Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Звільнення з посади директора: нова судова практика ( ВП ВС у справі № 127/27466/20) Звільнення з посади директора: нова судова практик...

Звільнення з посади директора: нова судова практика ( ВП ВС у справі № 127/27466/20)

Відключити рекламу
 - 5ec8a13ebab25e7241130b29003ecb8f.jpg

А ви знали, що звільнитися з посади директора товариства з обмеженою відповідальністю за власним бажанням дуже складно?

Саме розгляду цього питання з урахуванням останньої практики Великої Палати Верховного Суду і буде присвячено цей допис.

Директор є виконавчим органом товариства, до компетенції якого належить вирішення всіх питань, пов’язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі її утворення). Директор підзвітний загальним зборам учасників і наглядовій раді товариства та організовує виконання їхніх рішень.

Порядок обрання директора Товариства, а також його повноваження регулюються Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (надалі – Закон) та відповідним статутом Товариства.

Згідно законодавства директор товариства обирається учасниками на загальних зборах (пункт 7 частини 2 статті 30 Закону), про що вноситься запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР), з цього моменту директор отримує відповідні повноваження.

Між директором та товариством укладається цивільно-правовий або трудовий договір (контракт), який підписується директором та особою, уповноваженою на те загальними зборами учасників товариства (частина 12 статті 39 Закону).

Такий трудовий договір (контракт) може визначати окремі аспекти діяльності одноосібного виконавчого органу як працівника Товариства, зокрема строк здійснення ним повноважень; права, обов`язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальну); умови матеріального забезпечення; умови звільнення з посади (у тому числі дострокового) тощо.

За загальним правилом підприємство не може існувати без директора. При обранні нового директора у попереднього автоматично припиняються повноваження та договір з ним вважається припиненим (частина 13 статті 39 Закону).

Таким чином директор має управлінські повноваження та несе передбачену законом відповідальність за свої дії або бездіяльність до моменту обрання на цю посаду іншої особи з внесенням відповідного запису до ЄДР.

У зв’язку з тим, що директор, крім статусу найманого працівника, ще має досить широкі управлінські та представницькі повноваження, вимоги щодо його звільнення мають дещо специфічний характер.

Як було раніше?

Особа, яка вирішила звільнитися з посади директора, за два тижні до запланованого звільнення направляла відповідну заяву на юридичну адресу товариства, скликала згідно вимог статуту загальні збори учасників та ставила на них питання про своє звільнення. В разі відмови у задоволенні заяви про звільнення з тих чи інших причин директор звертався до суду з позовом про визнання трудових відносин припиненими. В разі дотримання процедури звільнення директора як працівника, передбаченої статтею 38 КЗпП, суд при вирішенні спору ставав на бік останнього та визнавав трудові відносини припиненими через два тижні після подання відповідної заяви про звільнення та зобов’язував товариство внести відповідний запис в ЄДР. Іншими словами, встановлював юридичний факт, що директор визнається звільненим з певної дати.

Що змінилося?

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 06 вересня 2023 року у справі № 127/27466/20 було відступлено від попередніх висновків Верховного Суду про застосування в подібних правовідносинах положень законодавства про працю, зокрема, статті 38 КЗпП України в частині тверджень про те, що відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор), як і будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган про таке звільнення письмово за два тижні, а також про те, що визначальним при вирішенні справ цієї категорії є не перевірка дотримання керівником юридичної особи порядку скликання загальних зборів учасників товариства, а волевиявлення працівника на звільнення з роботи та дотримання ним процедури звільнення, передбаченої частиною першою статті 38 КЗпП України.

В даній постанові Велика Палата виснувала, що в разі, якщо між Товариством та директором не укладено трудовий договір (контракт), то між ними існують відносини з управління товариством (корпоративні).

Отже, в разі, якщо між директором та Товариством укладено трудовий договір (контракт), то він може бути припинений в тому числі у судовому порядку, згідно передбачених ним умов з урахуванням Кодексу законів про працю та статуту Товариства.

Якщо укладено інший цивільно-правовий договір, то відповідно до його умов та статуту Товариства.

А якщо жоден договір між Товариством та директором не було укладено, то останній може бути звільнений при настанні таких умов, якщо в статуті товариства не зазначено іншого:

  • директор скликає загальні збори учасників товариства та ставить питання порядку денного про припинення своїх повноважень шляхом обрання нового директора або тимчасового виконувача його обов`язків;
  • директор надсилає повідомлення про загальні збори всім учасникам не менше, ніж за 30 днів до дня їх проведення. Зазначає точно дату, час та місце їх проведення;
  • директор забезпечує всіх учасників можливістю завчасно за їх бажанням ознайомитися з усіма документами та інформацією, необхідними для прийняття рішення згідно порядку денного.

В даному випадку виникає ряд спірних питань, які пов’язані з випадками, коли іншої кандидатури на посаду директора не має або коли загальні збори не погоджуються звільняти особу з посади директора з будь-яких підстав, в тому числі коли не збирається кворум, необхідний для вирішення питання.

В такому випадку виникає корпоративний спір між директором та товариством, який вирішується в господарських судах України, при цьому ефективним способом захисту буде саме вимога припинити трудові відносини з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Підсумуємо. Останнє рішення Великої Палати Верховного Суду від 06 вересня 2023 року у справі № 127/27466/20 внесло певну невизначеність у сталу судову практику щодо вирішення спорів про звільнення директора за власним бажанням. Кожен випадок потрібно розглядати індивідуально та вибудовувати стратегію відповідно до обставин, які склалися.

Рекомендації. Скласти трудовий або цивільно-правовий договір між директором та товариством, в якому передбачити процедуру припинення такого договору та внести зміни в статут товариства щодо умов звільнення директора, в тому числі у випадку, коли учасники з тих чи інших підстав не беруть участі у загальних зборах.

Автор статті: Адвокатське бюро "Сергій Лисенко та партнери"

  • 15290

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 15290

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст