1
0
3332
Зміст:
Гнучкий режим робочого часу запроваджений вже доволі давно та останнім часом він не просто набув особливої актуальності, а став критично необхідним. Зокрема, в умовах карантину та збройної агресії це фактично чи не найбільш зручний режим робочого дня.
Так, перевагами гнучкого режиму робочого часу є можливість уникати скупчення людей в один і той же час, підлаштовуватись працівнику до особистого розпорядку дня та, поєднувати з іншою роботою. Однак, серед недоліків такого графіку роботи варто відмітити складність в здійсненні обліку та контролю роботи працівника, велику навантаженість на працівника протягом доби, що може мати наслідками низьку продуктивність як окремого працівника, так і підприємства в цілому.
Останні події сприяли і більш чіткому закріпленню на законодавчому рівні України вказаного режиму праці. Так, з квітня 2021 року і, наразі, гнучкий графік робочого часу врегульовано статтею 60 Кодексу законів про працю (далі - КЗПП). Також, певні особливості визначені в наказі Мінпраці і соціальної політики від 04.10.2006 N 359 (далі - Методичні рекомендації)
Користуйтеся консультацією: Дистанційна та робота вдома: загальні нюанси і відмінності
Гнучкий графік роботи це одна з форм праці, при якій години безпосередньої роботи саморегулюються працівником за письмовим погодженням із роботодавцем. Гнучкий режим праці це коли розпорядок робочого дня повністю чи частково відрізняється від звичайного робочого графіку на підприємстві, установі чи організації. Основним правилом при встановленні зазначеного режиму роботи є те, що обов’язкове дотримання встановленої загальної норми тривалості трудового дня/тижня чи іншого періоду (місяця, кварталу, року).
Юридичний інтернет-ресурс Протокол звертає увагу, що коли встановлюється гнучкий графік роботи, зміни в нормуванні праці та оплаті, звуження обсягу прав працівників не відбуваються.
Гнучкий робочий час дозволяє роботу у вихідні дні, зміни графіку перерв.
Максимально дозволений робочий час на 1 добу становить 12 годин (п.3.4 Методичних рекомендацій). Також, станом на сьогодні ще діє Положення про порядок і умови застосування ковзаючого (гнучкого) графіку роботи для жінок, що мають дітей від 06.06.1984, пунктом 3.1 якого встановлено, що максимальна сумарна тривалість робочого часу на добу для жінок з дітьми повинна бути не більше 10 годин.
Вищевказана форма праця може бути встановлена як при працевлаштуванні так і, пізніше, в будь-який період роботи. Також, гнучкий графік може бути впроваджений як тимчасовий - на певний строк, так і безстроково.
Встановлення відповідного графіку роботи та його умов оформляється письмовим наказом або розпорядженням.
Гнучкий режим робочого часу може бути встановлений як за ініціативою уповноваженого органу підприємства/установи/організації, так і працівника, за умови попередження про бажання (необхідність) перейти на такий графік роботи за 2 місяці. Виняток із цього правила: можливість перейти на гнучкий робочий час за наказом чи розпорядженням власника у разі форс-мажорних обставин в країні чи місцевості підприємства передбачених частиною 2 статті 60 КЗПП (наприклад: збройна агресія, техногенна чи природна надзвичайна ситуація). В такому разі, працівника обов’язково ознайомлюють зі змістом наказу протягом 2 днів, але не пізніше ніж до переходу на гнучкий режим.
Власник підприємства/установи/організації зобов’язаний вести облік відпрацьованого часу та контролювати роботу працівника, і, у разі порушень працівника, накладати заходи такі як догана чи звільнення. Попередньо, власник повинен проінформувати працівника про те, як саме проводитиметься облік і контроль відпрацьованих годин.
Гнучкий режим включає час:
1) фіксований (час у який працівник зобов’язаний бути присутнім на робочому місці та працювати; такий час може ділитися на кілька частин);
2) змінний (у такий час періоди роботи визначаються працівником на власний розсуд в межах передбаченої норми робочого часу);
3) на перерву (зокрема на відпочинок і харчування).
Власник підприємства/установи/організації може викликати працівника на роботу згідно звичайного графіку роботи передбаченого правилами внутрішнього розпорядку у разі необхідності виконання невідкладних/термінових завдань. У такому разі, працівника може бути тимчасово переведено із режиму гнучкого часу в звичний графік роботи на період до 1 місяця сумарно протягом календарного року.
Окремо, Protocol зауважує, що не рекомендовано встановлювати гнучкий режим праці на підприємствах/відділах чи роботах, де обов’язкова участь працівника, а також, у тих випадках, коли виконувана робота має небезпечний характер і, на підприємство покладено обов’язок забезпечення безпечних умов праці.
Якщо Вам потрібна консультація професіонала, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор: Колотуха Катерина Анатоліївна
Джерело: юридичний інтернет-ресурс Протокол
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
82
Коментарии:
0
Просмотров:
124
Коментарии:
0
Просмотров:
484
Коментарии:
0
Просмотров:
7724
Коментарии:
0
Просмотров:
493
Коментарии:
0
Просмотров:
595
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.