.
Розпорядженням Управління від 15.09.2016 припинено виплату пенсії за віком ОСОБА_2 з 1 жовтня 2016 року згідно протоколу № 12 від 09.09.2016 до з'ясування Управлінням згідно ст. 49 Закону № 1058-ІV.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, покликався на безпідставність посилання відповідача, як на підставу для припинення виплати пенсії, скасування довідки ВПО, оскільки зазначеної підстави для припинення виплати пенсії діючим Законом не передбачено.
Колегія суддів лише частково погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
За приписами п.7.1 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08 червня 2016 року встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
У статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Колегія суддів погоджується з висновками судів, що скасування довідки про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території, не є підставою для припинення пенсії позивачу.
Проте, судами не встановлено, чи здійснювалися нарахування пенсії ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеній особі в період з листопада 2014 року по вересень 2016 року, оскільки в матеріалах справи та в судових рішеннях міститься посилання на довідку про взяття на облік ВПО від 11.04.2016 року, а припинення соціальних виплат відбулось у вересні 2016 року, що не узгоджується із періодом, зазначеним позивачкою в якості тривалого порушення її прав, та перешкоджає відновленню права на пенсійне забезпечення за вказаний період. Також в матеріалах справи відсутнє скасоване судами розпорядження відповідача про припинення виплати ОСОБА_2 пенсії від 15 вересня 2016 року, яке є безпосереднім предметом спору та предметом дослідження, що стає на заваді перевірці правомірності його скасування з боку суду касаційної інстанції.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо: суд не дослідив зібрані у справі докази.
Керуючись ст.ст. 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області задовольнити частково.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 06 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2017 року скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції на новий розгляд.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
Судді Верховного Суду