Головна Блог ... Консультації від юристів Звільнився зі служби по групі інвалідності дружини, що далі? Звільнився зі служби по групі інвалідності дружини...

Звільнився зі служби по групі інвалідності дружини, що далі?

Відключити рекламу
 - 3adee293893945779cc41f0cd5c03d28.jpg

Продовжуємо розбирати ситуації, пов’язані із наявністю у особи чоловічої статі дружини з інвалідністю. На цей раз поговоримо про відстрочку від призову під час мобілізації та нюанси її отримання.

Як відомо, стаття 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» надає право військовослужбовцю на звільнення з військової служби у зв’язку із наявністю у нього дружини з числа осіб з інвалідністю.

А що робити далі колишнім військовослужбовцям, які зобов’язані стати на військовий облік, позаяк законодавство подає серйозний сюрприз? Питання ж стосується і тих військовозобов’язаних, які прагнуть оформити відстрочку. Давайте розбиратись.

Як відомо, 28 червня 2023 року ВРУ було прийнято Закон України, який набрав чинності вже 30 червня та яким було внесено зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». .

👉🏻Право на відстрочку до 30 червня надавалося чоловікам, які «…мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи…»

👉🏻Право на відстрочку після 30 червня надається чоловікам, які «…мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати…».

Таким чином, була додана умова щодо доведення факту відсутності інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону утримувати осіб з інвалідністю.

Не буду окремо зупинятися на практиці застосування даної норми зараз, оскільки питання об’ємне та потребує декількох постів, а зорієнтуюсь на проблемних питаннях оформлення відстрочки за даним абзацом.

1. Продовжую спостерігати ситуації, коли працівники ТЦК та СП, як і деякі в/ч, стверджують про недостатність 3 групи інвалідності дружини для відстрочки.

ЦЕ НЕ ТАК. У цьому контексті звертаю увагу на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 (справа № 606/373/23) за позовом ОСОБА_1 до Шостого відділу Тернопільського РТЦК та СП про надання відстрочки на військову службу під час мобілізації, яким визнано протиправними дії та зобов’язано Шостий відділ Тернопільського РТЦК та СП надати відстрочку від призову під час мобілізації у зв’язку із наявністю дружини з III групою інвалідності.

2.Колізія законодавства: чоловіки мають право на звільнення з військової служби, а при постановці на військовий облік можуть не мати права на відстрочку (елементарно у дружини може бути один із працездатних батьків або повнолітня дитина). Цей неймовірний парадокс створює ситуації можливої повторної мобілізації чоловіків.

Таким чином, у подібного роду звільненнях (дружина будь-яка група, один із своїх батьків або батьків дружини з I або II групою) потрібно думати на крок вперед, адже після звільнення одразу постане питання про відстрочку від призову. Прикро буде, через недосконалість законодавства, вдруге мобілізованим.

Надавати звільненому військовослужбовцю 6 місяців відпочинку ТЦК не зобов’язаний (лише при частковій мобілізації відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Але на практиці, відверто кажучи, все ж таки доволі часто звільненому військовослужбовцю надають 6 місяців відпочинку, у тому числі за їх бажанням.

3. Вимагають доведення факту відсутності інших осіб шляхом подачі, зокрема, витягу з РАЦСу про відсутність інших працездатних осіб (більше стосується випадків наявності одного із своїх батьків або батьків дружини з I або II групою ). Натомість РАЦС повідомляє, що такий витяг чинним законодавством не передбачений. Що ж робити?

Як правило, допомагає один із 2 варіантів:
- подача адвокатського запиту із витребуванням відповідної інформації;
- заява (клопотання) про надання відомостей у формі інформації, а не витягу.

При визначенні поняття «працездатної особи» раджу виходити із протилежного. Непрацездатна особа – особа, яка досягли встановленого Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону (ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування")

А взагалі, я сподіваюся, що держава в особі народних обранців нарешті врегулює це питання з гідністю, наприклад, заборонивши повторну мобілізацію осіб, звільнених з військової служби.

Автор консультації: Кирда Вячеслав Володимирович

 • 5963

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 5963

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст