Главная Сервисы для юристов ... Законы Митний кодекс України Стаття 394. Декларування товарів представництв іноземних держав та міжнародних організацій в Україні Стаття 394. Декларування товарів представництв іно...

Стаття 394. Декларування товарів представництв іноземних держав та міжнародних організацій в Україні

Митний кодекс України (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие кодексы
  • 1539

    Просмотров

  • 1539

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    1. Товари (крім моторних транспортних засобів), призначені для офіційного (службового) користування представництв іноземних держав та міжнародних організацій в Україні, підлягають декларуванню митним органам та пропускаються в Україну в режимі імпорту (випуску для вільного обігу).

    2. Моторні транспортні засоби, призначені для офіційного (службового) користування представництвами іноземних держав та міжнародних організацій в Україні, підлягають декларуванню митним органам за місцем акредитації цих представництв та пропускаються в Україну в режимі тимчасового ввезення на строк, визначений зазначеними представництвами, але не більший, ніж строк їх акредитації. При здійсненні митного оформлення таких транспортних засобів застосовуються засоби забезпечення їх ідентифікації.

    3. Моторні транспортні засоби, зазначені у частині другій цієї статті, можуть бути відчужені на митній території України після зміни митного режиму, в якому вони перебувають, з тимчасового ввезення на імпорт. Це правило не поширюється на випадки відчуження зазначених транспортних засобів відповідно до статті 109 цього Кодексу іншим особам, які мають митні пільги, передбачені статтею 383, частиною другою статті 384, статтями 385, 386, 388, 389, 391 цього Кодексу.

    4. Одночасно в користуванні представництва можуть перебувати моторні транспортні засоби, ввезені в режимі тимчасового ввезення із звільненням від сплати митних платежів, у кількості, зазначеній у частині другій статті 382 цього Кодексу.

    Предыдущая

    512/718

    Следующая
    Добавить в избраное

    Частина І коментованої статті передбачає право на оскарження постанови митного органу у справі про порушення митних правил з метою перевірки її законності та обгрунтованості. Таке право реалізується шляхом подання скарги або поданням прокурора.

    Таким чином законодавцем реалізовано дотримання найголовнішого принципу - принципу законності, який закріплений у п.З. ст. 4 МК.

    Зазначені у частині 2 коментованої статті положення повністю збігаються з нормами статті 293 КУпАП.

    Зазначена стаття вказує, що орган або посадова особа (у даному випадку митний орган вищого рівня або суд) при розгляді скарги або протесту на постанову у справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень:

    1)і залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення;

    2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд;

    3) скасовує постанову і закриває справу;

    4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

    Якщо буде встановлено, що постанову винесено органом (посадовою особою), неправомочним вирішувати цю справу, то така постанова скасовується і справа надсилається на розгляд компетентного органу (посадової особи).

    Законність і обґрунтованість постанови митного органу у справі про порушення митних правил можуть бути перевірені митним органом вищого рівня під час здійснення систематичного контролю, передбаченого статтею 327 МК.

    Подання скарги або внесення подання (протесту) зупиняє виконання постанови митного органу у справі про порушення митних правил до закінчення розгляду скарги/ подання (протесту).

    Про результати розгляду подання (протесту) прокурора повідомляється прокурор, а також особа, стосовно якої винесено постанову, протест на яку розглядався.

    Копія постанови, винесеної митним органом вищого рівня за результатами розгляду подання (протесту) прокурора на постанову у справі про порушення митних правил, протягом трьох днів надсилається особі, стосовно якої її винесено. Копія постанови, якщо така виносилась митним органом вищого рівня за результатами розгляду скарги на постанову у справі про порушення митних правил, повинна бути надіслана особі, стосовно якої її винесено, з дотриманням строку, передбаченого для розгляду звернень громадян Законом України "Про звернення громадян".

    У разі винесення судом постанови у справі про порушення митних правил, з якою митний орган обґрунтовано не погоджується, митному органу потрібно звернутись до суду вищої інстанції з обґрунтуванням необхідності перегляду такої постанови в порядку нагляду або до наглядового прокурора з проханням про внесення протесту.

    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати