Стаття 260-1. Спрощена митна декларація

Митний кодекс України (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие кодексы
  • 8017

    Просмотров

  • 8017

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    1. Спрощена митна декларація використовується для декларування та випуску в заявлений митний режим товарів, декларантом яких є підприємство, якому надано авторизацію на застосування спрощення "процедура спрощеного декларування".

    {Абзац перший частини першої статті 260 - 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    Авторизація на застосування спрощення "процедура спрощеного декларування" надається підприємству, яке відповідає критеріям, визначеним пунктами 1, 2 та 4 частини третьої статті 12 цього Кодексу.

    Cпрощення "процедура спрощеного декларування" може бути застосовано за умови пред’явлення товарів, що декларуються, митному органу:

    1) у разі наявності авторизації на застосування спрощення "процедура випуску за місцезнаходженням" - на об’єкті підприємства, визначеному в авторизації на застосування спрощення "процедура випуску за місцезнаходженням";

    2) у разі відсутності авторизації на застосування спрощення "процедура випуску за місцезнаходженням" - на об’єкті іншого підприємства, визначеному в авторизації на застосування спрощення, яке застосовується для ввезення або вивезення товарів в митному режимі транзиту на умовах Конвенції про процедуру спільного транзиту.

    У разі пред’явлення товарів на об’єктах, зазначених у пункті 2 цієї частини, митні формальності здійснюються митним органом, що відповідає за здійснення митних формальностей на такому об’єкті підприємства.

    {Абзац шостий частини першої статті 260 - 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    {Частина перша статті 260 - 1 в редакції Закону № 2510-IX від 15.08.2022 }

    2. Спрощена митна декларація може подаватися безпосередньо підприємством, якому надано авторизацію на застосування спрощення "процедура спрощеного декларування", або від його імені підприємством, якому надано авторизацію на провадження митної брокерської діяльності.

    {Частина друга статті 260 - 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 ; в редакції Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    {Частину третю статті 260 - 1 виключено на підставі Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    4. Спрощена митна декларація відповідно до вимог, установлених митним законодавством Європейського Союзу, містить зменшений обсяг відомостей (порівняно з митною декларацією, заповненою у звичайному порядку), який є достатнім для ідентифікації товарів. Разом із спрощеною митною декларацією до митного органу подається лише рахунок або інший документ, який визначає вартість товару.

    5. Спрощена митна декларація подається для декларування:

    1) товарів, які переміщувалися у вантажних відправленнях автомобільним або залізничним транспортом, та декларуються у митні режими:

    {Абзац перший пункту 1 частини п'ятої статті 260 - 1 в редакції Закону № 2510-IX від 15.08.2022 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3229-IX від 13.07.2023 }

    а) імпорту;

    б) митного складу;

    в) переробки на митній території;

    г) тимчасового ввезення;

    ґ) вільної митної зони;

    д) реімпорту;

    2) товарів, що поміщуються у митний режим імпорту після поміщення в митний режим митного складу згідно з підпунктом "б" пункту 1 цієї частини;

    3) товарів, які для вивезення за межі митної території України у вантажних відправленнях авіаційним, водним, автомобільним або залізничним транспортом декларуються у митні режими:

    {Абзац перший пункту 3 частини п'ятої статті 260 - 1 в редакції Закону № 2510-IX від 15.08.2022 }

    а) експорту;

    б) реекспорту;

    в) тимчасового вивезення;

    г) переробки за межами митної території.

    6. Митні формальності під час застосування процедури спрощеного декларування виконуються із застосуванням автоматизованої системи митного оформлення. У разі якщо автоматизованою системою митного оформлення або посадовою особою митного органу за результатами застосування системи управління ризиками не визначено необхідність участі посадових осіб митних органів у виконанні митних формальностей за спрощеною митною декларацією, митні формальності за такою спрощеною митною декларацією виконуються автоматизованою системою митного оформлення в автоматичному режимі протягом 15 хвилин з моменту її реєстрації. Особливості виконання митних формальностей під час застосування процедури спрощеного декларування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

    7. Оформлення спрощеної митної декларації є випуском товарів у заявлений митний режим.

    Оформлення спрощеної митної декларації відповідно до пунктів 1, 2 та підпунктів "а", "г" пункту 3 частини п’ятої цієї статті здійснюється за умови надання митному органу забезпечення сплати митних платежів.

    {Абзац другий частини сьомої статті 260 - 1 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 }

    Строк подання додаткової декларації до спрощеної декларації залежно від строку використання підприємством процедури спрощеного декларування становить:

    1) 15 днів - у разі, якщо строк використання підприємством процедури спрощеного декларування не перевищує одного року;

    2) 30 днів - у разі, якщо строк використання підприємством процедури спрощеного декларування перевищує один рік.

