Поради від Протоколу: Як вагітній жінці захистити трудові права

01.08.2018 | Автор: Alex Ander
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube
Поради від Протоколу: Як вагітній жінці захистити трудові права - 0_74090700_1533127436_5b61ab0cb5110.jpg

Які гарантії має жінка при надії

Незважаючи на достатньо жорстке покарання, що очікує роботодавця за звільнення вагітної жінки або матері з дитиною у віці до 3 років, випадки порушення трудових прав таких категорій працівниць зустрічаються досить часто. Захиститися можна, лише знаючи свої права.

По-перше, ніяких пільг або привілеїв при прийомі на роботу очікувати не варто. Але вагітна жінка має пам’ятати: компанія не може відмовити в працевлаштуванні тільки тому, що чекаєте на дитину. Якщо такий випадок стався, попросіть роботодавця написати письмову відмову. В подальшому її можна буде оскаржити в судовому порядку.

Коли вагітна жінка влаштовується на роботу, то може не повідомляти керівництву про те, що вона при надії. Це її право, а не обов’язок. Разом з тим, якщо під час співбесіди стане відомо про вагітність, жінка не звільняється від проходження випробувального терміну.

Прописані в законі гарантії збереження за вагітною працівницею робочого місця чітко встановлюють, що звільняти таку жінку компанія не має права. Це стосується також:

  • працівниць, котрі мають дітей до 3 років;
  • жінок з дітьми до 6 років, які потребують домашнього догляду;
  • одиноких матусь;
  • жінок, які мають дитину-інваліда.

Навіть якщо така співробітниця не дотримується трудової дисципліни і прогулює роботу, звільнити її не можна.

Єдиним винятком є повна ліквідація підприємства. Але навіть тоді вагітну жінку зобов’язані працевлаштувати на нове робоче місце або домовитися про виплату компенсації. Також роботодавець має працевлаштувати жінку, у якої закінчується строковий трудовий договір під час вагітності.

Якого покарання може вимагати незаконно звільнена вагітна жінка

Якщо всупереч вимогам законодавства таку співробітницю все ж звільняють, вона повинна відстоювати своє порушене право. Наприклад, варто звернутися з заявою до Державної інспекції України з питань праці для проведення перевірки: це стосується підприємств будь-якої форми власності.

Але звернення в інспекцію - не єдиний інструмент захисту, яким може скористатися жінка, трудові права якої були порушені. Можна оскаржувати факт звільнення як у суді загальної юрисдикції, вимагати компенсації моральної шкоди та поновлення на роботі, так і, звернувшись до прокуратури, вимагати відкрити кримінальне провадження за статтею 172 Кримінального кодексу України (незаконне звільнення з особистих мотивів). Роботодавцю в такому випадку загрожує штраф або навіть арешт.

Джерело: юридичний ресурс Протокол

0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярные судебные решения
Популярные события
ЕСПЧ
0