Які переваги і гарантії дає статус журналіста

18.09.2020 | Автор: Колотуха Катерина Анатоліївна
Задати питання автору
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Які переваги і гарантії дає статус журналіста - 7bbbadb635817c5f96b3d80d2896d991_5f6461d59cf5e.jpg

Кожен громадянин має право на інформацію (в тому числі, отримувати її, обробляти, поширювати і т.д. в межах дозволених законом). Є випадки, коли звичайного громадянина не підпускають на місце якоїсь події або до органів влади з різних як законних так і не законних причин. У таких ситуаціях складно довести свої права. Але, маючи статус журналіста, людина отримує багато переваг при доступі до інформації. Крім того, якщо порушуються права журналіста, то він має особливі гарантії та захист на законодавчому рівні в порівнянні з людиною без такого статусу. Так, в цій консультації юридичний інтернет-ресурс "Протокол" розповість що дає статус журналіста, який є закон про журналістську діяльність, які права і обов'язки журналістів, їх відповідальність і гарантії за порушення їх прав.

Зміст:

Правовий статус журналіста

Журналіст це творчий працівник, який займається діяльністю по створенню, збиранню, обробці та поширенню інформації при наявності редакційного посвідчення. Основною метою журналістів, як індивідуальних працівників і ЗМІ є донесення інформації до суспільства, висвітлення найважливіших сфер життя населення в якомога більш доступній формі. Протокол зазначає, що свобода журналістської діяльності є невід'ємною частиною права на свободу вираження поглядів та інформації, гарантується статтею 10 Європейської конвенції про права людини і статтею 34 Конституції України.

Недостатньо людині виконувати всі вищевказані функції зі збору та розповсюдження інформації для того, щоб називатися журналістом, необхідно ще пройти спеціальну атестацію, за результатами якої видають посвідчення журналіста. У найпростішому варіанті, посвідчення можна отримати в ЗМІ, де працює журналіст.

Ще одним можливим варіантом пройти атестацію є, наприклад, атестація на сайті Європейського медійного союзу за цим посиланням, де потрібно для початку вказати своє ПІБ та контактні дані (номер телефону та адресу електронної пошти). Після чого, на електронну пошту прийде анкета, де необхідно буде позначити особисті дані та інформацію про журналістські матеріали. Коли в людини "на руках" є професійне посвідчення, тоді він має статус журналіста, який наділяє спеціальними правами і обов'язками, про які читайте далі.

Користуйтеся консультацією: Проверки Гоструда ФОПов и малого бизнеса в 2020 году. Чего стоит опасаться?

Права журналіста в Україні

Часто в нашій країні порушується право на свободу слова в різних формах, а також інші права. Для того, щоб знати, чи порушене якесь право, і мати можливість захистити його, необхідно знати які є права журналіста. У зв'язку з чим, частим пошуковим запитом в інтернеті є "права журналіста України" або "які права має журналіст". Нижче, Protocol надає вашій увазі список базових прав осіб, які мають статус журналіста (стаття 25 Закону "Про інформацію"):

 • здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів;
 • безперешкодно відвідувати приміщення органів влади та уповноважених осіб (різні міністерства, державні служби, місцевих рад, парламент, Кабінет Міністрів, Президента, суди і тд), а також публічні заходи, які проводяться ними, бути особисто прийнятими такими суб'єктами в розумні терміни в робочий день;
 • не розкривати джерело (звідки отримана та чи інша поширена інформація) або дані, які дозволяють встановити джерела інформації (виняток: коли до цього зобов'язує рішення суду);
 • збирати інформацію в районах / містах катастроф, аварій, стихійного лиха, масових заворушень, військових дій, місцях зі статусом карантину або надзвичайного стану - по пред'явленню журналістського посвідчення (зверніть увагу, що звичайних громадян - без статусу журналіста, в такі місця, як правило, не допускають);
 • поширювати підготовлені ним матеріали як із зазначенням свого імені, так і під псевдонімом, так і анонімно;
 • відмовитися від авторства на матеріалі, після внесення багатьох поправок редакцією або редактором, як таких, що суперечать його поглядам.

Серед обов'язків журналіста слід зазначити такі:

 • подавати достовірну, об'єктивну інформацію;
 • не публікувати та не поширювати будь-яким іншим чином інформацію таку, що суперечить закону, а також не виконувати завдання редактора, які явно суперечать закону;
 • зберігати в таємниці свої джерела на їхнє прохання;
 • представлятися і пред'являти посвідчення журналіста.

Користуйтеся консультацією: Что такое электронный суд и чего от него ожидать

Відповідальність журналіста

Журналіст несе відповідальність за подану ним інформацію. Так, якщо оприлюднена інформація ображає чиїсь честь і гідність чи ділову репутацію, якщо інформація має заклики до порушення закону, до вчинення злочинів тощо, то на журналіста покладається обов'язок разом із засобом масової інформації, в якому він працює (якщо працює) відшкодовувати заподіяну шкоду, відповідати за вчинені правопорушення і, також, спростовувати недостовірну інформацію.

Винятки, коли журналіст не несе відповідальність (навіть, якщо інформація ображає честь і гідність, ділову репутацію інших осіб):

 1. Якщо інформація є оціночними судженнями журналіста як автора статті / сюжету. Оціночні судження - це особиста думка автора, оцінка якихось подій. Для того, щоб розрізнити оціночне судження це чи ні, необхідно перевірити чи несе подана інформація характер фактів (те, що можна перевірити). Наприклад, в рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Обершлік проти Австрії" Суд зазначив, що назвати громадського діяча ідіотом було оціночними судженнями журналіста, такими, що відображають особисте ставлення журналіста до публічної особи, а не інформацією, що несе будь-які фактичні дані. Крім того, частиною 2 статті 30 Закону України "Про інформацію" передбачено, що на оціночні судження вказує використання в журналістському матеріалі алегорій, сатир, гумористичного стилю, висловлювань у формі припущень (зі словами, "напевно", "може бути" "можливо" і т.д).
 2. Якщо поширена інформація з обмеженим доступом (наприклад, конфіденційні дані особи), яка є суспільно необхідною (це має встановити суд).
 3. Якщо інформація опублікована з офіційних джерел державних органів або посадових осіб (наприклад, з офіційних сайтів або реєстрів).
 4. Якщо інформація є дослівним відтворенням інших осіб (як інших ЗМІ, так і інших журналістів, так і просто осіб, з якими проводилося інтерв'ю).
 5. Якщо інформація не відповідає дійсності, але суд встановить, що журналіст діяв добросовісно та перевіряв інформацію.

Відповідальність за порушення прав журналіста

Злочин по відношенню до журналіста прирівнюється до злочину по відношенню до особи правоохоронного органу (поліцейський) - частина 1 статті 17 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів".

Кримінальний кодекс (КК) передбачає кілька спеціальних правопорушень, скоєних по відношенню до журналіста, і відповідальність за їх вчинення. Такими є:

 • погроза або насильство над журналістом (стаття 345-1 КК) (включає такі дії як погроза вбити журналіста або його близьких, пошкодити майно таких осіб, нанесення легких або середніх, тяжких тілесних ушкоджень таким особам) - можлива відповідальність у вигляді виправних робіт, обмеження або позбавлення волі (в залежності від виду злочину);
 • навмисне пошкодження або знищення майна журналіста (стаття 347-1 КК) - можливий штраф або арешт, обмеження волі, а якщо такі дію скоєно загальнонебезпечним способом (підпал) - то і позбавлення волі від 6 до 15 років;
 • посягання на життя (вбивство або замах на нього) журналіста або його близьких (стаття 348-1 КК) - позбавлення волі від 9 до 15 років або довічне позбавлення волі;
 • захоплення журналіста як заручника (стаття 349-1 КК) - позбавлення волі від 8 до 15 років.

Протокол звертає увагу, що для того щоб правопорушення по відношенню до журналіста кваліфікувалося саме за цими статтями, а не загальними, необхідно довести, що правопорушення пов'язані зі сферою журналістської діяльності або скоєні при виконанні журналістських обов'язків і функцій.

Для отримання індивідуальної консультації скористайтеся послугою нашого сервісу "Тендер на юридичну послугу".

Користуйтеся консультацією: Задержание полицией. Помним о правах, не забываем об обязанностях

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

2888
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення
ЕСПЧ
1