Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.06.2020 року у справі №522/6000/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 червня 2020 року
м. Київ
справа №522/6000/17, адміністративне провадження №К/9901/22873/18
Верховний Судду складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Кравчука В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.09.2017р. (суддя - Ільченко Н.А.) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017р. (судді - Вербицька Н.В., Джабурія О.В., Крусян А.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати неправомірними дії та рішення відповідача №321/М-1 від 24.03.2017 року щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідок від 03.03.2017р. №31/10-7 Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області та від 07.03.2017р. №14/3-30 ГУМВС України в Одеській області;
зобов`язати відповідача здійснювати йому виплату перерахованої пенсії на підставі довідок про суми одноразової грошової допомоги від 03.03.2017р. №31/10-7 Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області та від 07.03.2017р. №14/3-30 ГУМВС України в Одеській області з 01.10.2015р. без обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24.12.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що його звільнено в запас Збройних сил за пунктом 64 «б» (через хворобу). Після звільнення йому була встановлена ІІ група інвалідності та з 01.10.2015р. призначено пенсію по інвалідності. В подальшому ним було подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії так як при здійсненні розрахунку пенсії не було враховано одноразову грошову допомогу при звільненні з органів внутрішніх справ. Проте у перерахунку пенсії йому було відмовлено.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05.09.2017р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017р., відмовлено в задоволенні позову.
З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився позивач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що одноразова грошова допомога при звільненні відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням отриманої одноразової грошової допомоги при звільненні чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.
В запереченнях на касаційну скаргу відповідач просить відмовити в задоволенні касаційної скарги позивача та залишити без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом ГУМВС України в Одеській області від 29.09.2015 року №756 о/с позивача звільнено у запас Збройних Сил, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, за пунктом 64 «б» (через хворобу) з 30.09.2015 року. (а.с. 8)
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 01.10.2015 року отримує пенсію по інвалідності.
10.03.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в обґрунтування якої зазначив що при розрахунку пенсії не було враховано одноразові грошові допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ, а тому із врахуванням зазначених виплат просив здійснити відповідний перерахунок. (а.с. 9-10)
Листом від 24.03.2017 року за №321/21-11 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії таких видів грошового забезпечення, як індексація грошового забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, тому для їх включення в грошове забезпечення при обчисленні пенсії підстав не має. (а.с. 13)
Вважаючи протиправною відмову відповідача врахувати при обчисленні пенсії одноразові грошові допомоги позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що законом не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій такого виду грошового забезпечення, як одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Суди виходили з того, що за змістом частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та статтею 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які пов`язані зі звільненням особи зі служби.
Суди дійшли висновку, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи, а мотиви та доводи наведені в касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, частиною 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В ході розгляду справи судами встановлено, що відповідачем при обчисленні пенсії позивача не включено одноразові грошові допомоги при звільненні.
Велика Палата Верховного Суду приймаючи у подібних правовідносинах постанову від 06.02.2019р. у справі № 522/2738/17 дійшла висновку, що при обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
Оскільки позивач просив відповідача врахувати при обчисленні розміру пенсії одноразові грошові допомоги при звільненні, які не віднесено у ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій обгрунтовано дійшли висновку щодо відмови в задоволенні позову.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні рішення апеляційний суд правильно застосував норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустив, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.09.2017р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017р. - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає
Судді:
О.П. Стародуб
В.М. Кравчук
А.І. Рибачук