    8. Для оформлення товарів за спрощеною митною декларацією застосовуються заходи нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, чинні на дату прийняття такої спрощеної митної декларації митним органом, а заходи тарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та курси валют, визначені відповідно до статті 3 - 1 цього Кодексу, - чинні на дату прийняття митним органом додаткової митної декларації на товари, оформлені за такою спрощеною митною декларацією.

    {Частину дев'яту статті 260 - 1 виключено на підставі Закону № 3926-IX від 22.08.2024 }

    {Кодекс доповнено статтею 260 - 1 згідно із Законом № 141-IX від 02.10.2019 }

    Предыдущая

    364/718

    Следующая
    Добавить в избраное

    Товари, які переміщуються через митний кордон України - це товари, які перетинають митний кордон України у будь-який спосіб: засобами авіаційного, водного, автомобільного, залізничного, трубопровідного транспорту, а також лініями електропередач.

    Залежно від наявності перевізника, відправника, одержувача, а також договору на перевезення товари переміщуються у вантажних відправленнях (з оформленням вантажної митної декларації), у супроводжуваному чи несупроводжуваному багажі (з оформленням багажних документів), у ручній поклажі (без оформлення багажних документів), у міжнародних поштових чи експрес-відправленнях.

    Методи визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та умови їх застосування встановлюються статтями 266 - 273 МК.

    Слід зауважити, що положення ч. З статті, що коментується про те, що інформація, підготовлена у спосіб, сумісний з прийнятими принципами бухгалтерського обліку у відповідній країні і доцільними для певного методу визначення митної вартості використовується для цілей визначення митної вартості - є новелою, яка з'явилась у МК саме при внесенні змін у грудні 2005 року.

    Слід зауважити, що відповідно до листа Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 07.10.1996 р. №25-28/215, експертні висновки, підготовлені центром "Держзовнішінформ", мають чинність офіційних експертиз стосовно умов виконання імпортно-експортних контрактів, рівнів цін за цими контрактами, а також інших аспектів ЗЕД, та повинні прийматися до уваги митними органами при ціновому контролі.

    Таким чином, при митному оформленні товарів разом з іншими джерелами інформації, які використовуються митними органами при визначенні митної вартості, можна користуватися інформацією спеціалізованих організацій. При цьому, чинним законодавством не передбачається визначення митної вартості лише на підставі висновків експертних організацій. Зазначені висновки приймаються як орієнтовна довідкова інформація при визначенні митної вартості чи здійсненні митної оцінки. Остаточне рішення відповідно до МК приймається посадовою особою митного органу, уповноваженою на визначення митної вартості.

    Експертні висновки не мають імперативного характеру, а можуть прийматися митними органами лише до уваги та служити додатковим джерелом інформації для прийняття рішення щодо правильності визначення митної вартості. Також потрібно зазначити, що проведення цінових експертиз проводиться за замовленням суб'єктів господарської діяльності.

    Згідно з чинним законодавством, питання визначення митної вартості для цілей митного оподаткування є компетенцією виключно митних органів. Тому, при вирішенні судових спорів, передусім слід звертати увагу на те, чому судом було використано саме цінову експертизу для вирішення питання по суті, оскільки, відповідно до вищевикладеного, цінові експертизи не є обов'язковими для прийняття рішення стосовно питання митної вартості і мають лише інформаційний характер.

    Крім того, в листах Держмитслужби звертається увагу на те, що останнім часом, за поданням митних та податкових органів, центром "Держзовнішінформ" було виявлено фальсифіковані цінові експертизи, які використовувалися суб'єктами господарської діяльності як справжні. У зв'язку з цим постало питання про можливість наявності й інших фальсифікованих експертних висновків. Тому, за наявності сумнівів щодо змісту цінових експертиз (експертних висновків), інформувати Держмитслужбу України із поданням копії експертного висновку, копії рахунку-фактури, копії вантажної митної декларації (у разі прийняття документів до митного оформлення).

    У ході архівної перевірки документації, яка була проведена Держзовнішінформом у січні-лютому 2004 року, було виявлено часткову відсутність документів, пов'язаних з проведенням цінових експертиз (експертних висновків), що ускладнює перевірку наданих цінових експертиз. У зв'язку з цим, за наявності запитів, буде проводитися перевірка документів або повторна експертиза, або буде надаватися обґрунтована відповідь щодо застосування змісту цінових експертиз (експертних висновків).

    Потрібно зазначити, що всі цінові експертизи (експертні висновки) мають строковий характер. Тобто строк дії цінової експертизи безпосередньо визначається самим змістом, а використання змісту цінової експертизи в понад зазначені строки втрачає чинність.

    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати